ଇଛାଶକ୍ତି, ଧୈର୍ୟ୍ୟ ଓ ଏକାଗ୍ରତା ମୋ ସଫଳତାର ଶ୍ରେୟ- ଗଣେଷ ଜେନା
Khabar Odisha:
କଳ୍ପନା ଦାସଙ୍କ ପରେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଦ୍ୱିତୀୟ ଓଡିଆ ଯିଏକି ପହଞ୍ଚି ପାରିଛନ୍ତି ଏଭ୍‌ରେଷ୍ଟ୍‌ ଶୃଙ୍ଗର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଚୁଡାରେ। ଦେଶର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବେ ଟ୍ରାଭର୍ସ କ୍ଲାଇଭିଂ ଦ୍ୱାରା ଅତିକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି ଋଷର ଉଚ୍ଚତମ ଶୃଙ୍ଗ ମାଉଣ୍ଟ ଏଲ୍‌ବ୍ରସ୍‌କୁ। ଗଜପତି ଜିଲ୍ଳା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ବିସିତାପୁର ଗ୍ରାମର ଗଣେଷ ଚନ୍ଦ୍ର ଜେନା ନିଜର ଦୃଢ଼ ଇଛାଶକ୍ତି, ଅସୀମ ଧୈର୍ୟ୍ୟ ଓ ଏକାଗ୍ରତା ବଳରେ ପର୍ବତାରୋହୀ ପରି ଦୁଃସାହସିକ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମରେ ସଫଳତା ପାଇନାହାନ୍ତି ବରଂ କୀର୍ତ୍ତି ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ପଦଯାତ୍ରା, ସାଇକେଲ୍‌ ଚାଳନା ଓ ବାଇକ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଦୁଃସାହସିକ ଯାତ୍ରା କରିବାରେ ଧୂରୀଣ ଗଣେଷ ଜେନାଙ୍କ ସହ ଖବର ଓଡିଶାର ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ଆଳାପ ।
 
ପ୍ରଶ୍ନ : କେଉଁ କାମ ବେଶି ପସନ୍ଦ ?
ଉତ୍ତର : ପିଲାଦିନୁ ଦୁଃସାହସିକ ଯାତ୍ରା ପ୍ରତି ଦୁର୍ବାର ଆକର୍ଷଣ ରହି ଆସିଛି। ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ଲମ୍ବାଯାତ୍ରା ସହ ୨୦୦୫ ମସିହାରେ ଚଣ୍ଡିଗଡରୁ ବାରଦୁଙ୍ଗଲାରେ ବାଇକ୍‌ ଯାତ୍ରା, ୧୯୯୯ରେ କେନାଲ୍‌ ପଥରେ ୭ କି.ମି ବ୍ୟାପୀ ଦୁଃସାହସିକ ସନ୍ତରଣ, ସେହିବର୍ଷ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଚଣ୍ଡିଗଡ ସାଇକେଲ୍‌ରେ ପରିକ୍ରମା ଇପ୍‌ସିତ ଆଶାକୁ ପୂରଣ କରାଇଛି । ତେବେ ପିଲାଟି ଦିନରୁ ପାହାଡ ଚଢ଼ିବାର ଇଛା ରହିଆସିଛି । 
 
ପ୍ରଶ୍ନ: ଏ ଭିତରେ କେତୋଟି ପର୍ବତାରୋହଣ କରିଛନ୍ତି ? ଅଭିଜ୍ଞତା କଣ ?
ଉତ୍ତର : ୧୯୯୬ରେ ୨୧୬୭୩ ଫୁଟ୍‌ ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ବଦରପୁଞ୍ଜ ଶୃଙ୍ଗ ୧୯୯୮ ମସିହାରେ କାଙ୍ଗ୍ରି ଶୃଙ୍ଗ, ସେହି ବର୍ଷ ଲଦାଖ । ତେବେ ସବୁଠୁ ବେଶୀ ରୋମାଞ୍ଚକର ଯାତ୍ରା ଥିଲା  ୨୦୧୧ ଏଭ୍‌ରେଷ୍ଟ ଆରୋହଣ। ୨୦୧୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ରେ ବିମାନଯୋଗେ କାଠମାଣ୍ଡୁ। ଅପ୍ରେଲ୍‌ ୫ରେ ଶୃଙ୍ଗ ଚଢ଼ିବା ଆରମ୍ଭ। ୭ ଦିନ ପରେ ବେଡ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶୃଙ୍ଗରେ ମେ ୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିବା ଜୀବନର ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପଲବ୍ଧି । 
 
ପ୍ରଶ୍ନ : କଣ କହିବେ ଯୁବପୀଢ଼ିଙ୍କୁ ?
ଉତ୍ତର : ମୋ ପୂର୍ବରୁ ଓଡିଶାର ଜଣେ ମହିଳା କଳ୍ପନା ଦାସ ଚଢ଼ିଥିଲେ ଏଭ୍‌ରେଷ୍ଟ୍‌ । ମୁଁ ଓଡିଶାର ପ୍ରଥମ ପୁରୁଷ ଭାବେ ପହଞ୍ଚିଥିଲି ବିଶ୍ୱର ଏକ ଉଚ୍ଚତମ ଶିଖରରେ। ମୋ ପରେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର ଯୋଗଖାସ ଭୋଇ ଓ ଚତୁର୍ଥ ଓଡିଆ ଭାବେ ଭଦ୍ରକର ଦେବୀଦତ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନାମ ଏଭ୍‌ରେଷ୍ଟ ଚଢ଼ିଥିବା ଓଡିଆଙ୍କ ସୂଚୀରେ ରହିଛି । ଓଡିଶାରେ ପ୍ରତିଭା ଅଛି। ଯୁବକମାନେ ଏ ଦିଗରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ। ନିଶ୍ଚିତ ସଫଳତା ପାଇବେ ।
 
  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment