Home >
ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ମହାଭିଯୋଗ ପାରିତ, ଜାଣନ୍ତୁ ପୂର୍ବରୁ କେବେ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ
Khabar Odisha:US-President-Donald-Trump-passes-impeachment-find-out-when-the-proposal-was-passed-before
ୱାଶିଂଟନ, ଜାନୁଆରୀ ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା)

ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ନେତାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଆମେରିକୀୟ ଲୋକସଭା ଗତ ସପ୍ତାହରେ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ବିଲଡିଂରେ ହିଂସା ଘଟାଇ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହାଭିଯୋଗ ପାରିତ ହୋଇଛି । ଏହା ସହ ଟ୍ରମ୍ପ ଆମେରିକାର ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୁଇଥର ମହାଭିଯୋଗ ଆଇନ ଆସିଛି 

୧୯୭ ବିରୋଧରେ ୨୩୨ ଭୋଟ୍ ଦେଇ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହୋଇଛି। ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ପାର୍ଟିର ୧୦ ଜଣ ସାଂସଦ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ମହାଭିଯୋଗ ଅବସରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତାଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ ମାଧ୍ୟମରେ ଜାନୁଆରୀ ୬ରେ ଦେଶଦ୍ରୋହ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଯେତେବେଳେ ନିର୍ବାଚନୀ ଭୋଟ୍ ଗଣନା କରାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିବାରୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବ୍ୟାହତ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ଟ୍ରମ୍ପ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକଙ୍କୁ କ୍ୟାପିଟାଲ ବିଲଡିଂ ଅବରୋଧ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ।

ଏହି ଘଟଣାରେ ଜଣେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମେତ ୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଚାରିଜଣ ସାଂସଦ ଭୋଟ୍ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ଚାରିଜଣ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ସାଂସଦ ଆମି ବେରା, ରୋ ଖାନ୍ନା, ରାଜା କୃଷ୍ଣମୁତ ଏବଂ ପ୍ରମିଲା ଜୟପାଲ ମହାଭିଯୋଗଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ବର୍ତ୍ତମାନ ସିନେଟକୁ ପଠାଯିବ, ଯାହା ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଅଫିସରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଶୁଣାଣି କରିବ ଏବଂ ଭୋଟ୍ ଦେବ। ସିନେଟ୍ ୧୯ ଜାନୁଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୦ରେ ଜୋ ବିଡେନ ଆମେରିକାର ୪୬ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ।

ଲୋକସଭାର ବାଚସ୍ପତି ନାନସୀ ପେଲୋସି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏହି ଦେଶଦ୍ରୋହ, ଆମ ଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏହି ସଶସ୍ତ୍ର ବିଦ୍ରୋହର କାରଣ ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଅଫିସରୁ ହଟାଇବା ଉଚିତ୍ । ଗୃହର ପ୍ରମୁଖ ନେତା ଷ୍ଟାନି ହୋୟର କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସଂସଦ ଦ୍ୱାରା ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆବଶ୍ୟକ ।

ଗୃହରେ ଶୁଣାଣି କେଉଁ ଦିନ ହେବ ତାହା ସିନେଟ ମେଜରିଟି ନେତା ମିଚ ମାକୋନେଲ କହି ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବିଡେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ୨୦୧୯ ଡିସେମ୍ବର ୧୮ ଲୋକସଭାରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହାଭିଯୋଗ ପାସ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ରିପବ୍ଲିକାନ ପାର୍ଟି ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ସିନେଟ ତାଙ୍କୁ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୦ରେ ଦୋଷମୁକ୍ତ କରିଥିଲା ।

ସେହି ସମୟରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ଯେ ବିଡେନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁଅଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ନୀତିର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଥିଲେ। ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହାଭିଯୋଗ ପାରିତ କରିବାକୁ ଲୋକସଭାରେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଭୋଟ୍ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ସିନେଟରେ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ନେତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫୦ରୁ ଅଧିକ। ସିନେଟରେ ମହାଭିଯୋଗ ପାସ୍ କରିବାକୁ ଦୁଇ-ତୃତୀୟାଂଶ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଭୋଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment