Home >
ଏକ ମାସ ଧରି ରୋଗିଙ୍କ ଶରିରରେ ସକ୍ରିୟ ରହୁଛି କରୋନାର ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ-ଆଇଏଲ୍ଏସ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଜୟ ପରିଡା
Khabar Odisha:The-delta-variant-of-the-corona-has-been-active-in-the-patients-body-for-a-month

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜୁଲାଇ ୨୨(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):  କରୋନାର ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାର ଗୁଡିକ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତର ଏବଂ ଏହା ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସମୟରେ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଛି । ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଲାଇଫ୍ ସାଇନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

କରୋନାର ଦ୍ୱୀତିୟ ଲହର ସମୟରେ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଭାରତରେ ୯୬% ଏବଂ ଓଡିଶାରେ ୯୨-୯୩% ଲୋକେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଜୁଲାଇ ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧରେ ଆମେ ଓଡିଶାରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦୦୦ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିଛୁ ଏବଂ ୯୩ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ବୋଲି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ବୋଲି ଆଇଏଲ୍ଏସ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଜୟ ପରିଡା କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ପ୍ରକାରର ଭୁତାଣୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ଧରି ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀର ରହିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଓଡିଶାରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗ ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୫ ଦିନ ଧରି ଏହି ଜୀବାଣୁ ସକ୍ରିୟ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସମୟରେ, ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି ଏବଂ ନୂତନ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ପାଇଁ ସକ୍ରିୟ ରହୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ପରିଡା କହିଛନ୍ତି।

ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁ କୋଭିଡ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ, ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ ଅବଶ୍ୟକ । ରାଜ୍ୟର ଲୋକମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଏବଂ କୋଭିଡ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣକୁ କଡାକଡି ଭାବରେ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment