Home >
ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଭାରତର ହୋଲସେଲ ମୂଲ୍ୟ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୧୦.୬୬% କୁ ହ୍ରାସ
Khabar Odisha:Indias-wholesale-price-fell-to-106-in-September

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୧୪(ଖବର ଓଡିଶା): ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଭାରତର ହୋଲସେଲ ମୂଲ୍ୟ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୧୦.୬୬% କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ପ୍ରାଥମିକ ସାମଗ୍ରୀର କମ୍ ମୂଲ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ଭାରତର ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ହୋଲସେଲ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି କ୍ରମାନ୍ୱୟରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ହୋଲସେଲ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାର କରି ବାର୍ଷିକ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ୧୧.୩୯ ପ୍ରତିଶତରୁ ଗତ ମାସରେ ୧୦.୬୬ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ତେବେ, ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ ଆଧାରରେ, ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ହୋଲସେଲ ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ ତଥ୍ୟ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ତୁଳନାରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯେତେବେଳେ ଏହା ୧.୩୨ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ଉଚ୍ଚ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ମୁଖ୍ୟତ ଖଣିଜ ତେଲ, ମୌଳିକ ଧାତୁ, ଅଣ-ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ, ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ, ଅଶୋଧିତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ, ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ରାସାୟନିକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ହୋଇଥାଏ। ପୂର୍ବ ବର୍ଷ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପାଇଁ 'ଭାରତରେ ହୋଲସେଲ ମୂଲ୍ୟର ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ନମ୍ବର'ର ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ୨୦୨୧ ମାସ ପାଇଁ ଡଚଓ ସୂଚକାଙ୍କରେ ମାସ ପରିବର୍ତ୍ତନ (ଅଗଷ୍ଟ, ୨୦୨୧ ତୁଳନାରେ) ୦.୦୭ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment