Home >
ନେତୃତ୍ୱ ଏବଂ ସରକାରୀ ଗଠନକୁ ନେଇ କନ୍ଦଳ,ହକାନୀ ନେଟୱାର୍କ ସହ କଥା କଟାକଟି ପରେ କାବୁଲ ଛାଡିଲେ ବରାଦର
Khabar Odisha:Barad-leaves-Kabul-after-clashes-over-leadership-and-government-formation-talks-with-Haqqani-network
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର 15(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ରେ ତାଲିବାନ କାବୁଲକୁ କାବୁ କରିବା ପରଠାରୁ ନେତୃତ୍ୱ ଏବଂ ସରକାରୀ ଗଠନକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗି ରହିଛି ବିବାଦ । ଏନେଇ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରରେ କିଏ ସରକାରର ଦାୟିତ୍ୱ ନେବ ଓ କିଏ ଏନେଇ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନରେ ବସିବ ଏହା ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ନେଇ ତାଲିବାନ ସରକାରରେ ଉପ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ମଲ୍ଲିକା ଅବଦୁଲ ଘାନି ବରାଦର ଓ ହକାନୀ ନେଟୱାର୍କରେ ମତଭେଦ ପରେ କାବୁଲ ଛାଡିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଶାସନଭାରକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ବରଦାର ଏବଂ ହକାନୀ ନେଟୱାର୍କ ନେତା ଖଲିଲ-ଉର-ରହମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଝଗଡା ହୋଇଥିଲା । ଆମେରିକୀୟ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ଶ୍ରେୟକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଏକ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି ।

ବାରାଦର ଏବଂ ହକାନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ଯୁକ୍ତିତର୍କ ହୋଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି। କତାରରେ ଅବସ୍ଥିତ ସମଗ୍ର ବିଷୟରେ ଜାଣିଥିବା ଅନ୍ୟ ଜଣେ ତାଲିବାନ ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁକ୍ତିତର୍କ ହୋଇଥିଲା।

ତାଲିବାନର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସରକାରର ଗଠନରେ ବାରଦାର ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମେରିକୀୟ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ଶ୍ରେୟକୁ ନେଇ ଏକ ବିବାଦୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରେୟ ଗ୍ରହଣ କରି ହକ୍କାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ତାଙ୍କର ଯୁଦ୍ଧ ହେତୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବାରାଦର ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର କୂଟନୌତିକତା ହିଁ ଏହି ସଫଳତା ଆଣିଦେଇଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment