Home >
ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ରାସ୍ତାକଡରେ ବଡଧରଣର ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ୧୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଓ ୪୫ ଆହତ
Khabar Odisha:A-bomb-blast-at-Afghanistan-has-killed-at-least-14-Iraqi-people-and-injured-45-others
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ନଭେମ୍ବର ୨୫ (ଖବର ଓଡିଶା)

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ବାମିଆନ୍ ପ୍ରଦେଶରେ ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବାପରେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ୍ ସମେତ ୧୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୪୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଘଟଣାଟି ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଘଟିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ସରକାରୀ ଉପଦେଷ୍ଟା ଏବଂ ତାଲିବାନ ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଚାଲିଆସୁଥିବା ଯୁଦ୍ଧକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ତାରିକ ଆରିୟାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅପରାହ୍ନରେ ବାମିଆନ୍ ପ୍ରଦେଶର ବାମିଆ ସହରରେ ହୋଇଥିବା ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୪୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଅନେକ ଦୋକାନ ଓ ଯାନବାହନ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ବାମିଆନ୍ ପ୍ରଦେଶର ପୋଲିସ୍ ମୁଖପାତ୍ର ମୁଖପାତ୍ର ମହମ୍ମଦ ରଜା ୟୁସୁଫି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲଗାତାର ଦୁଇଟି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଛି। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ କୌଣସି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଦାୟୀ କରିନାହାଁନ୍ତି। ତାଲିବାନ ମୁଖପାତ୍ର ଜାବୁଲ୍ଲା ମୁଜାହିଦ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଘଟଣାରେ ତାଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ସମ୍ପୃକ୍ତ ନାହାଁନ୍ତି।

ଏଥିସହିତ ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ (ଆଇଏସ୍) ଅନୁବନ୍ଧିତ ସଂଗଠିତ ଦେଶରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଶିଆ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିଛି ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ଶିଆ ଜନସଂଖ୍ୟା ବାମିଆନରେ ରୁହନ୍ତି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଆଇଏସ୍ ଅନୁବନ୍ଧିତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦାୟୀ ବୋଲି ଦାବି କରିଛି।

ନିକଟରେ ଏକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ୫୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଛାତ୍ର ଥିଲେ। ପ୍ରକାଶଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଅତୀତରେ ଆଇଏସ୍ ଅନୁବନ୍ଧିତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏକ ମହିଳା ଡାକ୍ତରଖାନା ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ୨୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment