ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କର, ନହେଲେ ଭାରତର 85 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବେ
Khabar Odisha:coronavirus-may-infect-85-of-indians-if-precautions-not-taken
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଭାରତରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ନୀତି ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ ଡଃ ଭି.କେ ପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଲୋକମାନେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଭାରତର ପ୍ରାୟ 85% ଲୋକ (ପ୍ରାୟ 100 କୋଟି) କରୋନା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

ଡାକ୍ତର ପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାସ୍କ, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଭଳି ନିୟମକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି, 'ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ 80-85 ପ୍ରତିଶତ ଏଭଳି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସହଜରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଦେଶରେ କୋଭିଡ -19 ମାମଲା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର କରୁଛନ୍ତି ।

ଡାକ୍ତର ପାଲ କହିଛନ୍ତି, 'ଭାଇରସ ପଛରେ ଥିବା ବିଜ୍ଞାନ ଏପରି ଅଟେ ଯେ ଏହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କୁ ଏବଂ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କଠାରୁ ପଚାଶ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିଯିବ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଦେଶର କରୋନା ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି ।

ଡାକ୍ତର ପାଲ କହିଛନ୍ତି, 'ଭାଇରସକୁ କେହି ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ କିଛି ନିୟମ ପାଳନ କରି ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବା | ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଦ୍ୱାରା ଏହି ମହାମାରୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି |

ଏଥି ସହିତ ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଅଫ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମଆର) ର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ 80-85 ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ସଂକ୍ରମିତ ବର୍ଗରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ 15 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି  

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ କହିଥିଲେ ଯେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବିକାଶ ପାଇଁ କିଛି ସମୟ ଲାଗିବ, ତେଣୁ ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନାର ପରିଚାଳନା ତଥା କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ହେଉଛି । ସରକାରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସେରୋ ସର୍ଭେରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଜନସଂଖ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାମାରୀ କରୋନା ଭାଇରସ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି |

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment