ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଅସ୍ତିତ୍ୱକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଥିଲା, ହେଲେ ସେ ଆମ ହୃଦୟରେ ବାସ କରୁଛନ୍ତି - ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
Khabar Odisha:There-were-attempts-to-eradicate-the-existence-of-Lord-Ram-but-he-has-settled-in-our-mind--Modi
ଅଯୋଧ୍ୟା, ଅଗଷ୍ଟ ୦୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ଭବ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୂମି ପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଅସ୍ତିତ୍ୱକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା ତେବେ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ସେ ଆମ ହୃଦୟରେ ବାସ କରୁଛନ୍ତି, ସେ ଆମର ସଂସ୍କୃତିର ଆଧାର । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ସମଗ୍ର ଭାରତ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇପଡିଛି, ଶତାବ୍ଦୀର ଅପେକ୍ଷା ଆଜି ଶେଷ ହେଉଛି । ଆଜି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରୁନାହାଁନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଏହି ଶୁଭ ଦିନକୁ ନିଜ ଜୀବନରେ ଦେଖିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ତମ୍ୱୁ ଟେଣ୍ଟ ତଳେ ବିରାଜମାନ କରିଥିବା ଆମ ରାମଲାଲା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ବିଶାଳ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ହେବ |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଜୟ ସିୟାରାମ ନାରା ଦେଇ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ, 'ମୋର ସଭାଗ୍ୟ ଯେ ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟ ମୋତେ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ, ଏହି ତିହାସିକ ମୁହୂର୍ତ୍ତର ସାକ୍ଷୀ ହେବାକୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ମୁଁ ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ହୃଦୟରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଉଛି | ଭାରତ ଆଜି ଭଗବାନ ଭାସ୍କରଙ୍କ ସାନିଧ୍ୟରେ ସରାୟୁ ନଦୀ କୂଳରେ ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଅଧ୍ୟାୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଆଜି ସମଗ୍ର ଦେଶ ଆନନ୍ଦିତ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ହୃଦୟ ଆଜି ଗର୍ବିତ | ଆଜି ସମଗ୍ର ଭାରତ ଭାବପ୍ରବଣ ଅଟେ | ଶତାବ୍ଦୀର ଅପେକ୍ଷା ଆଜି ଶେଷ ହେଉଛି |

ସେ କହିଛନ୍ତି, 'ସୋମନାଥରୁ କାଶୀ ବିଶ୍ୱନାଥ, ସାମଦ ଶିଖରରୁ ଶ୍ରାବଣବେଲାଗୋଲା, ବୋଧଗୟା ଠାରୁ ସାରନାଥ, ଅମୃତସରରୁ ପାଟନା ସାହିବ, ଆଣ୍ଡାମାନରୁ ଅଜମେର, ଲାକ୍ଷ ଦ୍ୱୀପରୁ ଲେହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଜି ସମଗ୍ର ଭାରତ ଆଜି ଉତ୍ସବ ମନାଉଛି ।' ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, 'ରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହୋଇଥିଲା, ବଳିଦାନ ଥିଲା, ସଂଘର୍ଷ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା, ସମାଧାନ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ଆଜି ସେହି ସ୍ୱପ୍ନ ବଳିଦାନ ଏବଂ ତ୍ୟାଗ ଦ୍ୱାରା ପୂରଣ ହେଉଛି, ଯାହାର ଅନୁତାପ ରାମ ମନ୍ଦିରରେ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ଭାବରେ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଛି, ମୁଁ ଆଜି ସେହି ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ 130 କୋଟି ଦେଶବାସୀଙ୍କ ତରଫରୁ ନମସ୍କାର କରୁଛି |

ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, 'ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣର ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦେଶକୁ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ। ଏହା ହେଉଛି ଏକ ପର୍ବ – ଯାହା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାକୁ ବିଦ୍ୟମାନ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବ | ପୁରୁଷଙ୍କୁ ନାରାୟଣ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବା | ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ ସହିତ ଯୋଡ଼ିବା | ଅତୀତକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବା | ସମସ୍କରା ସହିତ ନିଜକୁ ସଂଯୋଗ କରିବା | ସେ କହିଛନ୍ତି, ' ଆଜିର ଏହି ଦିନ କୋଟି କୋଟି ରାମ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଧାନର ସତ୍ୟତାର ପ୍ରମାଣ । ଆଜି, ଏହି ଦିନଟି ଏକ ଧାର୍ମିକ ଭାରତରେ ସତ୍ୟବାଦୀ, ଅହିଂସା, ବିଶ୍ୱାସ ବଳିଦାନର ଏକ ଅନନ୍ୟ ଉପହାର | ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରୀ ରାମ ତାଙ୍କ ଶାସନର ଆଧାର କରି ସାମାଜିକ ସୌହାର୍ଦ୍ଦ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ । ସେ ଗୁରୁ ବଶିଷ୍ଠଙ୍କଠାରୁ ଜ୍ଞାନ, କେୱାଟଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରେମ, ଶାବ୍ରିଙ୍କଠାରୁ ମାତୃତ୍ୱ, ହନୁମାନଜୀ ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲବାସୀଙ୍କଠାରୁ ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, 'ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଚମତ୍କାର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ, ତାଙ୍କର ବୀରତ୍ୱ, ଉଦାରତା, ଅଖଣ୍ଡତା, ସାହସିକତା, ଧର୍ଯ୍ୟ, ଦୃଢତା, ଦାର୍ଶନିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଆମକୁ ଯୁଗ ଯୁଗ ଧରି ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇବ । ଜୀବନର କୌଣସି ଦିଗ ନାହିଁ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ରାମ ଆମକୁ ପ୍ରେରଣା ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ |ଭାରତର ଏପରି କୌଣସି ଅନୁଭବ ନାହିଁ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କୁ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ | ଭାରତୀୟଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସରେ ହିଁ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ରାମ ଅଛନ୍ତି, ଭାରତର ଆଦର୍ଶରେ ହିଁ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମ ବିରାଜମାନ କରିଛନ୍ତି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment