34 ବର୍ଷ ପରେ ବଦଳିଲା ଭାରତର ଶିକ୍ଷାନୀତି, ବଦଳିବ ଭାରତର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା
Khabar Odisha:Modi-government-brought-new-education-policy-after-34-years
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁଲାଇ ୨୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ମୋଦୀ ସରକାର ଆଜି ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତିକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ଏହି ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପୂର୍ବତନ ISRO ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କେ କସ୍ତୁରୀରାଙ୍ଗନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଗଠିତ କମିଟି ଗତ ବର୍ଷ ଏଚଆରଡି ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ ନିକଟରେ ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତିର ଏକ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଦାଖଲ କରିଛି ଯାହା ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି।

ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତିର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ସହିତ HRD ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନାମକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନାମରେ ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି। ଏଥି ସହ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର ଏବଂ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ ପରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି । 34 ବର୍ଷ ଧରି ଶିକ୍ଷା ନୀତିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଦେଶବାସୀ ଏହାକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବେ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକାଇବା ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ବିଷୟରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିଗ ଉପରେ –

ଏଣିକି ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ ଇ-ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ବିକଶିତ ହେବ | ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଲ୍ୟାବ୍ ବିକଶିତ ହେଉଛି ଏବଂ ଏକ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଫୋରମ୍ (NETF) ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉଛି |

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ସଚିବ ଅମିତ ଖେର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଲ୍ଟିପଲ୍ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଏବଂ ଏକ୍ଜିଟ୍ ସିଷ୍ଟମରେ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ପରେ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍, ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ ପରେ ଡିପ୍ଲୋମା ଏବଂ ତିନି ଚାରି ବର୍ଷ ପରେ ଡିଗ୍ରୀ ଦିଆଯିବ।

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରମୁଖ ସଂସ୍କାର 2035 ସୁଦ୍ଧା 50% ମୋଟ ନାମଲେଖା ଅନୁପାତର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏବଂ ଏକାଧିକ ଆଡମିଶନ / ପ୍ରସ୍ଥାନ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି |

- 4 ବର୍ଷ ଡିଗ୍ରୀ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ତାପରେ M.A. ଏବଂ ତାପରେ ଜଣେ M.Phil ବିନା ସିଧାସଳଖ PhD କରିପାରିବେ |

- ଦେଶରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ନିୟାମକ ରହିବ, ଏହାର ଅନୁମୋଦନ ଏବଂ ଅର୍ଥ ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଭୂଲମ୍ବ ରହିବ | ସେହି ନିୟାମକ 'ଅନ୍ଲାଇନ୍ ସେଲ୍ଫ୍ ପ୍ରକାଶ ଆଧାରିତ ସ୍ୱଚ୍ଛ ପ୍ରଣାଳୀ' ଉପରେ କାମ କରିବ |

- ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ସଚିବ ଅମିତ ଖେର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜିଡିପିର 6% ଶିକ୍ଷାକୁ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଆମେ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିଛୁ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ 4.43% ଅଟେ।

- U.SNSF (ନ୍ୟାସନାଲ ସାଇନ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍) ପରି ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ  NRF (ନ୍ୟାସନାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍) ଗଠନ କରାଯିବ | ଏଥିରେ କେବଳ ବିଜ୍ଞାନ ନୁହେଁ ସାମାଜିକ ବିଜ୍ଞାନ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ। ଏହା ବୃହତ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବ | ଏହା ଶିକ୍ଷା ସହିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ଏକାଧିକ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନ ସିଷ୍ଟମରେ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ପରେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ ପରେ ଡିପ୍ଲୋମା ଏବଂ ତିନି-ଚାରି ବର୍ଷ ପରେ ଡିଗ୍ରୀ ଦିଆଯିବ |

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment