ଲୋକପାଳଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ ନିଜର ଅଫିସ, ପ୍ରତି ମାସର ଭଡା 50 ଲକ୍ଷ
Khabar Odisha:National-news-lokpal-does-not-have-his-own-office-and-paying-rent-to-ashok-hotel-congress-raises-question
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ଵର ୦୨ (ଖବର ଓଡିଶା) :

ଦେଶରେ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ହୋଟେଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ପ୍ରତିମାସ 50 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଭଡ଼ା ଦିଆଯାଉଥିବା ଖବର ଉପରେ କଂଗ୍ରେସ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି ଏହା “ଲୋକପାଳ ନା ଜୋକ୍‌ପାଳ” ? 

କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ରଣଦୀପ ସୁର୍ଜେୱାଲା କହିଛନ୍ତି, ଲୋକପାଳ ନା ଜୋକପାଳ ? ହୋଟେଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଖର୍ଚ୍ଚ 50 ଲକ୍ଷ ପ୍ରତି ମାସ ! ଏହି ହୋଟେଲ ସାତ ମାସ ଧରି ସଂସ୍ଥାର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ହୋଇଛି । ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ଏହା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅକ୍ଟୋବର 31, 2019 ସୁଦ୍ଧା ଭ୍ରଷ୍ଟାଚର ବିରୋଧୀ କର୍ମୀଙ୍କୁ 1,116ଟି ଅଭିଯୋଗ ମିଳିଛି, କିନ୍ତୁ କୌଣସିରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ । 

ସୁର୍ଜେୱାଲା ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ, ବିଜେପି ସମର୍ଥିକ ଲୋକପାଳ ଆନ୍ଦୋଳନ କ’ଣ ଏହି ସବୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ହୋଇଥିଲା ।  ସୁର୍ଜେୱାଲା ଏକ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟକୁ ଟାଗ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଅଭାବରେ ଲୋକପାଳ ସରକାରୀ ସ୍ୱାମୀତ୍ୱଥିବା ହୋଟେଲ ଅଶୋକାରେ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ 50 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ମାସ ଭଡା ଦିଆଯାଉଛି । 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଇଂରେଜୀ ଖବର କାଗଜ ହିନ୍ଦୁସ୍ଥାନ ଟାଇମ୍ସର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଜଧାନୀରେ କୌଣସି ସ୍ଥାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନଥିବା କାରଣରୁ ଲୋକପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାମୀତ୍ୱରେ ଥିବା ହୋଟେଲ ଅଶୋକାରେ କାମ କରୁଛି, ଯେଉଁଠି ପାଇଁ 50 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମାସିକ ଭଡା ବାବଦକୁ ଦିଆଯାଉଛି । 

ସୂଚନା ଅଧିକାର ଅନୁସାରେ ଏକ ଉତ୍ତରରେ ଏହି ଖୁଲାସା ହୋଇଥିଲା, ଲୋକପାଳ ଅସ୍ଥାୟୀ ରୁପରେ ଅଶୋକା ହୋଟେଲକୁ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି । ଡିଓପିଟି ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଭଡା ପ୍ରାୟ 50 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । 2019 ମାର୍ଚ୍ଚ 22ରୁ ଅକ୍ଟୋବର 31 ସୁଦ୍ଧା 3 କୋଟି 85 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଛି । 

Subscribe

National International State Sports Entertainment