ସଚିନ, ଲାରାଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଲେ ରୋହିତ, ୨୧୭ତମ ପାଳିରେ ହାସଲ କଲେ ଦ୍ରୁତ ୯୦୦୦ ରନ
Khabar Odisha:sports--cricket--odisha--rohit-sharma-becomes-the-third-fastest-to-score-9000-odi-runs-surpasses-sourav-and-sachin
ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ଜାନୁଆରୀ୧୯(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

 ଭାରତୀୟ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏକ ଦିବସୀୟ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ୯୦୦୦ ରନ  ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି। ରବିବାର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଶୃଙ୍ଖଳାର ଅନ୍ତିମ ମ୍ୟାଚରେ ରୋହିତ ଏହି କୃତିତ୍ଵ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସେ ସବୁଠୁ କମ ପାଳିରେ ଦିନିକିଆରେ ୯୦୦୦ ରନ ପୂରଣ କରିବାରେ କୋହଲିଙ୍କ  ପରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ରୋହିତ ରାଜକୋଟରେ ୪୨ ରନ କରିଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ୯୦୦୦ ରନ ପୂରଣ କରିବାରେ ୪ ରନ ପଛରେ ରହି ଯାଇଥିଲେ। ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ରୋହିତ ଦ୍ରୁତ ୯୦୦୦ ଦିନିକିଆ ରନ ପୂରା କରିବାରେ ତୃତୀୟ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ହେବାର କୀର୍ତ୍ତିମାନ ନିଜ ନାମରେ କରିଛନ୍ତି। 

ଏହି ମାମଲାରେ ରୋହିତ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି, ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଓ ବ୍ରାଏନ ଲାରାଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଛନ୍ତି। ରୋହିତ ନିଜର ୨୧୭ତମ ପାଳିରେ ଏହି ଉପଲବ୍ଧି ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଗାଙ୍ଗୁଲି ୨୨୮, ସଚିନ ୨୩୫ ଓ ଲାରା ୨୩୯ଟି ପାଳିରୁ ୯୦୦୦ ଦିନିକିଆ ରନ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। 

ସବୁଠୁ କମ୍ ଇନିଂସରେ ୯୦୦୦ ରନ ପୂରା  କରିବାର ରେକର୍ଡ଼  ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ନାମରେ ରହିଛି। କୋହଲି ୧୯୪ଟି ଇନିଂସରୁ ଏହି କୀର୍ତ୍ତିମାନ ନିଜ ନାମରେ କରିଥିଲେ। ଏବି ଡିଭିଲିୟର୍ସ ୨୦୫ଟି ଇନିଂସ ସହିତ ଦ୍ଵିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି।

ଦ୍ରୁତ ୯୦୦୦ ଦିନିକିଆ ରନ କରିଥିବା ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ 

ବିରାଟ କୋହଲି(ଭାରତ)- ୧୯୪ଟି ପାଳି

ଏବି ଡିଭିଲିୟର୍ସ(ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା)- ୨୦୫ ଇନିଂସ

ରୋହିତ ଶର୍ମା(ଭାରତ)- ୨୧୭ ଇନିଂସ

ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି(ଭାରତ)- ୨୨୮ ଇନିଂସ

ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର(ଭାରତ)- ୨୩୫ ଇନିଂସ

ବ୍ରାଏନ ଲାରା(ଓ୍ଵେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ)- ୨୩୯ ଇନିଂସ

Subscribe

National International State Sports Entertainment