ଭାରତ-ଚୀନ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ, ବ୍ରହ୍ମୋସର ଅପଗ୍ରେଡେଡ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ପରୀକ୍ଷଣ କଲା ଭାରତ
Khabar Odisha:india-drdo-brahmos-supersonic-cruise-missile-successfully-test-fired-off-odisha
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଚାଲିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ନିଜର ଶକ୍ତିକୁ ବଢାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ବୁଧବାର ଦିନ ଦେଶ ଏକ ବଡ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି | ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ବୁଧବାର ଦିନ ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରିଛି । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ନବୀକରଣ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ସଂସ୍କରଣର ଏହା ଏକ ପରୀକ୍ଷଣ ଥିଲା, ଯାହାର ରେଞ୍ଜ 400 କିଲୋମିଟରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି |

DRDO ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠାନର PJ-10 ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ କରାଯାଇଛି | ବୁଧବାର ଦିନ ଓଡିଶାର ଚାନ୍ଦିପୁର ସ୍ଥିତ ଘାଟିରୁ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହାକି ସଫଳ ହେବା ସହ ଭାରତର ସାମରିକ ଶକ୍ତିକୁ ଆଉ ଟିକେ ଅଧିକ ବଳ ଯୋଗାଇଛି | ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରରେ ବ୍ୟବହୃତ ଏୟାରଫ୍ରାମ୍ ଏବଂ ବୁଷ୍ଟର୍ସ ସ୍ୱଦେଶୀ ଭାବରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି |

ବ୍ରହ୍ମୋସର ଅପଗ୍ରେଡ୍ ସଂସ୍କରଣ ଭାରତର DRDO ଏବଂ ଋଷର NPOM ଦ୍ୱାରା ମିଳିତ ଭାବରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି | ଯାହା ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ, ବୁଡ଼ାଜାହାଜ, ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ସ୍ଥଳଭାଗରୁ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହି ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ମଧ୍ୟ ଟୁଇଟ୍ କରି DRDO କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସେବାରେ ଅଛି | ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଦ୍ୱାରା 2005 ରେ INS ରାଜପୁତରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭବିଷ୍ୟତରେ ସମସ୍ତ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜକୁ ନୂତନ ଉନ୍ନୟନ ସୁବିଧା ସହିତ ବ୍ରହ୍ମୋସ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବ |

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment