ଭାରତ ପରେ ଆମେରିକା ଦେଲା ଚୀନକୁ ଝଟକା, ଟିକଟକ୍ ଉପରେ ଲଗାଇଲା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ
Khabar Odisha:Tik-Tok-US-President-Trump-banned-Chinese-app-WeChat-also-banned
ୱାଶିଂଟନ, ଅଗଷ୍ଟ ୦୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଚାଇନାର ଭିଡିଓ ଆପ୍ ଟିକ୍ ଟକ୍ ଏବଂ ୱିଚାଟ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକଗୁଡିକ ଆସନ୍ତା 45 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ | ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଗାମୀ 45 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଟିକଟ୍ୟାକର ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ କମ୍ପାନୀ ବାଇଟଡାନ୍ସ ସହିତ କୌଣଶି କାରବାର ହେବ ନାହିଁ ଯଦି ବି କୌଣସି କାରବାର ଚାଲିଛି ତେବେ ଏହି 45 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ଉକ୍ତ କାରବାରକୁ ବନ୍ଦ କରିବେ ।

ଏହି କ୍ରମରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଟିକ୍ ଟକ୍ ମାଲିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆମେରିକା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବ।

ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଆମେରିକାରେ ଟିକ୍ ଟକ୍ ବ୍ୟବସାୟ କିଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ତେବେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତି ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟକୁ ଏହି ଡିଲ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ମିଳିବ ନାହିଁ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅନ୍ୟ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଆଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଏକ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ୱିଚାଟ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ୱିଚାଟ୍ ଚାଇନାର ଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ ଟେନ୍ସେଣ୍ଟ୍ର ମାଲିକାନାରେ ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତି ପରେ ଟେନ୍ସେଣ୍ଟର ଷ୍ଟକ୍ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୂଚନା ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ତଥା ସେବା ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ସହ ଜଡିତ ଜାତୀୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି।

ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ଆମେରିକାରେ ଚାଇନାର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ସର ପ୍ରସାର ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା, ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତି ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି।

ଟ୍ରମ୍ପ ଉଭୟ ଆପକୁ ଏକ ବିପଦ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଉଭୟ ଆଦେଶରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଆପ୍ସର ଚାଇନାର ମାଲିକ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କ ସହିତ କୌଣସି କାରବାରଉପରେ ନିଷେଧ ଜାରି ରହିବ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment