୨୦୨୧ ମସିହାରୁ ସିଦ୍ଧୁ ମୁସେୱାଲାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାର ପାଇଁ ହୋଇଥିଲା ଷଡଯନ୍ତ୍ର, ତୃତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ ଗଡ଼ିଲା ଗାୟକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
Khabar Odisha:The-conspiracy-to-assassinate-Sidhu-Musewala-has-been-going-on-since-2021
ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ , ଜୁନ୍ 24(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସର ଆଣ୍ଟି ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ (ଏଜିଟିଏଫ) ଗାୟକ ସିଦ୍ଧୁ ମୁସେୱାଲାଙ୍କ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଲରେନ୍ସ ବିଷ୍ଣୋଇ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ୩୨ ଜଣ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଏବଂ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ଘୋଷଣା କରିଛି।

ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୩ ଜଣ ହତ୍ୟା ଷଡଯନ୍ତ୍ରରେ ସିଧାସଳଖ ଜଡିତ ଥିବାବେଳେ ୧୯ ଜଣ ସେମାନଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଥିଲେ। ଏହି ଲୋକମାନେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ, ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇବା ବ୍ୟତୀତ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଉଥିଲେ ।

ଏଜିଟିଏଫ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରମୋଦ ବ୍ୟାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁସୱାଲାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାର ଯୋଜନା ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଯେପରିକି ଯୁବ ଅକାଳୀ ଦଳର ନେତା ଭିକି ମିଡ଼ୁଖେରାଙ୍କ ହତ୍ୟା ପରେ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, "ଲରେନ୍ସ ବିଷ୍ଣୋଇ ଏହି ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଥିଲେ,ସେ ତିହାର ଜେଲରୁ ହିଁ ଏହି ଯୋଜନା କରିଥିଲେ । ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ମିଡ଼ୁଖେରା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା। ଲରେନ୍ସ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ  ଭାବିଥିଲେ ଯେ ଅକାଳୀ ନେତାଙ୍କ ହତ୍ୟାରେ ଏହି ଗାୟକ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଅକାଳୀ ନେତାଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟଣାର ତଦନ୍ତରେ ଗାୟକଙ୍କ ଭୂମିକା ନଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା ।

ତୃତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ, ମୁସୱାଲାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାରେ ଏହି ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଜାନୁଆରୀରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଏକ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟରଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଥିଲା, ଏହି ମଡ୍ୟୁଲ୍ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଶାହାରୁଖ ଖାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଥିଲା ।ହେଲେ ଏଥିରେ ସଫଳତା ପାଇ ନଥିଲେ ।

ପରେ ସେମାନେ ୨୫ ମେରେ ନିଜ ଲକ୍ଷ୍ୟର ନିକଟତର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ, ୨୯ ମଇ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସେମାନେ ଜବାହରର ଗାଁରେ ଗାୟକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ।

ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ସିଧାସଳଖ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୧୩  ଅଭିଯୁକ୍ତ ଓ ବାଲଦେବ ନିକ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ଏଡିଜିପି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଷଡଯନ୍ତ୍ରରେ ନିକ୍କୁ ଏବଂ କ୍ରାବର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ନିକ୍କୁ ସିର୍ସର ବାସିନ୍ଦା ଏବଂ ୧୪ ଟି ମାମଲାରେ ସେ ପଳାତକ ଅପରାଧୀ ଅଟନ୍ତି । ହତ୍ୟା ଦିନ ଗାୟକ ତାଙ୍କ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବା ପରେ ସେ ମୁସେୱାଲାଙ୍କ ସହ ସେଲଫି ନେଇଥିଲେ।

ପରେ ନିକ୍କୁ କେକଡ଼ା ସହିତ ଗୋଲ୍ଡି ବରାଡ଼ ଏବଂ ସଚିନ୍ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଏକ ଭିଡିଓ କଲ କରି ସୁଟରମାନଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାରିବାକୁ ସିଗନାଲ୍ ପଠାଇଥିଲେ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment