ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତି, ଆଠ ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ଗାଡ଼ି ପାଇଁ ୬ ଟି ଏୟାରବ୍ୟାଗ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
Khabar Odisha:Six-Airbags-Compulsory-Six-airbags-are-mandatory-for-vehicles-up-to-eight-passengers-Nitin-Gadkari-announced
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୧୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଯାନବାହାନରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଗୁରୁତ୍ୱପୁର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। କେନ୍ଦ୍ର ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ଟୁଇଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଠ ଜଣଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ମୋଟର ଯାନ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ୬ ଟି ଏୟାରବ୍ୟାଗ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଜିଏସଆର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଡ୍ରାଫ୍ଟକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି।

Six airbags mandatory in India

ତେବେ ପୁର୍ବରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧ ଜାନୁୟାରୀରୁ ଡ୍ରାଇଭର ଏୟାରବ୍ୟାଗ ଏବଂ ସାମ୍ନା ସହ-ଯାତ୍ରୀ ଏୟାରବ୍ୟାଗଗୁଡ଼ିକର ଫିଟମେଣ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିସାରିଛି। ଉଭୟ ଆଗ ଏବଂ ପଛ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବସିଥିବା ଅଧିବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଫ୍ରଣ୍ଟାଲ୍ ଏବଂ ଲାଟେରାଲ୍ ଧକ୍କାର ପ୍ରଭାବକୁ କମ୍ କରିବାକୁ, ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଯେ ଏମ୍‌୧ ଯାନ ବର୍ଗରେ ୪ ଟି ଅତିରିକ୍ତ ଏୟାରବ୍ୟାଗ୍ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି ।

ଯଥା ଦୁଇଟି ପାର୍ଶ୍ୱ/ପାର୍ଶ୍ୱ ଟର୍ସ ଏୟାରବ୍ୟାଗ ଏବଂ ଦୁଇଟି ପାର୍ଶ୍ୱ ପରଦା/ଟ୍ୟୁବ୍ ଏୟାରବ୍ୟାଗ ସମସ୍ତ ବାହ୍ୟ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରେ । ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଭାରତରେ ମୋଟର ଯାନକୁ ଅଧିକ ନିରାପଦ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଗାଡିର ମୂଲ୍ୟ/ପ୍ରକାର ନିର୍ବିଶେଷରେ ଏହା ଶେଷରେ ସମସ୍ତ ବିଭାଗରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ କରିବ ବୋଲି ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ସହିତ ଭାରତ ଶୀର୍ଷ ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ।

 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment