ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଡ୍ରାଇଭର ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ନୁଆ ନିୟମ ଜାରୀ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର
Khabar Odisha:Ministry-of-Road-Transport--Highways-Notifies-Rules-for-Accredited-Driver-Training-Centers

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୧୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୀକୃତପ୍ରାପ୍ତ ଡ୍ରାଇଭର ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନିୟମକୁ ସୂଚିତ କରିଛି।  ଏହି ନିୟମ ୦୧ ଜୁଲାଇ, ୨୦୨୧ ରୁ ଲାଗୁ ହେବ। ଏହିପରି କେନ୍ଦ୍ରରେ ନାମ ଲେଖାଉଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ତାଲିମ ଏବଂ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ଏହା ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। 

ତେବେ ଏଠାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚମାନର ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସିମୁଲେଟର ଏବଂ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟେଷ୍ଟ ଟ୍ରାକ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହେବ ।

ମୋଟର ଯାନ ଅଧିନିୟମ, ୧୯୮୮ ଅନୁଯାୟୀ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିକାର ଏବଂ ସତେଜ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଏହି କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ

ଏହି କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକରେ ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଆବେଦନ କରିବା ସମୟରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକତାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ କାର‌୍ୟ୍ୟାଳୟ (ଆରଟିଓ) ରେ ନିଆଯାଉଛି।  ଏହିପରି ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକରୁ ତାଲିମ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ଏହା ଡ୍ରାଇଭରମାନଙ୍କୁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

କୁଶଳୀ ଡ୍ରାଇଭରର ଅଭାବ ହେତୁ ଭାରତୀୟ ସଡ଼କପଥରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ସଡ଼କ ନିୟମ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନର ଅଭାବ ହେତୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି।

ତେବେ ମୋଟର ଯାନ (ସଂଶୋଧନ) ଅଧିନିୟମ ୨୦୧୯ ର ଧାରା ୮ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଡ୍ରାଇଭର ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକର ସ୍ୱୀକୃତି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment