ଭବିଷ୍ୟତର ବିଶ୍ୱକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭବିଷ୍ୟତ ଭାରତର ଶିକ୍ଷାନୀତିକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି - ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ
Khabar Odisha:Indias-education-policy-for-the-future-is-shaped-by-the-vision-of-the-future-world---Prime-Minister-Narendra-Modi
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୦୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଦେଶରେ ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଘୋଷଣା ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ କନକ୍ଲେଭରେ ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଉପରେ ନିଜର ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଆସିବା ପରେ ଏଥିରେ କୌଣସି ପ୍ରଶ୍ନ ନାହିଁ ଯେ ଏଥିରେ ଦେଶର କୌଣସି ଅଞ୍ଚଳ କିମ୍ବା କୌଣସି ବର୍ଗର ଲୋକ ଏହା ଉପରେ ଆଙ୍ଗୁଳି ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ କି ଏହା ପକ୍ଷପାତିତା ହୋଇଛି ବୋଲି ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶ ଏହାର ଜାତୀୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ନିଜର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସଂସ୍କାର ଆଣି ଆଗକୁ ବଢନ୍ତି । ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଦେଶର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବର୍ତ୍ତମାନର ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତ ପିଢୀକୁ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ।

ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଆମର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କୌଣସି ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନଥିଲା | ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଆମ ସମାଜରେ କୌତୁହଳ ଏବଂ କଳ୍ପନା ମୂଲ୍ୟବୋଧକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ମେଣ୍ଢା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରାଯାଉଥିଲା | ଆଜି ଗୁରୁଦେବ ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଠାକୁରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବାର୍ଷିକୀ | ସେ କହୁଥିଲେ, ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ହେଉଛି ଯାହା କେବଳ ଆମକୁ ସୂଚିତ କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ଆମ ଜୀବନକୁ ସମସ୍ତ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ସହିତ ସମାନ କରିଥାଏ | ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତିର ବୃହତ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏହା ସହିତ ଜଡିତ |

ଆମର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ, ଶିକ୍ଷାର ଦର୍ଶନ, ଶିକ୍ଷାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମର ଛାତ୍ରମାନେ କିପରି ଆମର ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମାଲୋଚନାକାରୀ ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ଅଭିନବ ଚିନ୍ତାଧାରା ବିକାଶ କରିପାରିବେ | ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ନିଜକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଉଚିତ, ଏହା ମଧ୍ୟ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର 10 + 2 ଗଠନକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବା, 5 + 3 + 3 + 4 ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ସଂରଚନା ଦେବା ଏହି ଦିଗରେ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ମୁଁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଯେ ଭାରତର ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଗଠନ କରିବାବେଳେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହିତ କାମ କରାଯାଇଥିଲା | ସମୟ ବଦଳିବା ସହିତ ଏକ ନୂତନ ବିଶ୍ୱ କ୍ରମ ଆସୁଛି |

ଏକ ନୂତନ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଉଛି। ଆମ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ନାଗରିକ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ଏହା ମଧ୍ୟ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ସେମାନେ ଏହା ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ମୂଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବା ଉଚିତ୍ | ମୂଳରୁ ଜଗତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ମନୁଜା ଠାରୁ ମାନବିକତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଅତୀତରୁ ଆଧୁନିକତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଏହି ବିନ୍ଦୁକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ଏହି ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତିର ପ୍ରକୃତି ସ୍ଥିର ହୋଇଛି ।

ଏଥିରେ କୌଣସି ବିବାଦ ନାହିଁ ଯେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଘରର ସମାନ ଭାଷା ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନର ଭାଷା ପିଲାମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷାର ଗତିକୁ ଆହୁରି ଭଲ କରିବ | ଏହା ଏକ ବହୁତ ବଡ କାରଣ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନିଜ ମାତୃଭାଷାରେ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରୟାସ ହେଉଛି ଅନୁସନ୍ଧାନ-ଆଧାରିତ, ଆବିଷ୍କାର-ଆଧାରିତ, ଆଲୋଚନା-ଆଧାରିତ ଏବଂ ପିଲାମାନେ ଶିଖିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ଳେଷଣ-ଆଧାରିତ ପଦ୍ଧତି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା | ଏହା ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଶିଖିବାର ଉତ୍ସାହ ବଢାଇବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଶ୍ରେଣୀରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ମଧ୍ୟ ବଢାଇବ |

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଛାତ୍ର ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହକୁ ଅନୁସରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ସୁଯୋଗ ପାଇବା ଉଚିତ୍ | ସେ ନିଜର ସୁବିଧା ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଯେ କୌଣସି ଡିଗ୍ରୀ କିମ୍ବା ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁସରଣ କରିପାରନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ସେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆସୁନି ବୋଲି, ତେବେ ସେ ଛାଡି ଦେଇପାରନ୍ତି । ଅନେକ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଛାଡି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ | ଏହିପରି ସମସ୍ତ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ବୁଝି ଏକାଧିକ ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନ ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି |

ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଗାଁକୁ ଯିବା, ଆମେ ଦେଖିବା କୃଷକ, ଶ୍ରମିକମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, କେବଳ ସେତେବେଳେ ହିଁ ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବେ, ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝିବା, ସେମାନଙ୍କର ଶ୍ରମକୁ ସମ୍ମାନ କରିବା ଶିଖିବା | ତେଣୁ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତିରେ ଛାତ୍ର ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଶ୍ରମର ସମ୍ମାନ ଉପରେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment