ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ମୃତିକା ଅବକ୍ଷୟ ରୋକିବା ଦିଗରେ ଭାରତ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛି ଜାତିସଂଘର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କହିଲେ ପଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
Khabar Odisha:India-is-moving-towards-preventing-soil-erosion-in-a-natural-way-he-told-a-special-UN-meeting

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ 14(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସାଧାରଣ ସଭାର ସଭାପତି ଭୋଲକାନ୍ ବୋଜକିରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଡକାଯାଇଥିବା ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଜାତିସଂଘର ସମ୍ମିଳନୀରେ ପାର୍ଟିର କନଫରେନ୍ସ୍ର ପାର୍ଟିର 14 ତମ ଅଧିବେଶନର ସଭାପତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ 10 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ମିଳିତ ଜଙ୍ଗଲ ଆବୃତ୍ତିକୁ ଦେଶର ମୋଟ ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି।

ପରିବେଶ ସଂରକ୍ଷଣ ତଥା ସଂରକ୍ଷଣର ଭାରତର ସାଂସ୍କୃତିକ ପରମ୍ପରାକୁ ଆଲୋକିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି: "ଭାରତରେ ଆମେ ସର୍ବଦା ଭୂମି ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥାଉ ଏବଂ ପବିତ୍ର ପୃଥିବୀକୁ ଆମର ମାତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରୁଛୁ। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫୋରମରେ ଜମି ଅବନତି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଭାରତ ଆଗେଇ ନେଇଛି।"

ଜମି ଅବନତି ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତ ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ "ଆମେ ମଧ୍ୟ 2030 ସୁଦ୍ଧା 26 ନିୟୁତ ହେକ୍ଟର ଅବନତି ହୋଇଥିବା ଜମି ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ। ଏହା ଦ୍ବାରା 2.5 ରୁ 3 ବିଲିୟନ ଟନ୍ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ସମାନ ଅତିରିକ୍ତ କାର୍ବନ ସିଙ୍କ ହାସଲ କରିବାକୁ ଭାରତର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ସହାୟକ ହେବ"।

ଗୁଜୁରାଟର କୁଞ୍ଚର ରାନରେ ଥିବା ବାନି ଅଞ୍ଚଳର ଉଦାହରଣ ଦେଇ ଜମିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କିପରି ଉତ୍ତମ ମୃତ୍ତିକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜମି ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି, ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ ଉନ୍ନତ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରିପାରିବ ତାହା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦାହରଣ ଦେଇଛନ୍ତି। "ବାନି ଅଞ୍ଚଳରେ ତୃଣଭୂମି ବିକାଶ କରି ଜମି ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଜମି ଅବକ୍ଷୟ ନିରପେକ୍ଷତା ହାସଲ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ମଧ୍ୟ ପଶୁପାଳନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଇ ପାଳକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ତଥା ଜୀବିକା ନିର୍ବାହକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥାଏ। ସ୍ୱଦେଶୀ କୌଶଳ ”ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଜମି ପୁନରୁଦ୍ଧାର ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି। ଭାରତର ଅବନତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତରେ ଏକ ସେଣ୍ଟର ଅଫ୍ ଏକ୍ସଲେନ୍ସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଉଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। “ମାନବ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଜମିର କ୍ଷୟକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବା ମାନବିକତାର ସାମୂହିକ ଦାୟିତ୍। ଅଟେ। ଆମର ଭବିଷ୍ୟତ ପିଡି ପାଇଁ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଗ୍ରହ ଛାଡିବା ଆମର ପବିତ୍ର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment