ସିଡିଏସ୍ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ପ୍ରଥମ ବିଦେଶ ଗସ୍ତରେ ଜେନେରାଲ୍ ବିପିନ ରାୱତ ଋଷ ଏବଂ ଆମେରିକା ଯିବେ
Khabar Odisha:General-Bipin-Rawat-will-travel-to-Russia-and-the-United-States-on-his-first-foreign-trip-since-taking-over-the-CDS

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯(ଖବର ଓଡିଶା): ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଷ୍ଟାଫ୍ (ସିଡିଏସ୍) ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବିଦେଶ ଗସ୍ତରେ ଜେନେରାଲ୍ ବିପିନ ରାୱତ ଋଷ ଏବଂ ଆମେରିକା ଗସ୍ତ କରିବେ। ଡିସେମ୍ବର ୩୧, ୨୦୧୯ ରେ ରାୱତ ସିଡିଏସ୍ ଭାବରେ ଦାଇତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ଦିନଠାରୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବାହିନୀକୁ ମିଳିତ ଯୁଦ୍ଧ ଶକ୍ତି ଭାବରେ ଏକୀକୃତ କରିବାର ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ବିଦେଶୀ ନିମନ୍ତ୍ରଣକୁ ହ୍ରାସ କରିଆସୁଛନ୍ତି।

ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, "ସାଂଘାଇ ସହଯୋଗ ଚୁକ୍ତିନାମା ସଦସ୍ୟ ଦେଶଗୁଡିକର ସିଡିଏସ୍ ର‌୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ରହିଛି। ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀର ଅଂଶ ଅଟନ୍ତି।" ସିଡିଏସ୍ ସମ୍ମିଳନୀ ଆଞ୍ଚଳିକ ସୁରକ୍ଷା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ରୁଷିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏସସିଓ ଶାନ୍ତି ମିଶନ ଡ୍ରିଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ସଂପୃକ୍ତ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ମଧ୍ୟ ସିଡିଏସ୍ ସାକ୍ଷୀ ରହିବେ । ସେଠାରେ ଥିବା ବ୍ୟାୟାମରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବଂ ବାୟୁସେନା ମଧ୍ୟ ଭାଗ ନେଉଛନ୍ତି। ଏହି ଗସ୍ତ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ହେବ ଏବଂ ଋଷରୁ ଫେରିବା ପରେ ରାୱତ ପେଣ୍ଟାଗନ୍ରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ତଥା ଅନ୍ୟ ଆମେରିକୀୟ ସାମରିକ ନେତୃତ୍ୱଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଯିବେ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment