ଭାରତ ଚୀନ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ, ଆମେରିକା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କଥା ହେଲା ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ
Khabar Odisha:Foreign-Minister-Jaishankar-Pompeo-hold-talks-on-Corona-and-Indo-Pacific
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୦୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଚୀନ ସହ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ, ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆମେରିକୀୟ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟେଲିଫୋନରେ କଥା ବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି, ବିଶ୍ୱରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ ଏବଂ ଇଣ୍ଡୋ-ପାସିଫିକ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିଷୟ ଉପରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଏବଂ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ସହଯୋଗ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଆମେରିକା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖ୍ୟ ଡେପୁଟି ମୁଖପାତ୍ର କାଲେ ବ୍ରାଉନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମୃଦ୍ଧତା ଏବଂ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ତଥା ବିଶ୍ୱରେ ନିରାପତ୍ତାକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ଦୁଇ ନେତା ଭାରତ-ଆମେରିକା ସମ୍ପର୍କର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି। ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ସମ୍ବଳ ସମୃଦ୍ଧ ଇଣ୍ଡୋ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଉପାୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।

ଚୀନ୍ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ନିଜର ପ୍ରଭାବ ବଢାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । 2018 ରେ ଗୋଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଭାରତ-ଆମେରିକା ସାମୁଦ୍ରିକ ସୁରକ୍ଷା କଥାବାର୍ତ୍ତାର ତୃତୀୟ ରାଉଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା | ରଣନୈତିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଇଣ୍ଡୋ-ପାସିଫିକ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତକୁ ଏକ ବଡ଼ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆମେରିକା ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment