ଇତିହାସ ରଚିଲେ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଶିବା ଚୌହାନ୍, ସିୟାଚିନ୍ ଗ୍ଲେସିୟର ଉପରେ ପ୍ରଥମ ମହିଳା ସୈନିକ
Khabar Odisha:Captain-Shiva-Chauhan-has-become-the-first-woman-army-officer-to-get-operationally-deployed-on-the-Siachen-Glacier
ଖବର ଓଡିଶା : 04/01/2023

ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପୁରୁଷଙ୍କଠାରୁ ଅବମାନନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ମହିଳାମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ପୁରୁଷଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ନିଜକୁ ଉତ୍ତମ ପ୍ରମାଣ କରି ଦେଖାଉଛନ୍ତି | ଧୀରେ ଧୀରେ, ମହିଳାମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ପୁରୁଷମାନେ ଯାଉଥିଲେ | ନାଗରିକ ସେବା ସହିତ, ବର୍ତ୍ତମାନ ମହିଳାମାନେ ସେନାରେ ନିଜର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟକର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଖାଉଛନ୍ତି | ମହିଳାମାନେ ଏତେ କିଛି କରିପାରିବେ ବୋଲି ବୋଧ ହୁଏ ପୂର୍ବରୁ କେହି ଭାବି ନଥିଲେ | ଅନେକ ସଫଳତା ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ 2023 ମସିହାରେ, ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ସୈନିକଙ୍କୁ ସିଆଚେନ୍ ଗ୍ଲେସିୟରରେ ସବୁଠୁ ଉଚ୍ଚ ସୀମା ଚୌକୀ,କୁମାର ପୋଷ୍ଟରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି |

ଆପଣଙ୍କୁ ଅବଗତ କରୁଚୁ ଯେ ସିଆଚେନ୍ ଗ୍ଲାସିଅର୍ ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ର | 1980 ଦଶକ ପୂର୍ବରୁ ଏଠାରେ କୌଣସି ସୈନିକଙ୍କ ନିୟୋଜନ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରାଯାଇନଥିଲା | ତେବେ 2023ର ଆରମ୍ଭରୁ ସିଆଚେନ୍ ଗ୍ଲାସିଅରରେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ସୈନିକଙ୍କୁ ନିୟୋଜନ କରାଯାଇଛି | ଜାନୁୟାରୀ 2 ରେ, କ୍ୟାପଟେନ ଶିବା ଚୌହାନ୍ ସିଆଚେନ୍ ଗ୍ଲାସିଅରରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଦଜ୍ଜନକ ଆରୋହଣ ପରେ ତାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ସେନା ଅନୁଯାୟୀ ସିୟାଚିନ୍ ବ୍ୟାଟେଲ୍ ସ୍କୁଲରେ 1 ମାସର କଡା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିକ୍ଷାଲାଭ କରି କ୍ୟାପଟେନ ଶିବା ଚୌହାନକୁ ସିୟାଚିନ୍ ଗ୍ଲେସିୟରର ସବୁଠୁ ଉଚ୍ଚ ସୀମା ଚୌକୀ ,କୁମାର ପୋଷ୍ଟରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି । କୁମାର ପୋଷ୍ଟଟି ସାଢେ 14 ହଜାର ଫୁଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବର୍ଷଯାକ ଏହିଜାଗା ବରଫରେ ଘୋଡାଇ ହୋଇ ରହିଥାଏ । 

ଏଠାରେ ମୁତୟନ ହେବ ପୂର୍ବରୁ ଶିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଜଟିଳ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଗୁଡିକର ମଧ୍ୟ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ | ନର୍ଦ୍ଦନ କମାଣ୍ଡ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଏହି ଫାୟାର ଆଣ୍ଡ ଫ୍ୟୁରୀ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଚୀନ ଓ ପାକିସ୍ତାନଠାରୁ ସିୟାଚିନ୍ ଗ୍ଲେସିୟରକୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରେ | ଫାୟାର ଆଣ୍ଡ ଫ୍ୟୁରୀ ପକ୍ଷରୁ ଟ୍ୱିଟ କରାଯାଇଛି ଯେ " କଠିନ ତାଲିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଶେଷ କରିବା ପରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ର ସିୟାଚିନ୍ ରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଅଧିକାରୀ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଫାୟାର ଆଣ୍ଡ ଫ୍ୟୁରୀ ସେପର୍ସର କ୍ୟାପଟେନ ଶିବା ଚୌହାନ୍ | 

Subscribe

National International State Sports Entertainment