ବିପଦ ସମୟରେ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଲା ଭାରତର ପୁରୁଣା ବନ୍ଧୁ ଇସ୍ରାଏଲ, ଭାରତକୁ ପ୍ରଦାନ କରିବ ରକ୍ଷା କବଚ
Khabar Odisha:other-countriesindia-will-buy-barak-8-missile-defense-system-lrsm-from-israel-plan-to-deploy-on-china-border
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୨୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

15 ଜୁନ୍ ରେ ଲଦାଖରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାକାଣ୍ଡ ପରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଏକ ଶିଖରରେ ରହିଛି। ଦୁଇ ଦେଶର ସୈନ୍ୟମାନେ ସୀମା ଅଞ୍ଚଳରେ ପରସ୍ପର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଗ୍ରୀମ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି । LAC ସହିତ ଚୀନ୍ ବାୟୁସେନାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ସ୍ୱଦେଶୀ ଆକାଶ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସୀମାରେ ନିୟୋଜିତ କରିଛି ଭାରତ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛି ଯେ ଯଦି ଚୀନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ମାରି ଗଳାଇ ଦିଆଯିବ । ଏଥି ସହିତ ଏକ ବଡ ଖବର ଆସୁଛି ଯେ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଭାରତ ତାର ପୁରୁଣା ବନ୍ଧୁ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଠାରୁ ଏକ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କିଣିବାକୁ ଯାଉଛି ।

ଚୀନ୍‌ର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତ ବାରକ -8 କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ କ୍ରୟ ପାଇଁ ଇସ୍ରାଏଲ ସହ ଆଲୋଚନା କରୁଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, 2018 ରେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ନୌସେନା ସଂସ୍କରଣ କିଣିବା ପାଇଁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି ସାଂପ୍ରତିକ ସମୟରେ, ଦେଶ ଉପରେ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କର ନିଖୁଣ ଆଖି ଯୋଗୁଁ ଏହାର ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଏୟାର ଲଞ୍ଚ ସଂସ୍କରଣ କ୍ରୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇଛି | ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଏରୋସ୍ପେସ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ (IAI) 2018 ରେ ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲା ​​ଯେ ଏହା ଭାରତ ସହିତ 777 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ (ପ୍ରାୟ 5687 କୋଟି ଟଙ୍କା) ବାରାକ -8 କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଚୁକ୍ତି କରିଛି।

ବାରକ -8 କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର LRSAM ବର୍ଗ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ | ବାସ୍ତବରେ, କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଗୁଡିକ ବିଭିନ୍ନ ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥାଏ, ଯେପରିକି କିଛି ସ୍ଥଳଭାଗରୁ- ଆକାଶକୁ ମାରି ହେଉଥିବା ମିସାଇଲ୍ ଏବଂ କିଛି ଏୟାର-ଟୁ-ଏୟାର ମିସାଇଲ୍ | ଏଥିସହ ସେମାନଙ୍କର ଦୂରତାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ କିଛି ଭାଗ କରାଯାଇଥାଏ ଯେପରିକି ଦୂରଗାମୀ, ମଧ୍ୟମ ଦୂରଗାମୀ ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ଦୂରଗାମୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଅଛି | ଭାରତ ଆଣିବାକୁ ଥିବା ବାରାକ-8 କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହେଉଛି ଏକ ଦୂରଗାମୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଯାହା ସ୍ଥଳଭାଗରୁ ବାୟୁକୁ ନିକ୍ଷେପ କରାଯାଇପାରିବ | LRSAM ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ହେଉଛି ଲଙ୍ଗ ରେଞ୍ଜ ସର୍ଫେସ୍ ଟୁ ଏୟାର ମିସାଇଲ୍ (LRSAM) | 2018 ରେ ଏହି ଚୁକ୍ତିରେ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଭାରତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ମୁଖ୍ୟ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ |

ବାରକ -8 ହେଉଛି ଏକ ଦୂରଗାମୀ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ବାୟୁକୁ ମାରିପାରୁଥିବା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ | ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ବୈଷୟିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ALTA ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷର ବିକାଶ ପାଇଁ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସଂସ୍ଥା ଏହାର ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିବ | ଭାରତ ଡାଇନାମିକ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ (ବିଡିଏଲ୍) କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉତ୍ପାଦନ କରିବ। ଏହା ଏକ ନିରାପଦ ବାହକ ଏବଂ ଜାହାଜ ପାଇଁ ଲଞ୍ଚ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଭୂଲମ୍ବ ଭାବରେ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇପାରିବ ଭଳି ସିଷ୍ଟମରେ ଏହା ବିକଶିତ କରାଯିବ | ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଚୀନ୍‌ର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ବାରକ -8 ଭାରତ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ ।

ଯେକୌଣସି ଅସ୍ତ୍ର କିଣିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ଯୁଦ୍ଧ ରୋଲରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବତରଣ କରିବା ମଧ୍ୟରେ ଏହା ବହୁତ ସମୟ ନେଇଥାଏ | ଯେଉଁଥିରେ ସେହି ଅସ୍ତ୍ରର ପରୀକ୍ଷଣ, ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଏବଂ ନିୟୋଜନ ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଏ | ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ମିସାଇଲ୍ ସିଷ୍ଟମ ଯେପରିକି ଆମେରିକାର ଥାଡ କିମ୍ବା ପାଟ୍ରିୟଟ, ଋଷର S-400 ତୁରନ୍ତ ନିୟୋଜିତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ତେବେ ବାରକ-8 ସହିତ ସେଭଳି କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ । ଭାରତୀୟ ସେନା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ବାରକ ଶ୍ରେଣୀର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଅପରେଟ କରିଛି । 2017 ରେ, ଭାରତ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ମଧ୍ୟରେ 2 ବିଲିୟନ ଡଲାରରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଭର୍ସନ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା । ଯାହାକି MRSAM ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା |

INS ବିକ୍ରାନ୍ତ ଏବଂ ନୌସେନାର କୋଲକାତା ଶ୍ରେଣୀର ଡ୍ରେଷ୍ଟୋୟର ମାନଙ୍କରେ LRSAM ସ୍ଥାପିତ ହେବ | ଆମେରିକା ଏବଂ ଋଷ ସହିତ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତକୁ ସର୍ବ ବୃହତ ଅସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଣକାରୀ ଦେଶ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ ହୋଇପାରିଛି । ଏହାର ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଟୁ ଏୟାର ଲଞ୍ଚ ସିଷ୍ଟମଟି ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ନିୟୋଜିତ ହେବ । ଏହାର ପରିସର ଏପରି ହେବ ଯେ ଶତ୍ରୁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ସୀମା ପାର ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ ନାହିଁ |

ଭାରତ ପୂର୍ବରୁ S-400 ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ ପାଇଁ ଋଷ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା ​​ଯାହା ଦେଶକୁ ଶତ୍ରୁ ଜେଟ, ବୋମା, ଡ୍ରୋନ୍ ଏବଂ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ । ଭାରତ ଏହାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ନିୟୋଜିତ କରିପାରିବ । ରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଏହି ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷାରିତ ହୋଇଥିଲା । S-400 ଏକାସାଙ୍ଗରେ 36 ଟି ଟାର୍ଗେଟ୍ ଧ୍ୱସଂ କରିପାରିବ | ଏହା ଏକାସାଙ୍ଗରେ 72 ଟି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉତକ୍ଷେପଣ କରିପାରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି |

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment