ଆମେ 20 ଲକ୍ଷ କରୋନା ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ରଖିଛୁ - ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ
Khabar Odisha:coronavirus-vaccine-latest-updates-donald-trump-says-2-million-doses-are-ready-in-usa
ୱାଶିଂଟନ, ଜୁନ ୦୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ଏକ ବଡ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁବାର ଦିନ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ଏକ ବଡ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା । ଆମେରିକାରେ ଏହି ଟିକାର 2 ମିଲିୟନରୁ(20 ଲକ୍ଷ) ଅଧିକ ଡୋଜ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରସ୍ତୁତ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ସୁରକ୍ଷା ଯାଞ୍ଚରେ ଏହି ଟୀକା ଗୁଡିକ ପାସ ହେଲା ମାତ୍ରେ ଏହାର ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ |

ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତକାଲି କରୋନା ଭାଇରସ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ଆମର ଏକ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା, ଆମେ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଭାବରେ ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ। ଆମକୁ ହୁଏତ କିଛି ସକରାତ୍ମକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ | ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଉପରେ ବହୁତ ଅଗ୍ରଗତି ହୋଇଛି | ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହି ଟିକାଗୁଡ଼ିକ ସୁରକ୍ଷା ଯାଞ୍ଚକୁ ପୂରଣ କରେ ତେବେ ଆମର 20 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି।  ଆମେ କେବଳ ଏହାର ପରିବହନ ଏବଂ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା |

ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର 186 ଟି ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆମେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ସହିତ ମିଶି କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ | ଆମେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ସହିତ କାମ କରୁଛୁ, କିନ୍ତୁ ଯାହା ଘଟିଲା ତାହା ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଥିଲେ ଯେ କୋଭିଡ -19 ପାଇଁ ଟିକା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଟ୍ରମ୍ପ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରିମେଡେସେଭିର ଡ୍ରଗ୍ ପଛରେ ଆମେରିକା ସରକାର ନିଜର ସମସ୍ତ ଶକ୍ତି ଖଟାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଷଧ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସାରେ ଭଲ ଫଳାଫଳ ଦେଇଛି ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କିଛି ଦିନ ତଳେ କହିଥିଲେ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment