ବ୍ରିଟେନରେ ରହିବେ ପଳାତକ ବ୍ୟବସାୟୀ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା, ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରୀତି ପଟେଲଙ୍କ ନିକଟରେ ନିବେଦନ
Khabar Odisha:Vijay-Mallya-a-fugitive-businessman-living-in-the-UK-Petition-to-Home-Minister-Preeti-Patel
ଲଣ୍ଡନ, ଜାନୁଆରୀ ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ବ୍ରିଟେନରେ ରହିବାକୁ ଆଉ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରୀତି ପଟେଲଙ୍କ ନିକଟରେ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଲଣ୍ଡନ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଚାଲିଥିବା ଦେବାଳିଆ ମାମଲାରେ ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଓକିଲ ଶୁକ୍ରବାର କୋର୍ଟରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାର୍ପଣ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନକୁ ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ବ୍ରିଟେନର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରୀତି ପଟେଲ ତାଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ନଦେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାମିନରେ ଅଛନ୍ତି।

ମାଲ୍ୟା ତାଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନର କମ୍ପାନୀ କିଙ୍ଗଫିସର ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ସହ ଠକେଇ ଏବଂ ଟଙ୍କା ହେରଫେର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ବ୍ରିଟେନର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କେବଳ ଏ ବାବଦରେ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟାର୍ପଣ ଆଦେଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଗୋପନୀୟ ଆଇନଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି।

ଏହାଦ୍ୱାରା କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନାର କାରଣ ହୋଇଛି ଯେ ମାଲ୍ୟା ବ୍ରିଟେନରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ, ଯାହାର ସୂଚନା ବ୍ରିଟେନ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ବାରା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇନାହିଁ କିମ୍ବା ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

କୋର୍ଟରେ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଓକିଲ ବାରିଷ୍ଟର ଫିଲିପ ମାର୍ଶଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି, କିନ୍ତୁ ସେ (ମାଲ୍ୟା) ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଠାରେ ଅଛନ୍ତି କାରଣ ସେ ଏଠାରେ ରହିବାକୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଚେଷ୍ଟା କରି ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରୀତି ପଟେଲଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଛନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment