ଖୁସି ଖବର, ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଭାରତ ଆସିବ ଆଉ ପାଞ୍ଚଟି ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ
Khabar Odisha:Rafales-second-shipment-will-be-delivered-next-month-France-will-send-5-more-fighter-aircraft---sources
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଚାଇନା ସହିତ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି | ଆସନ୍ତା ମାସ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ଆଉ ପାଞ୍ଚଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ୟାଚ୍‌ରେ 4 ରୁ 5 ଟି ରାଫାଲ ବିମାନ ଭାରତକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅମ୍ବାଲାଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଚମତ୍କାର ସମାରୋହରେ ପାଞ୍ଚଟି ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ବିମାନ ଗୁଡିକ ଏଭଳି ସମୟରେ ଭାରତର ବାୟୁ ଶକ୍ତି କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି ଯେତେବେଳେ କି ଦେଶ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ସୀମା ବିବାଦରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇପଡିଛି ।

ସମ୍ପ୍ରତି, ଦାସଲ୍ଟ ଆଭିଏସନକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ 10 ଟି ରାଫେଲ ବିମାନ ବିତରଣ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ | 5 ଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ବିତରଣ ହୋଇସାରିଥିବାବେଳେ 5 ଟି ଭାରତୀୟ ପାଇଲଟଙ୍କ ତାଲିମ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଭାରତ ତାର ପାଇଲଟ୍ ଏବଂ କ୍ରୁ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଅଲଗା ଅଲଗା ଫେଜରେ ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ପଠାଇଛି | ଏଥିରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପାଇଲଟଙ୍କ ସମେତ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏବଂ ଟେକ୍ନିସିଆନମାନେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଚ୍‌ରେ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଛି । ଭାରତର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ 2018 ମସିହାରୁ ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଫ୍ରାନ୍ସ ଯାଇଥିଲା ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment