ଚୀନରୁ ଉତ୍ପତ୍ତି ଲାଭ କରିଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ ମନୁଷ୍ୟକୃତ- ଚୀନୀ ଅଣୁଜୀବ ବିଶେଷଜ୍ଞ
Khabar Odisha:Chinese-Virologist-Li-Meng-Yan-Claiming-Beijing-Covered-Up-Covid19-Vows-To-Publish-Evidence-That-The-Virus-Is-Manmade
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଚୀନରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ଆମେରିକାଠାରୁ ୟୁରୋପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଦେଶ ଏହି ମହାମାରୀ ସୃଷ୍ଟିକାରୀ ଭୂତାଣୁର ଉତ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ଚୀନକୁ ଦାୟୀ କରୁଛନ୍ତି। ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ଧମକ ପାଇବା ପରେ ଆମେରିକା ପଳାୟନ କରିଥିବା ଚୀନର ଅଣୁଜୀବ ବିଶେଷଜ୍ଞ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ମନୁଷ୍ୟକୃତ ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ଅଣୁଜୀବ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଜଣକ ଲି-ମେଙ୍ଗ ୟାନ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାଭାଇରସକୁ ମନୁଷ୍ୟକୃତ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ ଅଛି ଯାହା ସେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ। ସେ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିଷୟରେ ଅନେକ କିଛି ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଉଛି । ମୋ ପାଖେ ଏଥିପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ ଅଛି ଏବଂ ମୁଁ ଏହାକୁ ପ୍ରମାଣ କରିବି ।

ଲି-ମେଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ୱୁହାନର ମାଂସ ବଜାରରୁ ଆସିନାହିଁ  । ମାଂସ ବଜାର କୁହାଯାଇ ଏହା ମୂଳ ଉତ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହି ଭାଇରସ୍ ୱୁହାନର ମାଂସ ବଜାରରୁ ଆସିନାହିଁ, ତେବେ ଏହା କିପରି ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଲା? ପଚରାଯିବାରୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ଭୂତାଣୁ ୱୁହାନର ଏକ ଲ୍ୟାବରୁ ଆସିଛି ଏବଂ ଏହା ମନୁଷ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଜିନୋମ କ୍ରମ ମାନବ ଆଙ୍ଗୁଠି ପ୍ରିଣ୍ଟ ପରି ଏବଂ ଏହା ଆଧାରରେ ପ୍ରମାଣିତ ଯେ ଏହା ମନୁଷ୍ୟକୃତ ଜୀବାଣୁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଭୂତାଣୁରେ ମନୁଷ୍ୟର ଆଙ୍ଗୁଠି ପ୍ରିଣ୍ଟର ଉପସ୍ଥିତି ଅର୍ଥାତ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଟେ ଯେ ଏହା ମନୁଷ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି |

ସେ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ କରିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଧମକ ମିଳିଥିଲା ଓ ପରେ ସେ ହଂକଂ ଛାଡି ଆମେରିକା ଯାଇଥିଲେ । ଫଳରେ ସେଠାରୁ ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ସରକାରୀ ଡାଟାବେସରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସହକର୍ମୀମାନେ ମୋ ବିଷୟରେ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇଥିଲେ ।

ଲି-ମେଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋତେ ମିଥ୍ୟାବାଦୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିବା ପାଇଁ ତଥା ମୋତେ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ କୌଶଳ ପ୍ରୟୋଗ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମୁଁ ମୋ ଲକ୍ଷ୍ୟରୁ ପଛକୁ ଯିବି ନାହିଁ। ଲି-ମେଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ପ୍ରଥମ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଥିଲେ। ଡିସେମ୍ବର 2019ରେ ଏକ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଚୀନରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା ଏସଏଆରଏସ ମାମଲାରେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ତାଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରମାଣ କରିବି ଯେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ମନୁଷ୍ୟକୃତ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment