Home >
ତାଜିକିସ୍ତାନରେ ହେବାକୁ ଏସସିଓ ସିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ
Khabar Odisha:Modi-to-lead-India-at-SCO-meeting-in-Dushanbe

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏସସିଓ ସିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦୁଶାନବେରେ ସାଂଘାଇ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନରେ ଦେଶର ମୁଖ୍ୟମାନଙ୍କ ବୈଠକରେ ଏକ ସର୍ବଦଳୀୟ ଅଧିବେଶନ କରିବେ। ଏହି ସମୟରେ, ତାଜିକିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବେ।

ତାଜିକିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମୋମାଲି ରହମାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏସସିଓ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ହେଡ୍ସର ଏକବିଂଶ ବୈଠକ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭର୍ଚ୍ଚୁଆଲ ଫର୍ମାଟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି।ଏହା ହେଉଛି ଚତୁର୍ଥ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଯାହା ଭାରତ ଏସସିଓର ଜଣେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବ। ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏସସିଓ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର, ପର‌୍ୟ୍ୟବେକ୍ଷକ ରାଷ୍ଟ୍ର, ଏସସିଓର ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲ୍, ଏସସିଓ ଆଞ୍ଚଳିକ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ସଂରଚନାର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ଯୋଗଦେବେ। ବୁଧବାର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟ।

ଏହି ବର୍ଷ ସଂଗଠନ ଏହାର ୨୦ ତମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରୁଥିବାରୁ ଦୁଶାନବେରେ ଏସସିଓ ବୈଠକ ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରେ । ସାଂଘାଇ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନରେ ଆଠଟି ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ହେଉଛନ୍ତି - ଋଷ, ଚୀନ୍, ଭାରତ, ପାକିସ୍ଥାନ, ତାଜିକିସ୍ତାନ, ଉଜବେକିସ୍ତାନ, କାଜାଖସ୍ତାନ, କିର୍ଗିଜସ୍ଥାନ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment