Home >
ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ପୁର୍ବରୁ ସଂସଦର ୭୦୦ କର୍ମଚାରୀ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
Khabar Odisha:In-the-run-up-to-the-budget-session-700-members-of-parliament-were-affected
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୧୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଜାନୁଆରୀ ୩୧ ରୁ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ସଙ୍କଟରେ । ସଂସଦର ୭୦୦ କର୍ମଚାରୀ ଏହି ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି, ଯାହା କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ସୂଚନା ମୁତାବକ ଜାନୁୟାରୀ ୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସଂସଦର ୭୧୮ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କରୋନା ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିବ୍ ଆସିଛି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦୪ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ରାଜ୍ୟସଭା ସଚିବାଳୟର ଅଟନ୍ତି। 

ବାକି କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ସଂସଦ କର୍ମଚାରୀ ଅଟନ୍ତି। ତେବେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂସଦ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର ଶିଖରରେ ରହିବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ସମୟରେ ସଂକ୍ରମଣର ସର୍ବାଧିକ ବିପଦ ରହିବ । ଓମିକ୍ରନ୍ ଏବଂ କରୋନା ବଢୁଥିବା ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ମଧ୍ୟ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ, ୨୦୨୦ ସହିତ ସମାନ ହୋଇପାରେ । ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ୨୦୨୦ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ କଠୋର କରୋନା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥିଲା। 

ଦିନର ପ୍ରଥମ ଭାଗରେ ରାଜ୍ୟସଭା ସଭା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଭାଗରେ ଲୋକସଭା ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ, ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଏବଂ ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ ସେମାନଙ୍କର ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ତଥାପି, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ଭଳି ନିୟମ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ, କଠୋର କୋଭିଡ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଏଥର ହେବାକୁ ଥିବା ବଜେଟ ଅଧିବେଶନରେ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇପାରେ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment