<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ରାଜଗାଙ୍ଗପୁରରେ ଖୋଲିଲା ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରଥମ ମିଲେଟ୍ ଶକ୍ତି ଟିଫିନ୍ ସେଣ୍ଟର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Sundergarh-districts-first-Millet-Shakti-Tiffin-Center-has-opened-in-Rajgangpur-90751
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Sundergarh-districts-first-Millet-Shakti-Tiffin-Center-has-opened-in-Rajgangpur-90751
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 31 Oct 2021 13:11:05 GMT
        </pubDate>
        <description>

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ଅକ୍ଟୋବର ୩୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ଖୋଲିଲା ପ୍ରଥମ ମିଲେଟ୍ ଶକ୍ତି ଟିଫିନ୍ ସେଣ୍ଟର । ଓଡ଼ିଶା ପୁଷ୍ଟିଶସ୍ୟ ମିଶନ ଏବଂ ମିଶନଶକ୍ତି ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁରଠାରେ ଶନିବାର ଦିନ ଏହି ଟିଫିନ୍ ସେଣ୍ଟର ଖୋଲିଛି ।

ସ୍ଥାନୀୟ ଡାକୁୱା ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଏହାର ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ମିଶନଶକ୍ତି ମା’ମାନେ ପୁଷ୍ଟିଶସ୍ୟରୁ ବିଭିନ୍ନ ସୁଆଦିଆ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସହ ଏହାକୁ ବିକ୍ରି କରି ଭଲ ଦି’ ପଇସା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

ମିଲେଟ୍ ଶକ୍ତି ଟିଫିନ୍ ସେଣ୍ଟର ଖୋଲିବା ଅବସରରେ ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ସଦସ୍ୟାମାନେ ପୁଷ୍ଟିଶସ୍ୟରୁ ଇଡଲି, ବରା, ପକଡ଼ି, ପୁରି, ଗୁଲାବଜାମୁନ୍‌, ଖିରି ଆଦି ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ । ଏହି ଖାଦ୍ୟକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଜନସାଧାରଣ ଏବଂ ଉପସ୍ଥିତ ଅତିଥିମାନ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ।

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଭଳି ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୮୧ ଟି ମିଲେଟ୍ ଶକ୍ତି ଟିଫିନ୍ ସେଣ୍ଟର ଏବଂ ମିଲେଟ୍ ଆଉଟଲେଟ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । ଏହାର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଗୁଡ଼ିକୁ ଆବଶ୍ୟକ ତାଲିମ୍ ଦିଆଯାଉଛି ।

ଅନେକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, ଯୁବପିଢ଼ି, ଶ୍ରମଜୀବୀମାନେ ଜଳଖିଆ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଦୋକାନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିଲେ । ଏବେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମିଲେଟ୍ ଶକ୍ତି ଟିଫିନ ସେଣ୍ଟର ବିଶେଷ ସହାୟକ ହେବ । କାରଣ ସେମାନେ, ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରୁ ମାଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୁଷ୍ଟିଶସ୍ୟରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପୁଷ୍ଟିକର ତଥା ରୁଚିକର ଜଳଖିଆ ପାଇପାରିବେ ।

“ପୁଷ୍ଟିଶସ୍ୟରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସମ୍ପର୍କରେ ଆମକୁ ତାଲିମ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଆମ ଗୋଷ୍ଠୀର ୧୩ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ତାଲିମ୍ ନେଇଥିଲୁ । ଏବେ ପୁଷ୍ଟିଶସ୍ୟରୁ ବିଭିନ୍ନ ସୁଆଦିଆ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ବିକ୍ରି କରିବୁ । ଏଥିରୁ ଯାହା ରୋଜଗାର ହେବ ସେଥିରେ ଆମେ ଆମ ଘର ଚଳାଇବୁ । ଆମ ପାଇଁ ଏହା ନୂଆ କାମ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଏହାକୁ ଆଗ୍ରହର ସହ କରୁଛୁ’’ କହିଛନ୍ତି ଡାକୁୱା ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ସମ୍ପାଦିକା ଚିତ୍ରଲେଖା ଗୌଡ଼ ।

ଓଡ଼ିଶା ପୁଷ୍ଟିଶସ୍ୟ ମିଶନର ଆଞ୍ଚଳିକ ସଂଯୋଜକ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ତୁଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୁଷ୍ଟିଶସ୍ୟରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଖାଦ୍ୟର ଚାହିଦା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହିସବୁ ଖାଦ୍ୟକୁ ଲୋକପ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ଲାଗି ଟିଫିନ୍ ସେଣ୍ଟ ଖୋଲାଯାଉଛି ।

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏଭଳି ସେଣ୍ଟର ଖୋଲାଯିବ । ରାଉରକେଲାରେ ଏକ ମିଲେଟ୍ କାଫେ ଖୋଲିବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଛି ।

ଓଡ଼ିଶା ପୁଷ୍ଟିଶସ୍ୟ ମିଶନ ଅଧୀନରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ସର୍ବାଧିକ ୧୧ ଟି ବ୍ଲକରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାଣ୍ଡିଆ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପୁଷ୍ଟିଶସ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଉଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ୫,୨୩୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ୧୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀ ପୁଷ୍ଟିଶସ୍ୟ ଚାଷ କରିଛନ୍ତି । ଏବର୍ଷ ୨୪ ହଜାର ୬୦୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପୁଷ୍ଟିଶସ୍ୟ ଅମଳ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । 

ମାଣ୍ଡିଆ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପୁଷ୍ଟିଶସ୍ୟରେ ପ୍ରଚୁର ପୋଷଣ ଶକ୍ତି ରହିଛି । ତେଣୁ ଏହି ପୁଷ୍ଟିଶସ୍ୟକୁ ଚାଷଜମିରୁ ଲୋକଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଥାଳି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ପୁଷ୍ଟିଶସ୍ୟ ମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି । ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୧ ଟି ବ୍ଲକ ଭିତରୁ ୭ଟି ବ୍ଲକରେ ପୁଷ୍ଟିଶସ୍ୟ ଚାଷ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ଖଣିଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଡିଏମଏଫ) ଆର୍ôଥକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେଉଛି । ସେହିପରି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମିଲେଟ୍ ଶକ୍ତି ଟିଫିନ୍ ସେଣ୍ଟର ପାଇଁ ଡିଏମଏଫ ଆର୍ôଥକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେଉଛି । 

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁରଠାରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୱାସନ ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧିକାରୀ ରମଣୀ ରଞ୍ଜନ ନାୟକ, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟ ଜୀବିକା ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀ ଶୁଭକାନ୍ତ ନାୟକ, ବ୍ଲକ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ହେମନ୍ତ କୁମାର ଜେନା, ବ୍ଲକ ଉପ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ଆଶିଷ ଦାସ, ଓଡ଼ିଶା ପୁଷ୍ଟିଶସ୍ୟ ମିଶନର ଜିଲ୍ଲା ସଂଯୋଜକ ପ୍ରଣମେଶ କର ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଓଡିଶା ଓ ଭାରତୀୟ କାରିଗରଙ୍କ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ସାମଗ୍ରୀ ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ନୂଆ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଂଚାଇବାରେ ସହାୟତା କରୁଛି ‘କଲାରା’
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Qalara-helping-Odisha-and-Indias-artisanal-products-reach-new-global-consumers-90673
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Qalara-helping-Odisha-and-Indias-artisanal-products-reach-new-global-consumers-90673
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 29 Oct 2021 15:24:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟେବାର ୨୯(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ହସ୍ତଶିଳ୍ପ କାରିଗରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଁ ରିଲାଏନ୍ସ ସମର୍ôଥତ ଭାରତର ସର୍ବବୃହତ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ବି୨ବି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ‘କଲାରା’ ଭାରତୀୟ କାରିଗରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ସାମଗ୍ରୀ ଗୁଡିକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ନୂଆ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଂଚାଇବା ଦିଗରେ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

କଲାରା ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ମିଳିଥିବା ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସଫଳତା ଆଧାରରେ ଓଡ଼ିଶାର ମୟୁରଭଞ୍ଜର ପାରମ୍ପରିକ ସବାଇ ଘାସରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ମ୍ୟାଟ ଏବଂ ରଘୁରାଜପୁର ପଟ୍ଟଚିତ୍ର ଅଙ୍କିତ ଖାଦ୍ୟ ପରଷିବା ସାମଗ୍ରୀ ଯଥାକ୍ରମେ ହଂକଂ ଏବଂ ଲଣ୍ଡନରେ ନିଜ ପାଇଁ ବଜାର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛି ।

ଓଡ଼ିଶାର ପଥର ଓ କାଠ ଖୋଦିତ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ, ହସ୍ତ ଅଙ୍କିତ ଗଞ୍ଜିଫା କାର୍ଡ, ତାଳପତ୍ର ଖୋଦେଇ, ପଟ୍ଟଚିତ୍ର ଏବଂ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଚିତ୍ରକଳା ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ଉତ୍ପାଦ ମଧ୍ୟ କଲାରା ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ସହିତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଂଚି ପାରୁଛି ।

ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଭାରତର କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ବାସଗୃହ ସାଜସଜା, ବାସଗୃହରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ବୟନ ସାମଗ୍ରୀ, ଫାଶନ ସାମଗ୍ରୀ, ଖେଳନା, ରୋଷେଇ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ସାମଗ୍ରୀ, ଉପହାର ସାମଗ୍ରୀ, ଆଉଟଡୋର ସାମଗ୍ରୀ, ଆସବାବପତ୍ର ସମେତ ୭୫,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ କାରିଗରୀ ଉତ୍ପାଦ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର କ୍ରେତାଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି ।

୨୦୨୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୮ରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ଏସିଆର ସର୍ବବୃହତ ଉପହାର ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ମେଳା ଆଇଜିଏଚଏଫରେ କଲାରା ତାହାର ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ବି୨ବି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏବଂ ତାହାର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ତଥା ଭାରତୀୟ କାରିଗର ଏବଂ କାରିଗରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ସାମଗ୍ରୀର ଡିଲରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଂଚିବାର ସୁପୋଗ ଓ ଲାଭ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରୁଛି । 

‘କଲାରା’ ଚିନ୍ନାମଲାଇର ହାତବୁଣା ରୋଷେଇ ତଉଲିଆ ଲସ୍‌ଏଞ୍ଜେଲସ ବଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଂଚାଇବା, ଓଡ଼ିଶାର ମୟୁରଭଞ୍ଜର ସବାଇଘାସରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ମ୍ୟାଟ ହଂକଂ ବଜାରରେ, ରଘୁରାଜପୁରର ହସ୍ତ ଅଙ୍କିତ ପଟ୍ଟଚିତ୍ର ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ପରଷିବା ସାମଗ୍ରୀ ଲଣ୍ଡନରେ ଷ୍ଟୋର ଗୁଡିକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଂଚାଇବା, ଉତର ପ୍ରଦେଶର ସମ୍ଭଲର ଅସ୍ଥି ଏବଂ ଶିଙ୍ଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ, ମଣିପୁରର ଲଙ୍ଗପି କାନାଡାର ଷ୍ଟୋରଗୁଡିକରେ, ଚନ୍ନାପାଟନା ଖେଳନା ସିଙ୍ଗାପୁରରେ, ସାହାରନପୁରର ହାତଖୋଦେଇ କାଠର ସାଜସଜା ଉପକରଣ ମରିସସରେ, ଆଗ୍ରାର ହାତତିଆରି ସୋପଷ୍ଟୋନ ବର୍ଣ୍ଣର ବ୍ରିଟେନରେ ଏବଂ ଜୟପୁରର ପାରମ୍ପରିକ ଅଳଙ୍କାର ୟୁରୋପ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କାନାଡା, ଆମେରିକା ଏବଂ ଆଉ ଅଧିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପହଂଚାଇବା ଭଳି ଅନେକ ଭାରତୀୟ କାରିଗରି ଉତ୍ପାଦ ଓ ସାମଗ୍ରୀକୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବଜାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ଦିଗରେ ସମର୍ଥ କରାଇଛି ।

୬୦୦ରୁ ଅଧିକ ପଞ୍ଜିକୃତ ଅଣୁ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ବୃହତ ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ, କାରିଗର, ଉତ୍ପାଦନକାରୀ, ଏବଂ ରପ୍ତାନିକାରୀଙ୍କୁ ଏହାର ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇଥିବା କଲାରାର ୫୦ରୁ ଅଧିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ପଞ୍ଜିକୃତ କ୍ରେତା ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଏକବର୍ଷରୁ କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ବି୨ବି ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନ କରିଛି ।

ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଚାହିଦା, ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଧାରା ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଝିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିର ସମ୍ମିଶ୍ରଣକୁ ବ୍ୟବହାର କରି କଲାରା ଭାରତୀୟ କାରିଗରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକର ବଜାରରେ ଗ୍ରହଣୀୟତା ଏବଂ ବିକ୍ରି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଉକ୍ତ ତଥ୍ୟ ପୁନଃ ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଉଛି ।

ରିଲାଏନ୍ସ ସମର୍ଥନରେ କଲାରା ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳ, ମୂଳ ସ୍ଥାନରୁ ସଂଗ୍ରହ, ଉତ୍ପାଦର ବିକାଶ, ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସହଭାଗିତା, ତଥ୍ୟ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ଆଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଂହତିକୁ ସମନ୍ୱିତ କରୁଛି । ଏହା ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟକ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ସେଗୁଡିକୁ ବିମାନ ଓ ସମୁଦ୍ର ପଥରେ ପହଂଚାଇବା, ଚାହିଦା ମୁତାବକ ନିର୍ମାଣ, ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଗ୍ରାହକ ଚାହିଦା ଆଧାରରେ ଉତ୍ପାଦର ବିକାଶ, ଠିକଣା ସମୟ ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ବିବିଧ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଅର୍ଥ ପୈଠ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏମଓକ୍ୟୁ, ମୂଲ୍ୟ, ଅଗ୍ରଣୀ ସମୟ ଏବଂ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳ ଆବଶ୍ୟକତା ସମ୍ପର୍କରେ ଆକଳନ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖୁଥିବା ଏକ ଅନନ୍ୟ ବି୨ବି ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ନିର୍ମାଣ କରିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଥମୁନି ‘ମମିତା ମର୍ଡର’ ତାତି, ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବିରେ ଉଠୁଛି ପଡୁଛି ରାଜ୍ୟ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Mamita-Meher-Murder-Case-capt-Dibya-Sankar-is-on-Controversy-90625
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Mamita-Meher-Murder-Case-capt-Dibya-Sankar-is-on-Controversy-90625
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 28 Oct 2021 15:40:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟୋବର ୨୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା ଏବେ ଆହୁରି ଉଷ୍ମ ହେଉଛି । ପୁରା ରାଜ୍ୟରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବି ନେଇ ସ୍ଥିତି ଗମ୍ଭୀର ରହିଥିବା ବେଳେ ଥମିବାର ନା ନେଉନି ମମିତା ମର୍ଡର ତାତି ।

ଘଟଣା ଦିନ ଠାରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିରୋଧି ରାସ୍ତାରେ ଅଡି ବସିଛନ୍ତି । କେତେବେଳେ ନବୀନ ନିବାସ ଘେରାଉ କରାଯାଉଛି ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ଖୋଦ୍ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନ । କଳାହାଣ୍ଡି, ସମ୍ବଲପୁର, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଚାରିଆଡେ ମମିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଉଛି ।

ତେବେ ଏବେବି ଚୁପ୍ ସରକାର । ନା ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ତଦନ୍ତ ପରିସରଭୁକ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ନା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷପ ନେଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ପାରା ଏବେ ପୁରା ଉପରେ ରହିଛି ।

ଏହି ମାମଲାରେ କଂଗ୍ରେସ ଟିମ୍ ମମିତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ପ୍ରେସମିଟ୍ କରି ଆଜି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ବିଷ ଓଗାଳିଛନ୍ତି । ସିଧାସଳଖ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଗରୁ ଯେଉଁଭଳି ପଦକ୍ଷପ ନେଉଥିଲେ ଏବେ ଆଉ ନେଉନାହାନ୍ତି ।

ଏମିତି କି ନିଭର‌୍ୟା କେସ୍ ସହିତ ମମିତା ହତ୍ୟା ଘଟଣାକୁ ସମାନ କରି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ଷଡଯନ୍ତ୍ର ମାମଲା ଲାଗୁ କରାଯାଉ ବୋଲି ଏଆଇସିସି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ରଣଦୀପ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟେୱାଲା କହିଛନ୍ତି ।

ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ କେମିତି ହେଲା ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା ପୋଲିସ୍ ମାତ୍ର ହତ୍ୟା ଷଡଯନ୍ତ୍ର କେଉଁମାନେ କରିଥିଲେ ତାହା ଉପରେ କାହିଁକି ତଦନ୍ତ ହେଉନାହିଁ ବୋଲି ବିରୋଧି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ଏହି ମମିତା ମର୍ଡର ତାତିକୁ ଆହୁରି ବଢାଇଛି ।

ଏପଟେ ଡିଜିପି ଅଭୟଙ୍କୁ ଏନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଗଲେ ଡିଜିପି ବି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନୀତି ଅବଲମ୍ବନ କରି ଚୁପ୍ ରହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଏହାଇ ଯାଉଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ପ୍ରକାର ଅସନ୍ତୋଷ ବଢି ଚାଲିଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ କଂଗ୍ରେସ ପରେ ବିଜେପି ଜାତୀୟ ଟିମ୍ ମଧ୍ୟ ମମିତାଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ଆଲୋଚନା କରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ମମିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ହେଲା ବିଜେପି ରାଜ ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରତିବାଦ କରୁଥିବା ବେଳେ କେମିତି ଓ କେବେ ମମିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳିବ ତାହା ଏବେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ପାଲଟିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କ୍ୟାପଟେନ୍‌ଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ!
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Mamita-Meher-Murder-Case-90428
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Mamita-Meher-Murder-Case-90428
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 23 Oct 2021 22:54:09 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟୋବର ୨୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ ଚାରିଆଡେ ଜଳୁଛି ନିଆଁ । ବଢି ଚାଲିଛି ପ୍ରତିବାଦର ସ୍ୱର । ମମିତା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଏବେ ପୁରା ରାଜ୍ୟରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ ଖେଳାଇ ରଖିଥିବା ବେଳେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ମୁଦ୍ଦା ହୋଇଛି ।

ମହାଲିଙ୍ଗ ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ପରୋକ୍ଷ ଭାବରେ ଶାସକ ଦଳର ହେଭିୱେଟ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କ ହାତ ରହିଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ତୀବ୍ର ହୋଇଛି ଯେ ଏବେ ମମିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବା ପାଇଁ ଓ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବି କରି ରାଜ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି ବିରୋଧି ।

ମମିତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ବାରମ୍ବାର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଜାତୀୟ ମହିଳା କମିଶନ ମଧ୍ୟ ମ୍ୟାପଟେନ୍ ଏହି ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାର ରିପୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ମାଗିଛନ୍ତି ତଥାପି ଏତେ ସବୁ ପରେ ବି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିନି କଳାହାଣ୍ଡି ପୋଲିସ୍ ।

ନିଜେ ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମରେ ଅଭିଯୋଗ ରହିଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ୍ ତାଙ୍କୁ ତଦନ୍ତ ପରିସର ଭୁକ୍ତ କରିବାର ସତ୍ ସାହସ ନାହିଁ ବୋଲି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ସିଧାସଳଖ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଅଭିଯୋଗ ଭଳି ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ୍ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଢଙ୍ଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ମମିତା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଳାହାଣ୍ଡି ପୋଲିସ୍ ନୀତି ‘ସାପ ମରିବ ହେଲେ ବାଡି ଭାଙ୍ଗିବନି’ ଭଳି ମନେ ହେଉଛି ।

ଏପଟେ କଳାହାଣ୍ଡିର ର ଏହି ଅସନ୍ତୋଷ ଏବେ ରାଜଧାନୀ ରାଜରାସ୍ତାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ବିରୋଧି ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତର ମାଗୁଥିବା ବେଳେ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଭଳି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାରେ ମୌନ ଅବତାର ଧାରଣ କରିଛନ୍ତି ।

କ୍ୟାପ୍‌ଟେନ୍ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅତି ନିକଟରତ୍ତର ହୋଇଥିବାରୁ ପୋଲିସ୍ ତ କଣ ହୁଏତ ସିବିଆଇ ଆସିଲେ ବି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର କିଛି କରି ପାରିବନି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଯେଉଁଠି ନିଜେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି ସେଇଠି ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ୍ ବା କେମିତି ତାଙ୍କୁ ତଦନ୍ତ ପରିସର ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ସିଧାସଳଖ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ମମିତା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ: ପ୍ରଶ୍ନ ଘେରରେ ତଦନ୍ତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Mamita-murder-investigation-into-question-90382
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Mamita-murder-investigation-into-question-90382
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 22 Oct 2021 15:02:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଳାହାଣ୍ଡି, ଅକ୍ଟୋବର ୨୨(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମମିତା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଏକ ପ୍ରକାର ଖୁଲାସା ହୋଇସାରିଛି । ପୁରା ଘଟଣାକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖିଛନ୍ତି ଡିଆଜି । ଅପରାଧି ଧରା ପଡିଛି ନିଜ ଦୋଷ ବି ସ୍ୱିକାର କରିଛି । କେମିତି ହୋଇଥିଲା ମମିତାଙ୍କ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଆଜି ଘଟଣାର ସିନ୍ ରିକ୍ରିଏସନ୍ ମଧ୍ୟ କରାଇଛି କଳାହାଣ୍ଡି ପୋଲିସ୍ ।

ଏତେ ସବୁ ପରେ ବି ଲୋକଙ୍କ ଉତ୍ତେଜନା ଓ ଅସନ୍ତୋଷ ଲାଗି ରହିଛି । ଏବେବି ସନ୍ତୋଷଜନକ ହୋଇପାରୁନି ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ୍ ର ତଦନ୍ତ । ଏହି ମାମଲାରେ ଅପରାଧି ଧରା ପଡିବା ପରେ ବି ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ରହିଛି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ । କାହିଁକି ଘଟିଲା ଏ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ? ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ପଛରେ କେହି ହେଭିୱେଟ୍ ରହିଛନ୍ତି କି? କାହାର ଛତ୍ରଛାୟା ତଳେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି କଲେଜରେ ଚାଲୁଥିବା ଏଭଳି ଅନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟ? 

ଏଭଳି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବେ ଉଠିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କିନ୍ତୁ କଳାହାଣ୍ଡି ପୋଲିସ୍ ଏହାକୁ ଏଡାଇ ଯିବା ପାଇଁ ପୁରା ପ୍ରସ୍ତୁତ । କିନ୍ତୁ ମମିତା ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ପୋଲିସ୍ କରୁଥିବା ତଦନ୍ତକୁ ନେଇ ଏବେ ଉଠିଛି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ।

ପ୍ରଶ୍ନ ନଂ ୧- ଏହି ମାମଲାରେ ମମିତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବାରମ୍ବାର କିଛି ନେତା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇ ଆସୁଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ସେ ଦିଗରେ କାହିଁକି ଏଯାଏଁ ତଦନ୍ତ କରୁନାହିଁ ପୋଲିସ୍‌? ଅଭିଯୁକ୍ତ କଥାରେ ତଦନ୍ତ ଆଗଉଛି ମାତ୍ର ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ କଥାକୁ କାହିଁକି ଏହାଉଛି କଳାହାଣ୍ଡି ପୋଲିସ୍‌?

ପ୍ରଶ୍ନ ନଂ ୨- ମମିତା ହତ୍ୟା ମାମଲା ସିଧାସଳଖ ମହାଲିଙ୍ଗ କଲେଜରେ ଚାଲିଥିବା ଅନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟ ସହ ଯଡିତ ଥିବା ବେଳେ କଲେଜ ଓ କଲେଜ ହଷ୍ଟେଲରେ କଣ ସବୁ କେଳେଙ୍କାରୀ ଚାଲିଥିଲା ସେ ସବୁର ଖୁଲାସା କାହିଁକି କରୁନାହିଁ ପୋଲିସ୍‌?

ପ୍ରଶ୍ନ ନଂ ୩- ଏହି ମାମଲାରେ ବାରମ୍ବାର ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କ ନାମ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାହିଁକି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଚରା ଉଚରା ତଥା ତଦନ୍ତ ପରିସରଭୁକ୍ତ କରୁନାହିଁ କଳାହାଣ୍ଡି ପୋଲିସ୍‌?

ପ୍ରଶ୍ନ ନଂ ୪- ଗିରଫ ପରେ ପୋଲିସ୍ ହେପାଜତ୍ ରୁ କିଭଳି ଖସିଗଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ? ଖସିଯାଇ କିଛି ବଡ଼ ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ କରିଛି କି ଗୋବିନ୍ଦ ଏ ଦିଗରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାହିଁକି ତଦନ୍ତ କରୁନାହିଁ ପୋଲିସ୍‌?

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୁଆଡେ ଗଲେ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର?
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Mamita-Meher-Murder-Case-capt-Dibya-Sankar-is-on-Controversy-90332
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Mamita-Meher-Murder-Case-capt-Dibya-Sankar-is-on-Controversy-90332
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 21 Oct 2021 14:11:04 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଳାହାଣ୍ଡି, ଅକ୍ଟୋବର ୨୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାକୁ ନେଇ ଏବେ ପୁରା ରାଜ୍ୟ ପଡୁଛି ଉଠୁଛି । ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ ହୋଇ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ମାନି ସାରିଛି । ତଥାପି ଏହି ମାମଲାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟର ରାଜନୀତିକ ମାହୋଲ ବେଶ୍ ଗରମ ରହିଛି । କାହିଁକି ନା ଏହି ମାମଲାରେ ଶାସକ ଦଳର ପାୱାରଫୁଲ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଖୋଦ୍ ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ଛନ୍ଦି ହୋଇ ପଡିଛନ୍ତି ।

ମମିତା ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଚର୍ଚ୍ଚା କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ ନେଇ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ କିନ୍ତୁ ଏହି ମାମଲାରେ ପୁରା ନୀରବ ରହିଛନ୍ତି । ଘଟଣା ଦିନଠାରୁ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମରେ ମମିତାଙ୍କ ପରିବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଏପଟେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ବିବାଦୀୟ ଭିଡିଓ ଓ ଅଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଯାହା କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍‌ଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତି ବଖାଣୁଥିବା ବେଳେ ମନ୍ତ୍ରୀ କିନ୍ତୁ ଏଯାଏଁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସି ନାହାନ୍ତି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ରାଜ୍ୟ ବାସୀଙ୍କ ମନରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ତଥା ହତ୍ୟାକାରୀ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ ସହିତ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କ ରହିଥିବା ବେଳେ ବାରମ୍ବାର ମହାଲିଙ୍ଗ କଲେଜକୁ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଯିବା ଆସିବା ନେଇ ସାଧରଣ ମହଲରେ ଏବେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରକୁ ଅଙ୍ଗୁଳି ଉଠିଛି ।

ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ରାଜ୍ୟ ସାରା ବିରୋଧି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବି କରୁଥିବା ବେଳେ ଜାତୀୟ ମହିଳା କମିଶନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ବହିଷ୍କାର କରିବା ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିବା ପରେ ବି ମମିତା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡକୁ ନେଇ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିପାରିନି ।

ନିଜକୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରମାଣ କରୁନାହାନ୍ତି ନା ପ୍ରକୃତରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ମାମଲାରେ ନିଜକୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଚୁପ୍ ରହିଛନ୍ତି ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ବିରାଟ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଏହି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ ହୋଇ ସାରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ବାକି ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜି କଳାହାଣ୍ଡି ପୋଲିସ୍ ଗିରଫ କରିସାରିଲାଣି । କେମିତି ହୋଇଥିଲା ମମିତାଙ୍କ ହତ୍ୟା ତାର ସିନ୍ ରିକ୍ରିଏସନ୍ କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ଘଟଣାର ମୋଡ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କାହା ପାଇଁ ଆଜିର ଏ ଦିନ? ଆଜି ବି ଅବହେଳିତ କନ୍ୟାରତ୍ନ!
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/International-Girl-Child-Day-2021-89909
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/International-Girl-Child-Day-2021-89909
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 11 Oct 2021 15:05:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟୋବର ୧୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଗୋଟିଏ ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ସବୁବେଳେ ଗୋଟିଏ ନାରୀର । କଥାରେ ଅଛି ଗୋଟିଏ ନାରୀ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇ ପାରିଲେ ସେ ସମଗ୍ର ପରିବାରକୁ ଶିକ୍ଷିତ କରିପାରିବ । ଯଦି ନାରୀର ସ୍ଥାନ ଏତେ ଉଚ୍ଚରେ, ତେବେ ଆଜିଭଳି ଦିନ ଅର୍ଥାତ କନ୍ୟା ଦିବସର ଆବଶ୍ୟକତା କଣ?

ଆଜିର ସଭ୍ୟ ପୁରୁଷ ପ୍ରଧାନ ସମାଜରେ ଆଜି ସେ ଅବହେଳିତ, ଦୁର୍ବଳା ଆଉ ଅଲୋଡା । ଏଠି ପୁଅ ଟିଏ ଜନ୍ମ ହେଲେ ଲୋକମାନଙ୍କ ଖୁସି କହିଲେ ନସରେ , ଆଉ ନବଜାତ ଶିଶୁ କନ୍ୟାଟି ମିଳେ ଦୂର ଅଳିଆ ଗଦାରେ ତ ପୁଣି କେବେ ଅଜଣା ହସ୍ପିଟାଲ ବେଡରେ ।

ବହୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ପାର କରି ସେ ଜନ୍ମ ତ ହୋଇଯାଏ ହେଲେ ତା ସଂଘର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ପୁଣି ଗୋଟିଏ ନୂଆ ରୂପରେ । ଛୋଟ ବେଳେ ଖେଳିବାଠୁ ନେଇ ପାଠ ପଢା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଥିରେ ତାକୁ ତା ଭାଇ ସହିତ ସମାନ ହୋଇ ନିଜ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ସାବ୍ୟସ୍ଥ କରିବାକୁ ପଡେ । ସେମାନଙ୍କ କୁନି କୁନି ହାତରେ ପଢାବହି ପରିବର୍ତ୍ତେ କାହିଁକି ଘର କାମ ଶୋଭା ଦିଏ?

ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ନର ରାକ୍ଷାସ ମାନଙ୍କ ଡର ମଧ୍ୟ ତାକୁ ବାନ୍ଧି ରଖେ କେଉଁ ଏକ ଅଦୃଶ୍ୟ ଶିକୁଳିରେ । ଅନେକ ସମୟରେ ଘର ବାହାରେ ନୁହେଁ ଘର ଭିତରେ ହିଁ ଶାରୀରିକ ଶୋଷଣର ଶିକାର ହୁଏ ସେଇ ଛୋଟ ଝିଅଟି । ସତରେ କଣ ସେଇ କୁନି ଝିିଅଟିର ସେଇ ଛୋଟ ଡ୍ରେସଟି ଜଣକୁ କାମନାର ବଶବର୍ତ୍ତି କରାଇପାରେ?

ଅନ୍ୟପଟେ ଆହୁରି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଆସେ କାହିଁକି ଝିଅ ମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସମବେଦନା ଦିଆଯାଏ? କାହିଁକି ଝିଅମାନଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ସରକାର ଏତେ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି? ଏବଂ କାହିଁକି କେବଳ ଝିଅ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି?

ତେବେ ଏହାର ଉତ୍ତର କେବଳ ଆମ ଦେଶର ପରିସଂଖ୍ୟାନ ହିଁ ଦେଇପାରିବ । କେବଳ ୫୨ପ୍ରତିଶତ ୫-୯ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟା ହିଁ ପାଠପଢିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ପାଇଥାନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨୫ପ୍ରତିଶତ ଶିଶୁ କନ୍ୟା ଶାରୀରିକ ଶୋଷଣ ଓ ଦୁଷ୍କର୍ମର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ୯୪ପ୍ରତିଶତ ଶିଶୁ କନ୍ୟାଙ୍କ ଶାରୀରିକ ଶୋଷଣ ସେମାନଙ୍କ ନିଜ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହିଁ ହୋଇଥାଏ ।

ତେବେ ଆଜି ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ କନ୍ୟା ରତ୍ନ ଦିବସ । ୨୦୧୨ ମସିହା ଠାରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆଜିର ଦିନରେ ହିଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ସମ୍ବେଦନାର ପାତ୍ର ହୋଇପଡନ୍ତି ଏହି କୁନି କୁନି ପରୀ ମାନେ । ଶିଶୁ କନ୍ୟା ମାନଙ୍କୁ ସବୁ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରାଇବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରସଂଶନୀୟ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ମାତ୍ର ।

ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଓ କନ୍ୟା ରତ୍ନର ମହତ୍ୱ ବୁଝିବା ହିଁ ଭୃଣ ହତ୍ୟା, ଝିଅ ପୁଅ ଭେଦଭାବ, ଶିଶୁ କନ୍ୟା ଶୋଷଣ ଓ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଭଳି ଜଟିଳ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିପାରିବ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜଳୁଥିଲେ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ବଞ୍ଚାଇଲେନି ବିଦ୍ୟାଭାରତୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Acf-death-case-89799
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Acf-death-case-89799
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 08 Oct 2021 19:44:03 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ଅକ୍ଟୋବର ୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବନ ଅଧିକାରୀ ସୌମ୍ୟ ରଞ୍ଜନ ମୃତ୍ୟୁ ରହସ୍ୟ ଉପରୁ ଆଜି ପରଦା ଉଠାଇଛି କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ । ପୁର ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ଦେଇ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏଡିଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ହତ୍ୟା ନୁହେଁ ଏହା ଏକ ଦୂର୍ଘଟଣା ବୋଲି ।

ତେବେ ଏ ସବୁ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି ଯେ ସୌମ୍ୟଙ୍କ କ୍ୱାଟରେ ଯେତେବେଳେ ସୌମ୍ୟ ରଞ୍ଜନଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲାଗିଲା ସେତେବେଳେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ବିଦ୍ୟାଭାରତୀ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ମାତ୍ର ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆଖି ଆଗରେ ସ୍ୱାମୀ ଜଳୁଥିଲେ ବି ବଞ୍ଚାଇଥିଲେ ବିଦ୍ୟାଭାରତୀ ।

କ୍ରାଇବବ୍ରାଞ୍ଚ ତଦନ୍ତରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ବିଦ୍ୟଭାରତୀଙ୍କୁ କ୍ଲିନଚିଟ୍ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ବିଦ୍ୟାଭରତୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି ଖୁଲାସା ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି ।

ସୌମ୍ୟ ରଞ୍ଜନ ଓ ବିଦ୍ୟାଭାରତୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କ ଠିକ୍ ନଥିବା ବୋଲି କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି । ମାତ୍ର ଏ ପୁରା ଘଟଣାରେ ବିଦ୍ୟା ଭାରତୀଙ୍କ କୌଣସି ହାତ ନଥିବା କହିଛନ୍ତି କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏଡିଜି ସଞ୍ଜୀବ ପଣ୍ଡା ।

ତେବେ ପ୍ରଥମରୁ ବିଦ୍ୟାଭାରତୀଙ୍କ ନାମରେ ସୌମ୍ୟଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରି ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବିଦ୍ୟାଭାରତୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ସବୁ କିଛି ଘଟୁଥିଲା ଆଉ ବିଦ୍ୟାଭାରତୀ ଚପଚାପ୍ ବସି ସବୁ କିଛି ଯେ ଦେଖୁଥିଲେ ତାହା କେବେ ହେଲେ କହେି କଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରିନଥିବେ । ମାତ୍ର ତାହା ହିଁ ହୋଇଛି ଯାହା ଏହି ଘଟଣାକୁ ଆଗକୁ ଆଉ ଏକ ଭିନ୍ନ ଦିଗ ଦେବାକୁ ଯାଉଛି ।

ତଦନ୍ତ ଅନୂଯାଇ ସୌମ୍ୟ ରଞ୍ଜନଙ୍କ କ୍ୱାଟରରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିବା ବେଳେ ସୌମ୍ୟ ଜଳୁଥିବା ସମୟରେ ବିଦ୍ୟାଭାରତୀ ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିନଥିଲେ ବୋଲି କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଖବର ପ୍ରସାରଣ କରୁ କରୁ ଆଜି ସେ ନିଜେ ପାଲଟିଗଲେ ଖବର, ସାମ୍ବାଦିକ ଅରିନ୍ଦମ୍ ଦାସଙ୍କ ଅକାଳ ବିୟୋଗରେ ସ୍ତବ୍ଧ ଓଡ଼ିଆ ସମ୍ବାଦିକତା ଜଗତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Journalist-Arindam-Das-Dies-in-Boat-Accident-89216
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Journalist-Arindam-Das-Dies-in-Boat-Accident-89216
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 24 Sep 2021 13:13:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଏବେ ଚାରିଆଡେ ତାଙ୍କ ସାହସିକତାର ଚର୍ଚ୍ଚା । ଓଡ଼ିଆ ସାମ୍ବାଦିକତା ଜଗତର ବେଶ୍ ଚିହ୍ନା ପରିଚିତ ଓ ଜଣାଶୁଣା ନାଁ ଅରିନ୍ଦମ୍ ଦାସ । ହେଲେ ସେ ଏବେ ଆଉ ନାହାନ୍ତି ଆମ ଗହଣରେ । ଖବର ପ୍ରସାରଣ କରୁକରୁ ନିଜେ ଆଜି ଖବର ପାଲଟି ଯାଇଛନ୍ତି ଅରିନ୍ଦମ୍ ।

ମହାନଦୀର ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜ୍ ନିକଟରେ ଭଗୀର ସ୍ରୋତରେ ପଶି ରହିଥିଲା ଏକ ଦନ୍ତା ହାତୀ । ଆଉ ବନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଖବର ପ୍ରସାରଣ କରିବାକୁ ରିପୋଟିଂ କରିବାକୁ ବେଶ୍ ରୁଚି ରଖନ୍ତି ଅରିନ୍ଦମ୍ ।

ହେଲେ ଆଜି ଏହି ରୁଚି ଯେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ କାଳ ହୋଇଯିବ ତାହା ସିଏ କେବେ ହେଲେ କଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରିନଥିଲେ ।

ଦନ୍ତାକୁ ପାଣିରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ‘ଅପରେସନ୍ ଗଜରାଜ’ । ଓଡ୍ରାଫ୍ ଟିମ୍ ସହିତ ଅପରେସନ୍ ରେ ବାହାରି ପଡିଲେ ଅରିନ୍ଦମ୍ ପୁରା ଅପରେସନ୍ ର ଟିକିନିକି ଖବର ଦେବାକୁ । 

ଅପରେସନ୍ ଏକ ପ୍ରକାର ସଫଳ ହୋଇ ଆସୁଥିଲା, ହେଲେ ସମାନ ଗତିରେ ଅରିନ୍ଦମ୍‌ଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁର ସମୟ ମଧ୍ୟ ପାଖେଇ ଆସୁଥିଲା । 

ହାତୀକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ସମୟରେ ପ୍ରଖର ପାଣି ସୁଅରେ ଧିରେ ଧିରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲା ରବର୍ ବୋଟ୍ । ଚାହୁଁ ଚାହୁଁ ସୁଅରେ ଓଲଟି ପଡିଲା ବୋଟ୍ । 

ବୋଟ୍ ଦୂର୍ଘଟଣାରେ ଓଡ୍ରାଫ୍ ଟିମ୍ ସହ ଦୁଇ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧି ମଧ୍ୟ ମହାନଦୀରେ ବୁଡିଗଲେ । ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ଏସବୁ କିଛି ଲାଇଭ୍ ଚାଲିଥିଲା ।

ଆଖି ପିଛୁଳାକେ ଘଟିଥିବା ଏହି ଦୂର୍ଘଟଣାରେ ସମସ୍ତେ ସ୍ତବ୍ଧ ହୋଇ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡି ଯାଇଥିବା ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ରେସକ୍ୟୁ ଅପରେସନ୍ ।

ଜଣ ଜଣ କରି ୬ ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଗଲା । କ୍ୟାମେରାମ୍ୟାନ୍ ପ୍ରଭାତ ସିହ୍ନାଙ୍କ ସହିତ ସାମ୍ବାଦିକ ଅରିନ୍ଦମ୍ ଦାସଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଧାର କରାଗଲା କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ । 

ମାତ୍ର ପାଣି ଭିତରେ ନିଜ ଜୀବନ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରିକରି ହାରିଗଲେ ଅରିନ୍ଦମ୍ । ଅରିନ୍ଦମ୍‌ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ସେହି ଲାଇଭ୍ ଟେଲିକାଷ୍ଟ ଏବେ ସମସ୍ତ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରସାରିତ କରାଯାଉଛି । ଅରିନ୍ଦମଙ୍କ ବଞ୍ଚିବାର ସେହି କିଛି ସମୟର ସଂଘର୍ଷ ଯେ ଏବେ ହୃଦୟ ବିଦାରକ ତାହା କୌଣସି ଶବ୍ଦରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଶେଷ ସମୟରେ ବି ଏକ ସାହାସୀ ଓ ନିର୍ଭିକ ସାମ୍ବାଦିକତାର ପରିଚୟ ଦେଇ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟି ଯାଇଛନ୍ତି ଅରିନ୍ଦମ୍ । 

ଅରିନ୍ଦମ୍ ଦାସଙ୍କ ଏହି ଅକାଳ ବିୟୋଗରେ ଓଡ଼ିଆ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଜଗତରେ ଏକ ବିରାଟ ଶୂନ୍ୟସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏଭଳି ଏକ ମହାନ୍ ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ଆମ ତରଫରୁ ମଧ୍ୟ ଅଶ୍ରୁଳ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଟରୁ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଆଉ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରୁ ପୁଣି ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ, କିଛି ଏମିତି ଥିଲା ୪ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ‘ସ୍ପେସ୍ ଟୁରିଜିମ୍‌’
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Whole-Journey-Of-Mission-Inspiration-4-by-Space-X-88993
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Whole-Journey-Of-Mission-Inspiration-4-by-Space-X-88993
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 19 Sep 2021 07:58:47 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପୁଣି ଥରେ ଇତିହାସ ରଚିଛି ଏଲୋନ୍ ମସ୍କଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ସ୍ପେସ୍‌-ଏକ୍ସ । ୪ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ ପୃଥିବୀରୁ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାତ୍ରା ସାରି ପୁଣି ପୃଥିବୀକୁ ପତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛି ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ କମ୍ପାନୀର ମିଶନର ଇନସ୍ପିରେସନ୍‌-୪ ର ଡ୍ରାଗନ୍ କ୍ୟାପସୁଲ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାନ ।

ଦୁନିଆରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସାଧାରଣ ଲୋକ ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ପୁରା ବିଶ୍ୱରେ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛି ସ୍ପେସ୍‌-ଏକ୍ସ କମ୍ପାନୀ । ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ୪ ସାଧାରଣ ଲୋକ ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା ସାରି ପୃଥିବୀ ଫେରିବା ପରେ ପ୍ରକୃତରେ କେମିତିଥିଲା ତାଙ୍କ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାତ୍ରା ଜାଣିବା ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଢିଛି ଉତ୍କଣ୍ଠା ।

ତେବେ ଲୋକମାନଙ୍କ ଏହି ଉତ୍କଣ୍ଠାକୁ ଦେଖି ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା ଶେଷ କରିଥିବା ୪ ଜଣ ନିଜ ନିଜର କିଛି ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରି ନିଜ ଅନୂଭୂତି ବଖାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି ।

କିଛି ଏମିତି ଥିଲା ସେହି ୪ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ପେସ୍ ଟୁରିଜିମ୍ । ପୃଥିବୀରୁ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଆଉ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରୁ ପୁଣି ପୃଥିବୀକୁ ପତ୍ୟବର୍ତ୍ତନ ।

अंतरिक्ष रवाना होने से पहले लोगों का अभिवादन स्वीकारते यात्री। मानव इतिहास के क्रांतिकारी मिशन को देखने के लिए लोगों भीड़ जुटी।

ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯିବା ପୂର୍ବର ଦୃଶ୍ୟ, ଲୋକମାନଙ୍କଠାରୁ ଅଭିବାଦନ ଗ୍ରହଣ କରି ଇତିହାସ ରଚିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ୪ ସାଧାରଣ ଲୋକ ।

मानव इतिहास का यह क्रांतिकारी कदम था, पहली बार चार आम लोगों को अंतरिक्ष यात्रा पर भेजा गया।

ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବର ଚିତ୍ର

मिशन की शुरुआत 16 सितंबर को हुई थी।

ମହାକାଶ ଅଭିମୁଖେ ଡ୍ରାଗନ୍ କ୍ୟାପସୁଲରେ ୪ ସାଧାରଣ ନାଗରୀକ

कैप्सूल 575 किलोमीटर की ऊंचाई पर पृथ्वी की कक्षा में तीन दिन तक चक्कर लगाता रहा।

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଐତିହାସିକ ଯାତ୍ରା

SpaceX Inspiration4 Launch to Be Livestreamed by Netflix on YouTube: How to  Watch | Technology News

ମହାକାଶରେ ନିଜ ଓଜନ ହରାଇ ପବନରେ ଭାସିବାର ମଜା ନେଇଛନ୍ତି ମିଶନ୍ ଇନସ୍ପିରେସନ୍ କ୍ରିୟୁ

Image

ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଟରେ ଲୋକମାନଙ୍କ ସହ କଥା ହେଉଛନ୍ତି କ୍ରିୟୁ

Image

Image

ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରୁ ପୃଥିବୀକୁ ଉପଭୋଗ କରିବାର ସୁନ୍ଦର ଦୃଶ୍ୟ

Image

Image

ମହାକାଶରୁ ପୃଥିବୀର ଫଟୋ ଉଠାଉଛନ୍ତି କ୍ରିୟୁ

SpaceX Inspiration4: How to watch the historic all-civilian launch live  today - CNET

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପତ୍ୟବର୍ତ୍ତନ ଯାତ୍ରା

Image

ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଟରେ ଡ୍ରାଗନ୍ କ୍ୟାପସୁଲ ର ସଫଳ ଅବତରଣ

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>