<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ହାଇଦର ଉପରେ ଭାରି ପଡିଲା ପ୍ରେମ, ୩ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ପ୍ରେମ କରୁଥିଲା ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Gangster-Haiders-Extraordinary-Love-Story-and-the-gangster-was-in-love-with-three-young-women-at-the-same-time-82613
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Gangster-Haiders-Extraordinary-Love-Story-and-the-gangster-was-in-love-with-three-young-women-at-the-same-time-82613
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 17 Apr 2021 12:08:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଟକ, ଏପ୍ରିଲ ୧୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଏବେ ପୁରା ରାଜ୍ୟରେ ସବୁଠୁ ବଡ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି କୁଖ୍ୟାତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ହାଇଦର । ହାଇଦର ଫେରାର ଠୁ ନେଇ ପୁଣି ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଧରାପଡିବା ଯାଏଁ ଅତି ରୋଚକ ମୟ ହାଇଦରର କାହାଣୀ । 

ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୧୦ ତାରିଖ ଦିନ କଟକ ଏସସିବି ମଡ଼ ମେଡିକାଲରୁ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ ଚଖମା ଦେଇ ଫେରାର ହୋଇ ଯାଇଥିଲା କୁଖ୍ୟାତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ସେଖ୍ ହାଇଦର ଅଲ୍ଲୀ । ଏହାପର ଠାରୁ ହାଇଦର କେମିତି ଖସିଲା? ହାଇଦର ଖସିବା ପଛରେ କିଏ? କିଭଳି ଭାବରେ ହାଇଦର ଗାୟବ୍ ହେବା ନେଇ ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ ରଚନା କରାଯାଇଥିଲା ସବୁ କିଛି ର ଖୋଳତାଡ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ପୋଲିସ୍ ।

କିନ୍ତୁ ବିଡମ୍ବନାର ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ହାଇଦରର ଏହି ପରିଣତ ବୟସରେ ବି ତାର ନିଷ୍ଠାପର ପ୍ରେମ ଆଜି ତାକୁ ପୋଲିସ୍ ହାତରେ ପୁଣି ଧରାଇ ଦେଇଛି । ଜଣେ କି ଦୁଇ ଜଣ ନୁହେଁ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ତିନି ତିନି ଜଣଙ୍କୁ ହାଇଦର ନିଜ ପ୍ରେମ ଜାଲରେ ଫସାଇ ପ୍ରେମ କରୁଥିଲା । ହାଇଦର କଟକରୁ ଫେରାର ହୋଇଗଲା କିନ୍ତୁ ନିଜ ପ୍ରେମିକା ମାନଙ୍କ ସାଙ୍ଗରେ ଲଗାତାର କଣ୍ଟାକ୍ଟରେ ରହିଥିଲା । ଆଉ ପ୍ରେମାଳାପ ଚଳାଇଥିଲା ।

ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ଏହି ରସିକିୟାପଣ ଏବେ ତା ଉପରେ ଭାରି ପଡିଛି । ପୋଲିସ୍ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭରୁ ହାଇଦର ଫେରାର ହେବା ପରେ ତାର ଜଣେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ନମ୍ବର ଯାଞ୍ଚ କରୁ କରୁ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଲଗାତାର ଭାବରେ ୬ଟି ନମ୍ବରରୁ କଲ ଆସୁଥିବା ପୋଲିସ୍ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲା । ଓ ଏହାପରେ ନମ୍ବର ଗୁଡିକୁ ସର୍ଭେଲାନ୍ସ ରେ ପକାଇବା ପରେ ହାଇଦର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ନମ୍ବରରୁ କଲ କରି ନିଜ ପ୍ରେମିକା ମାନଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ରହୁଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା ।

ଏହାପରେ ସେହି ସମସ୍ତ ନମ୍ବରର କଲ ଡିଟେଲ୍ସରୁ ହାଇଦରର ଅନ୍ୟ ୨ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ସୁରାକ ପାଇଥିଲା କମିଶନରେଟ୍ ପୋଲିସ୍ ।

ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଜରଙ୍କ ପାଖକୁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଢଙ୍ଗରେ ହାଇଦର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ନମ୍ବରୁ କଲ କରୁଥିଲା ଓ ଲଗାତାର ଭାବରେ ଫେରାର ହେବା ପରଠାରୁ ତାର ୩ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ରହିଥିଲା ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ହାଇଦର ।

ତେବେ ସୂଚନା ଅନୁଯାଇ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ିଥିବା ତିନି ଯୁବତୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣକ ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ବୟସ ଯଥା କ୍ରମେ ୨୨ ଓ ୨୬ । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଭୋଗରାଇ ବାଲେଶ୍ୱର ବାସିନ୍ଦା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜଣେ ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଓ ଆଉ ଜଣେ କଟକ ମାହାଙ୍ଗା ବାସିନ୍ଦା । ରୋଚକ କଥା ଏହି କି ଯେ ଏହି ତିନି ଜଣ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ହାଇଦର ଭଲ ପାଉଥିଲା ସତ କିନ୍ତୁ କାହାକୁ ବି ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ବାବଦରେ ଅବଗତ କରାଇନଥିଲା । 

ହାଇଦରର ନମ୍ବରରୁ ହାଇଦର ଥିବା ଯାଗା ଚିହ୍ନଟ କରି ୧୩ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା କମିଶନରେଟ୍ ପୋଲିସ୍ କୁ ତର ଗତିବିଧି ଉପରେ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା ଓ ଏହାପରେ ତେଲେଙ୍ଗାନା ପୋଲିସ୍ ର ସହାୟତାରେ ଅତି ସତର୍କତା କ୍ରମେ କମିଶନରେଟ୍ ପୋଲିସ୍ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ହାଇଦର କୁ ଗିରଫ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୪୦ ଘଣ୍ଟା ପରେ ବି ହାଇଦରର ପତ୍ତା ପାଉନି ପୋଲିସ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Odisha-Police-were-unable-to-locate-Hyder-even-40-hours-later-82414
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Odisha-Police-were-unable-to-locate-Hyder-even-40-hours-later-82414
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 12 Apr 2021 12:09:12 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଟକ, ଏପ୍ରିଲ ୧୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ୪୦ ଘଣ୍ଟା ପରେ ବି ହାଇଦରର ପତ୍ତା ପାଉନି ପୋଲିସ୍ । ଏବେବି ଲାପତ୍ତା କୁଖ୍ୟାତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ସେଖ୍ ଦାଇଦର ଅଲ୍ଲୀ ।

ରାଜ୍ୟରେ ଚାଲିଛି ସବୁଠୁ ବଡ଼ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ୍ ‘ ଅପରେସନ୍ ହାଇଦର’ । ଚାରିଆଡେ ଛଞ୍ଚାଣ ଭଳି ଏହି କୁଖ୍ୟାତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର କୁ ଖୋଜୁଛି ପୋଲିସ୍ । ରାଜ୍ୟ ଭିତରେ ନାକାବନ୍ଦୀ କରି ହାଇଦରକୁ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ୍ ଖୋଜୁଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ହାଇଦର ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି । ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ହାଇଦର କିଛି ସୂଚନା ପାଇଁ ଗତ କାଲି ପୋଲିସ୍ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍ ମଧ୍ୟ କରିଛି କିନ୍ତୁ ସଫଳ ହେଉନି ଅପରେସନ୍ ହାଇଦର ।

କଟକ ଏସସିବିରେ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଥିବା ବେଳେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ ନିଶା ଦେଇ ଫେରାର ହେବାର ୪୦ ଘଣ୍ଟା ବିତି ଯାଇଥିଲେ ବି ପୋଲିସ୍ ର ହାତ ଖାଲି । ହସ୍ପିଟାଲରେ ଥାଇ ପୁରା ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ଓ ଖସିଗଲା କିନ୍ତୁ ଏହି ଷଡଯନ୍ତ୍ର ର ଟେର ପାଇଲାନି ପୋଲିସ୍ । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ସନ୍ଦେହ ଘେରରେ ପୋଲିସ୍ ।

ହାଇଦର ଏଭଳି ନାଟକୀୟ ଢଙ୍ଗରେ ଖସିଯିବା ସ୍ୱଭାବିକ୍ ନା ଜାଣିଶୁଣି ହାଇଦର ଭଳି କୁଖ୍ୟାତ ଅପରାଧି କୁ ଫେରାର ନାମରେ ଖଲାସ କରାଯାଇଛି ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ । ହାଇଦରକୁ ଏସସିବି ମେଡିକାଲ କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅଣାଯିବା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଏକାଧିକ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଜଣେ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ମୁତୟନ ରହିବା ସହିତ ହାଇଦର କୁ କେଉଁ କାରଣରୁ କ୍ୟାବିନ୍ ଆଲର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା ଓ କ୍ୟାବିନ୍ ଭିତରକୁ ଏକାଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ହାଇଦରକୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବା ଯେମିତି ପୁରା ଘଟଣାକୁ ଅଧିକ ରହସ୍ୟମୟ କରିଛି ।

୨୦୦୫ ରେ ହାଇଦର ଭଳି କୁଖ୍ୟାତ ଅପରାଧିକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ଭଳି କଡା ସୁରକ୍ଷା ବଳୟ କରାଯାଇଥିଲା ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ନାଗପୁରରୁ ହାଇଦରକୁ ସେହି କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବଳୟ ଭିତରେ ଓଡ଼ିଶା ଅଣାଯାଇଥିଲା ଏବେ ତାକୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏସସିବି ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ବେଳେ ସେହି ଭଳି କଡା ସୁରକ୍ଷା କାହିଁକି ଦିଆଗଲା ନାହିଁ ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଘେରରେ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ୍ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           କୁଖ୍ୟାତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ହାଇଦର ଅଲ୍ଲୀର ମିଳୁନି ପତ୍ତା : ଭୟରେ ଥରୁଛି କଟକ, ସିଲ୍ ହେଲା କଟକ ସୀମା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Gangster-Hyder-Alli-escaped-from-SCB-Medical-Cuttack-trembles-in-fear-Cuttack-border-sealed-82327
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Gangster-Hyder-Alli-escaped-from-SCB-Medical-Cuttack-trembles-in-fear-Cuttack-border-sealed-82327
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 11 Apr 2021 07:37:38 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଟକ, ଏପ୍ରିଲ ୧୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଗତ କାଲିଠୁ ଭୟରେ ଥରୁଛି କଟକ ସହର । କୁଖ୍ୟାତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ‘ହାଇଦର ଅଲ୍ଲୀ’ ଏସସିବି ମେଡିକାଲ କୁ ଚମ୍ପଟ ମାରିବା ପରେ ଏବେ ପୁରା କଟକ ସହରରେ ଭୟର ବାତାବରଣ । ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାଇଦର ପତ୍ତା ପାଉନି କମିଶନରେଟ୍ ପୋଲିସ୍ । ହାଇଦର କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ପୁରା ହାଇଆଲର୍ଟ ଜାରି ହେବ ସହିତ କଟକ, ଜଗତସିଂହପୁର ଓ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ପୋଲିସ୍ ବି ନିଦ ହଜିଛି । ହାଇଦର ଫେରାର ହେବା ପରେ କାଲିଠାରୁ ପୁରା କଟକ ସହରର ସୀମା କୁ ସିଲ୍ କରାଯାଇଛି ଏହି କୁଖ୍ୟାତ ଅପରାଧିକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ।

ଜାଗାରେ ଜାଗାରେ ଚଢାଉ କରି କମିଶନରେଟ୍ ପୋଲିସ୍ ହାଇଦରକୁ ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛି । ତାକୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ପେଶାଲ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ଗତ କାଲି ହାଇଦର ଫେରାର ହୋଇଯିବା ପରେ କଟକ ଡିସିପି ପ୍ରତୀପ ସିଂ ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ଏମର୍ଜେନ୍ସି ବୈଠକ ବସିଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ପୋଲିସ୍ କମିଶନର ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବଛା ବଛା ପୋଲିସ୍ ଅଫିସରଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଟିମ୍ ଗଠନ କରାଯାଇଛି କୁଖ୍ୟାତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ହାଇଦର କୁ କାବୁ କରିବା ପାଇଁ ।

ହାଇଦର ଫେରାର ହେବା ପରେ କେଉଁଠି ପୁଣି ଯେ କାହାକୁ ସେ ହତ୍ୟା କରିବ ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ପୁରା କଟକ ସହରରେ ଭୟର ବାତାବରଣ ରହିଛି । ପୋଲିସ୍ କଟକ ଭିତରକୁ ଆସୁଥିବା ଗାଡି ଓ ବାହାରକୁ ଯାଉଥିବା ଗାଡି ଗୁଡିକର ସର୍ଚ୍ଚ ଚଳାଇଛି । ଏଭଳି ହାଇ ଆଲର୍ଟ ଭିତରେ ହାଇଦର ଯେଉଁଠିବି ଳୁଚିଥିଲେ ତାକୁ ଅତି ଶୀଘ୍ର ଗିରଫ କରାଯିବ ବୋଲି କମିଶନରେଟ୍ ପୋଲିସ୍ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

 ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ହାଇଦର ଅଲ୍ଲୀ ଦୁଇ ଦୁଇଟି ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ସମ୍ବଲପୁର ସର୍କଲ ଜେଲରେ ଆଜୀବନ ସଜ୍ଜା କାଟୁଥିଲା । ସେଠାରେ ଓ ସାମାନ୍ୟ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିବାରୁ ତାକୁ ଗତ କାଲି କଟକ ଏସସିବି ମେଡିକାଲ ଅଣାଯାଇଥିଲା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏହାପରେ ଅତି କୌଶଳ କ୍ରମେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ ନିଶା ଦେଇ ହାଇଦର ଅଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ୍ କୁ ଚକମ୍‌ା ଦେଇ ଫରାର ହୋଇ ଯାଇଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଚାରିଆଡେ ହାଇଆଲର୍ଟ ଜାରି ହୋଇଛି ।

ପୂର୍ବରୁ ଏହି କୁଖ୍ୟାତ ଅପରାଧି ୨୦୦୫ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ସ୍କୁଲ ନିକଟରେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ସେକ୍ ସୁଲେମାନର ଭାଇ ସେକ୍ ଚୁନା ଓରଫ ମାଲିକ ହନନ୍‌କୁ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ହାଇଦର ସମେତ ଅନ୍ୟ ସାତଜଣ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । କୋର୍ଟ ସେମାନଙ୍କୁ ୨୦୧୧ରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଥିଲେ ।

ପରେ ୨୦୧୪ରେ ହାଇଦର ପାରୋଲରେ ଆସିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଖଣି ମାଲିକ ରଶ୍ମୀ ରଞ୍ଜନ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଓ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ହାଇର୍ଦର ସମ୍ପୃକ୍ତି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ପୁଲିସ ତାକୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ୨୦୧୫ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍ କୋର୍ଟ ଏହି ୨ଟି ମାମଲାରେ ହାଇଦରକୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ଝାରପଡା ଜେଲ୍‌ରେ ସଜା କାଟୁଥିଲା । ପରେ ୨୦୧୭ରେ ହାଇଦରକୁ ସମ୍ବଲପୁର ସର୍କଲ ଜେଲ୍‌କୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଉ ଏକ ବିକାଶର ବିକଳ ଚିତ୍ର, ଆଜି ବି ଏମାନଙ୍କ ଭରସା ଖଟିଆ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Another-stark-picture-of-development-in-Odisha-Pregnant-Women-Carried-In-a-Cot-To-Hospital-In-Kalahandi-82214
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Another-stark-picture-of-development-in-Odisha-Pregnant-Women-Carried-In-a-Cot-To-Hospital-In-Kalahandi-82214
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 08 Apr 2021 13:50:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

କଳାହାଣ୍ଡି, ଏପ୍ରିଲ ୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ ବିକାଶ କଥା କହିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକର ପୋଥି ପତ୍ର ଖୋଲି ହିସାବ ଦେଉଛନ୍ତି ହେଲେ ବିକାଶ ର ଏମିତି ବିକଳ ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବେଳେ ମୁହଁରୁ ବଚନ ବାହାରୁନି ।

ଆଜି ବି ରାଜ୍ୟରେ ଖଟିଆରେ ବୁହା ହେଉଛନ୍ତି ରୋଗୀ । ଗର୍ଭବତୀ ହୁଅନ୍ତୁ କି ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଗୁରୁତର ରୋଗୀ ଏବେବି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ପାରୁନି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ । ଆଜି ବି ସେମିତି ଏକ ଜନନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ନବରଙ୍ଗପୁରରୁ ।

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ରେ ଗାଁ କୁ ରାସ୍ତା ନଥିବାରୁ ପ୍ରାୟ ଦେଢ କିଲୋମିଟର ଖଟିଆରେ ବୁହାହେଲେ ଗର୍ଭବତୀ । ଏହାପରେ ବୋଟ୍ ପାର ହୋଇ ଅସହ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହି ଗର୍ଭବତୀ ଜଣଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପରିବାର ଲୋକ ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଥୁଆମୁଳ ରାମପୁର ବ୍ଳକ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତେନ୍ତୁଳୀପଦର ଗାଁର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରସବ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାରୁ ପରିବାର ଲୋକେ ଆଶା ଦିଦିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ ମାତ୍ର ତେନ୍ତୁଳୀପଦର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତା ନଥିବାରୁ ଖଟିଆରେ ପ୍ରାୟ ଦେଢ କିମି ବୁହା ହେବା ପରେ ବୋଟ୍ନ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗେ ତାଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲ ନିଆଯାଇଛି । ଗର୍ଭବତୀ ଜଣଙ୍କ ଏକ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଉଭୟ ମାଓ ଶିଶୁ ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଜଣା ପଡିଛି ।

ଏତେ ସବୁ ପରେ ବି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେଉଁ ବିକାଶର ସାବାସି ନେଇଛନ୍ତି ତାହା ଏବେବି ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ!

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଭୟଙ୍କର ହେଉଛି କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର, ଡୁଡୁଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇଲା ଗୁଗୁଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Google-Doodle-on-Covid-19-Prevention-Wear-Masks-And-Save-Lives-82126
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Google-Doodle-on-Covid-19-Prevention-Wear-Masks-And-Save-Lives-82126
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 06 Apr 2021 12:19:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନା ମହାମାରୀ ଠାରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବାର ଏକ ମାତ୍ର ବିକଳ୍ପ ସାଜିଛି ମାସ୍କ । ଏଥିପାଇଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ସଚେତନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ସହିତ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ୱାରା କରୋନାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ସହଜ ହେବ ।

ବର୍ତମାନ ପୁରା ଦେଶରେ କରୋନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଭଳି ପୁଣି କରୋନା ନିଜର ତାଣ୍ଡବ ରଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ତେବେ ଏଭଳି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଗୁଗୁଲ ମଧ୍ୟ ସଚେତନାର ବାର୍ତା ବାଂଟିଛି । ଜାରି ରହିଥିବା କରୋନା ମହାମାରୀର ଭୟାବହତା ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବା ପାଇଁ ସର୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଗୁଗୁଲ ଆଉ ପାଦେ ଆଗକୁ ଯାଇ ପ୍ରୟାସ କରିଛି ।

ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ କରୋନା ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ସମୟରେ ଗୁଗୁଲ ନିଜର ଡୁଡୁଲ ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା ସତର୍କତା ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିଥିଲା । ଗୁଗୁଲ ନିଜର ଡୁଡୁଲରେ କରୋନା ଠାରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବାର ସବୁ ମାଧ୍ୟମ ଦର୍ଶାଇଛି । ଆନିମେଟେଡ୍ ଡୁଡୁଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଗୁଗୁଲର ଏଭଳି ପ୍ରୟାସକୁ ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଡୁଡୁଲରେ ଖାଲି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ନେଇ ବାର୍ତା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ ସୋସିଆଲ ଡିଷ୍ଟାସିଙ୍ଗ୍ ବା ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ମଧ୍ୟ ଅତି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଭାବେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ଲୋକ କେବଳ ଯେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିଦେଲେ କରୋନା କବଳରୁ ବର୍ତି ଯିବେ ତାହା ନୁହେଁ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭୂତାଣୁକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ହେଲେ ସମାଜିକ ଦୂରତା ଉପରେ ବି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ତେବେ ବର୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । କାହିଁକି ନାଁ କୋଉଠି ସଂକ୍ରମଣର ଭୟ ରହିଛି ତ ଆଉ କୋଉଠି ମାସ୍କ ନପିନ୍ଧିଲେ ପୋଲିସ୍ କାଟୁଥିବା ଫାଇନର ଭୟ । ସେ ଯାହାବି ହେଉ ଏବେ ମାସ୍କ ଲୋକମାନଙ୍କର ଆଉ ଏକ ଅବିଛେଦ୍ୟ ବସ୍ତ୍ର ହୋଇପଡିଛି । 

କେହି କେହି ମାସ୍କକୁ ଫ୍ୟାସନର ରୂପ ଦେବା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କଲେଣି ଯାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଗୁଗୁଲ ବି ନିଜ ଡୁଡୁଲରେ ବିଭିନ୍ନ ଫ୍ୟାସନେବଲ ମାସ୍କକୁ ଚିତ୍ରଣ କରିଛି । ଯାହା ଏହି କରୋନା ସମୟରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ସହିତ ସଚେତନ ମଧ୍ୟ କରାଉଛି ।

ବର୍ତମାନ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ଇଂଟରନେଟ୍ ର ବ୍ୟବହାର ବଢିଛି ଯାହା ଫଳରେ ଲୋକ ଅଧିକ ଥର ଗୁଗୁଲ ଖୋଲୁଛନ୍ତି । ଏବଂ ଆଜି ଗୁଗୁଲ ନିଜର ଡୁଡୁଲରେ ମାସ୍କ ଓ ସୋସଆଲ ଡିଷ୍ଟାସିଙ୍ଗ୍ ର ବାର୍ତା ଦେଇ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବାର ଏକ ବଡ ମାଧ୍ୟମ ହୋଇପାରିଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଛତିଶଗଡ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଏବେ ଓଡ଼ିଶା ମୁହାଁ, ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Chhattisgarhs-Carona-infection-is-now-the-face-of-Odisha-with-Nuapada-district-raising-concerns-for-the-state-81995
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Chhattisgarhs-Carona-infection-is-now-the-face-of-Odisha-with-Nuapada-district-raising-concerns-for-the-state-81995
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 03 Apr 2021 13:18:23 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶରେ ବର୍ତମାନ କରୋନା ଗ୍ରାଫ ଉପର ମୁହାଁ ରହିଥିବା ବେଳେ ବହୁ ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢୁଥିବାରୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ସ୍ଥିତି ଫେରିଛି । ଛତିଶଗଡରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ବେକାବୁ ହେବା ପରେ ଛତିଶଗଡର ବହୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ଲକଡାଉନ୍ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଛତିଶଗଡର ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଏବେ ଓଡ଼ିଶା ମୁହାଁ ହୋଇଛି ଓ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ପାଲଟିଛି ।

ଛତିଶଗଡ ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲା ଗୁଡିକରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢୁଥିବା ଦେଖି ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତାରେ । ଏବେ ନୂଆପଡା ପୁରା ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଭୟ ବଢାଉଛି । ଓଡ଼ିଶାର ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ ନୂଆପଡା ରହିଛି । ଆଜି ବି ନୂଆପଡାରୁ ୭୧ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ବର୍ତମାନ କରୋନାର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ କୁ ନେଇ ଭୟ ବଢୁଥିବା ବେଳେ ଛତିଶଗଡ ସୀମାରେ ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲା ରହିଥିବାରୁ ବର୍ତମାନ ନୂଆପଡା ଫୋକସରେ ରହିଛି । ନୂଆପଡା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲ୍ଲାର କରୋନା ସ୍ଥିତି ସୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି ତାହା ସହିତ କରୋନାର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ପଦକ୍ଷପ ମାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଳି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଓଡ଼ିଶା ନିବାସ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌, ୨୦୧୪ ରୁ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Odisha-Niwas-Canteen-In-New-Delhi-Reopens-Today-81902
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Odisha-Niwas-Canteen-In-New-Delhi-Reopens-Today-81902
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 01 Apr 2021 20:15:26 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦିଲ୍ଲୀ ଓଡିଶା ନିବାସରେ ମିଳିବ ଓଡ଼ିଆ ଖାଦ୍ୟ । ୨୦୧୪ ରୁ ଓଡିଶା ନିବାସରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଓଡିଶା ନିବାସ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ।

କୋଭିଡ ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ବର୍ଷେ ହେବ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା ଏହି କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଓଡିଶା ଭବନ ପରିସର ରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ଉତ୍କଳ ଦିବସ । ଏହାସହ ଆଜି ଠୁ ଦିଲ୍ଲୀ ରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆ ଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଛି ଓଡିଶା ନିବାସ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ।

୨୦୧୪ ରୁ ସାଧରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ଥିବା ଏହି କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଆଜିଠାରୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିବା ପରେ ଏବେ ଓଡ଼ିଶାର ସବୁ ପ୍ରକାର ଖାଦ୍ୟ ର ମଜା ନେବେ ଏବେ ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆ । ପୂର୍ବରୁ ଏହି କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ ।

ଦିଲ୍ଲୀ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ଓଡ଼ିଆ ଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସିର ଖବର । ଏବେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରାବସି ଓଡ଼ିଆ ପାଇବେ ଓଡ଼ିଆ ଖାଦ୍ୟ ର ମଜା । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଓଡିଶା ନିବାସ ପରିସର ରେ ଥିବ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଆଜିଠାରୁ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲାଯାଇଛି । ଆବାସିକ କମିଶନର ରବିକାନ୍ତ ଏହାର ଉଦଘଟନ କରିଛନ୍ତି । 

୨୦୧୪ ରୁ ବନ୍ଦ ଥିବା ଏହି କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ କୁ ଏବେ ଟେଣ୍ଡର ମାଧ୍ୟମରେ ଯାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ପାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ଼ ନେଇଛି । ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଓଡ଼ିଆ ଖାଦ୍ୟ ସେମାନେ ଯୋଗାଇ ଦେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ମାଛ ଘାଣ୍ଟ ଠାରୁ ଶାଗ ଭଜା, ବଡ଼ି ଚୋରା ଠାରୁ ମୁଢି ଘାଣ୍ଟ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ମିଠା ଏବଂ ପିଠା ସେମାନେ ଲୋକଙ୍କ ଦାବି ମୁତାବକ ଯୋଗାଇ ଦେବେ ।

ସବୁଠାରୁ ଭଲ କଥା ହେଉଛି ଏବେର ଅନଲାଇନ ମଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବେ । ଦିଲ୍ଲୀ ରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଭବନ ରେ ନିଜ ନିଜ ରାଜ୍ୟର ଖାଦ୍ୟ ସାଧରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ନିବାସ ରେ ମିଳିନଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ୟ ସମୟରେ ଦାବି ହେଉଥିଲା । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ । 

ଦିଲ୍ଲୀରେ ରହୁଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରାବସି ଓଡ଼ିଆ ଏହି କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଖୋଲି ଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆଗରୁ ଖାଇବାକୁ ମିଳୁଥିଲା ହେଲେ ମଝିରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବେ ପୁଣି ମିଳିବ ତେଣୁ ଆମେ ଖୁସି ବୋଲି ସେମନେ କୁହନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଉତ୍କଳ ଜନନୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେ ଗର୍ବିତ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Odisha-Day-2021-81893
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Odisha-Day-2021-81893
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 01 Apr 2021 12:30:35 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୧ ( ଖବର ଓଡ଼ିଶା ) : ଆସିଛି ଏପ୍ରିଲ । ମାସର ପହିଲା ତାରିଖ ମନ ଆଉ ପ୍ରାଣକୁ କରାଉଛି ପୁଲକିତ । ଏପ୍ରିଲ ୧,୧୯୩୬ ମସିହାର ଏହି ତାରିଖରେ ଉତ୍କଳ ପରାଧୀନତାର ଶୃଙ୍ଖଳ ରୁ ମୁକ୍ତ ଲଭିଥିଲା ।

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଭାଷା ଭିତ୍ତିକ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ମିଳିଥିଲା ସ୍ୱୀକୃତି । ତେଣୁ ଏପ୍ରିଲ ୧ତାରିଖ ଟି ଆମ ପାଇଁ ହେଉଛି ପରିଚୟର ଦିନ । ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତା ଲାଭର ଗୋଟିଏ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା କୁ ନେଇ ଆମର ନୂଆ ପରିଚୟ ତିଆରି ହେଲା । ଓଡିଶା ଘୋଷିତ ହେଲା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାଷା ଭତ୍ତିକ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ । 

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ,ଭାଷାକୁ ନେଇ ପରିଚୟ ମଣିଷର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ପରିଚୟ । ଜନ୍ମ ହେବା ପରଠାରୁ ମା ସହ ଯୋଡି ହୋଇ ରହିଥିବା ଭାଷା କୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବା ଦିଗରେ ବହୁ ମନିଷି ବହୁ କଷ୍ଟ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ବହୁ ପ୍ରାଚୀନ । ତଥାପି ଆମ ବଙ୍ଗ ପଡୋଶୀ ଓଡ଼ିଆ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାଷା ନୁହଁ ଏବଂ ଏହା ଏକ ଉପଭାଷା ବୋଲି କହିବା ପରେ କୋଣ ଅନୁକୋଣ ରୁ ଉଠିଥିଲା ପ୍ରତିବାଦର ଝଡ଼ । ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ, ଉତ୍କଳମଣି ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାସ, କଥା ସମ୍ରାଟ ଫକୀରମୋହନ ସେନାପତି, କବିବର ରାଧାନାଥ ରାୟ ବନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ମାର୍ଗଦର୍ଶକ ନୀଳକଣ୍ଠ ଦାସ ପ୍ରାଚୀନ ଏହି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ମହତ୍ୱକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରାଇଥିଲେ । 

ମୋ ଜୀବନ ପଛେ ନର୍କେ ପଡ଼ିଥାଉ, ଜଗତ ଉଦ୍ଧାର ହେଉ ବୋଲି କେବଳ ଓଡ଼ିଆ କବି ଉଦଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି । ଯଶସ୍ୱୀ ସନ୍ଥ ଭୀମଭୋଇଙ୍କ ଏ କାଳଜୟୀ ରଚନା ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ବିଶ୍ୱଦରବାର ରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲା ।

ଓଡ଼ିଆ ଭାବେ ଗର୍ବ କରିବା ପାଇଁ ଆମ ଆଗରେ ଅନେକ ବିଷୟ ରହିଛି । ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଯେଭଳି ପ୍ରାଚୀନ ସେଭଳି ସମୃଦ୍ଧିଶାଳୀ । ମନ୍ଦିର ଆଉ ମୂର୍ତ୍ତିକଳାର ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟ ଜୀବନ୍ତ ଆଉ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଚକିତ ପ୍ରଦାନ କଲାଭଳି । ଏହାର ଭାଷା, କଳା ସଂସ୍କୃତି,ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟ, ଖାଦ୍ୟପେୟ, ଐତିହ୍ୟ, ପର୍ବପର୍ବାଣୀ, ଯାନିଯାତ୍ରା ଅନନ୍ୟ ଓ ଅସାଧାରଣ । 

୮୫ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଥାପିଥିବା ଆମ ପ୍ରିୟ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ ଯୁଗେ ଯୁଗେ ଏକ ଗୌରବ ଗରୀମାମୟ ଐତିହ୍ୟର ସ୍ୱାକ୍ଷର ବହନ କରି ଆସିଛି । ଅତୀତରେ ବହୁ ଉତଥାନ, ପତନର ବନ୍ଧୁର ପଥ ଦେଇ ଗତି କରି ଆସିଥିବା ଏହି ରାଜ୍ୟ ବହୁ ସଂଗ୍ରାମ, ସଂଘର୍ଷ, ଜୟ ଆଉ ପରାଜୟ କୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କରିଛି । ମୁକୁନ୍ଦ ଦେବ ଗୋହିରା ଟିକିରି ଯୁଦ୍ଧରେ ପରାଜିତ ହେବା ପରଠାରୁ ୨୯୦ ବର୍ଷ ଧରି ଓଡିଶା ଆଫଗାନ, ମୋଗଲ, ମରହଟ୍ଟା, ଓ ଇଂରାଜୀ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶାସିତ ହୋଇ ୧୯୩୬ ମସିହାରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟର ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିଲା । ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ନିଜର ସାଧୁତା ଓ ସରଳତା ପାଇଁ ଯେତିକି ଖ୍ୟାତ ମେଧାବୀ ଓ ସାହସ ପାଇଁ ସେତିକି ପରିଚିତି ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । 

ବିଡ଼ମ୍ବନା ୮୫ ବର୍ଷ ପରେ ବି ଆମେ ଆମର ସମୃଦ୍ଧ ଏହି ଭାଷାର ବ୍ୟବସାୟିକ ଓ ବୈଷୟିକ ମୂଲ୍ୟ ଦେଇ ପାରିଲେ ନାହିଁ । ଓଡ଼ିଆ ସ୍କୁଲ ଭୁଷୁଡି ପଡିଥିବା ବେଳେ କଲେଜ ଶିକ୍ଷାର ମାଧ୍ୟମ ପାଲଟିଛି ଇଂରାଜୀ । ୧୯୫୪ ଭାଷା ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପାଇଁ ପୁଳା ପୁଳା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମିଳିଛି । କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ବ୍ୟବହାର କୁ ଶତ ପ୍ରତିଶତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇନାହିଁ । ସୀମାନ୍ତରେ ହଜି ହଜି ଯାଉଛି ମାତୃଭାଷା ଓଡ଼ିଆ ଏବଂ ପେଟ ପାଇଁ ଖୁବ କମ ଦରମାରେ ଭିଟା ମାଟି ଛାଡି ଦେଶାନ୍ତରୀ ହେଉଛି କୁଶଳୀ ଓଡ଼ିଆ । ଆମ ସଂସ୍କୃତି କୁ ଆଧୁନିକତା ସହ ମିଶାଇ ଆଗକୁ ବଢିବାର ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧତା କମି କମି ଯାଉଥିବା ବେଳେ ମନେ ପଡୁଛି ସେହି କାଳଜୟୀ ରଚନା ଜଗତେ ସରସ ଭାରତ କମଳ,ତା ମଧ୍ୟେ କେଶର ପୁଣ୍ୟ ନୀଳାଚଳ ।

ଯେଉଁ ଭାଷା ଆମ ପରିଚୟ ଦେଇଛି ଆସନ୍ତୁ ସେ ଭାଷାର ଜୟଗାନ କରିବା । ବନ୍ଦେ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା କରୋନାର ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍‌
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Coronas-double-mutation-again-raised-fear-81631
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Coronas-double-mutation-again-raised-fear-81631
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 25 Mar 2021 13:02:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବିଦେଶୀ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ପରେ ଏବେ ପୁଣି ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା କରୋନାର ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ । ଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ କରୋନାର ଲହର ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଥିବା ବେଳେ ଏହି ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ଏବେ କରୋନା ପାଇଁ ଆହୁରି ଭୟ ବଢାଇଛି । ଦେଶରେ କରୋନାର ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ କେସ୍ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ହିଁ ଆଉ ଏକ ସଙ୍କଟମୟ ସ୍ଥିତିରେ ସୂଚନା ଦେଉଛି ।

କରୋନାର ଦୁଇ ପ୍ରକାର ନୂଆ ରୂପ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେବାକୁ ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ କୁହାଯାଉଛି ଏବଂ ବର୍ତମାନ ଏହା ଆଜି ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି ଯାହାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଛନକା ପସିଛି । 

ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ଇ୪୮୪୦ ଓ ଏଲ୪୫୨ଆର ନାମକ ଦୁଇଟି ପୃଥକ୍ ପୃଥକ୍ କରୋନା ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହି ଦୁଇଟି ଯାକ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି । ଯାହା ଦୁଇ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରୁଛି ଏବଂ କରୋନାର ଏହି ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ କରୋନାର ପୂର୍ବ ରୂପ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ।

ବର୍ତମାନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୨୦୬ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ କରୋନାର ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୯ ଜଣ ଓ ଓଡ଼ିଶାରେ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି ।

କରୋନାର ଏହି ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ଭୟ ମଧ୍ୟରେ ଏବେ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଗ୍ରାଫ ପୁଣି ଉପର ମୁହାଁ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଆଜି ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରୁ ୨୧୪ ଜଣ ନୂଆ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାତୀୟ ଚଳଚିତ୍ର ସମ୍ନାନରେ ସମ୍ମାନୀତ ହେଲା ୩ଟି ଓଡ଼ିଆ ସିନେମା, ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/3-Odia-Films-Get-National-Film-Award-81551
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/3-Odia-Films-Get-National-Film-Award-81551
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 23 Mar 2021 13:41:02 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସୋମବାର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ୬୭ତ୍ତମ ଜାତୀୟ ଚଳଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧିନରେ ଆସୁଥିବା ଚଳଚିତ୍ର ମହୋତ୍ସବ ନିର୍ଦ୍ଦେଶଳାୟ ଦ୍ୱାରା ଗତକାଲି ୨୦୧୯ ମସିହାର ଚଳଚିତ୍ର ଗୁଡିକ ପାଇଁ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ସମାରୋହରେ ୩ ଟି ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚିତ୍ରକୁ ସମ୍ମାନୀତ କରାଯାଇଛି । ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚିତ୍ର ଭାବରେ ‘ଶଲା ବୁଢାର ବଦଲା’, ‘କାଲିର ଅତୀତ’ ଓ ଶ୍ରେଷ୍ଠ କଳା-ସାଂସ୍କୃତିକ ଭାବରେ ‘ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରୁ ସାହିଯାତ’ ଚଳଚିତ୍ରକୁ ସମ୍ମାନୀତ କରାଯାଇଛି । ୬୭ ତ୍ତମ ଜାତୀୟ ଚଳଚିତ୍ର ସମ୍ମାନରେ ୩ଟି ଓଡ଼ିଆ ସିନେମା ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହେବା ସମଗ୍ର ଓଡ଼ିଆ ପାଇଁ ଏକ ଗୌରବର ବିଷୟ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ।

Odia Movie Database - A Collate of Odia Cinema: Sala Budhar Badla

ଚଳଚିତ୍ର ‘କାଲିର ଅତୀତ’ ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନୀଳମାଧବ ପଣ୍ଡା, ‘ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରୁ ସାହିଯାତ’ର ପ୍ରଯୋଜକ ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଶୁତୋଷ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବଂ ‘ଶଲା ବୁଢାର ବଦଲା’ ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡଃ. ସବ୍ୟସାଚୀ ମହାପାତ୍ର ଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>