<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ସଂସଦରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ: ଚିନ୍ତା ନା ଭେଳିକି ?
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Woman-odisha-13-Reservation-of-woman--in-parliament-is-false--52075
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Woman-odisha-13-Reservation-of-woman--in-parliament-is-false--52075
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 19 Apr 2019 18:34:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

୨୦୧୯ର ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଗୁଲ ବାଜି ସାରିଛି ଏବଂ ଏବେ ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏଥିପାଇଁ ନିଜ ନିଜ ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ଚୁଡାନ୍ତ ରୂପ ଦେଉଛନ୍ତି । ଚଳିତ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ସହ ଓଡିଶାର ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ଭାଜପା,ବିଜେଡି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଘମାଘୋଟ ଲଢେଇ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ସବୁଦଳ ନିଜ ନିଜ ପସନ୍ଦର ରଣନୀତି ତିଆରି କରି ଅନ୍ୟଦଳକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ସବୁଦଳର ଏଜେଣ୍ଡାରେ ମହିଳା, ଚାଷୀ, ଶ୍ରମିକ, ଚାକିରିଆ ଏବଂ ଯୁବକଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଳା ପୁଳା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ନିର୍ବାଚନର ଠିକ୍ ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଆୟୁଧ କରି ଜାତୀୟ ରାଜନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟପଟରେ ନିଜ ଛବିକୁ ଅଧିକ ଉଜ୍ଝଳ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ସଂସଦରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି କରିବାପାଇଁ ମହିଳାମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ସଂସଦରେ ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣର ଦାବୀ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଏହି ଇଚ୍ଛାକୁ  ସମ୍ମାନନ ଜଣାଇ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ସଂସଦୀୟ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ପାସ କରିଦେଇଛି । ପୁଣି ମୁଖ୍ୟମବୀ ନିଜେ ମଧ୍ୟ କିଛି ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଏ ନେଇ ସମର୍ଥନ ହାସଲ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ପୁଣି ନିଜ ଦଳ ତରଫରୁ ଓଡିଶାର ୨୧ ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବାକୁ ଥିବାବେଳେ ଏଥିରୁ ୩୩% ମହିଳାଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ଅନେକ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ପ୍ରକୃତରେ ମୁଖ୍ୟମବୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କ’ଣ ତାହା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ନିଜେ ବିଧାନସଭାରେ ନିରଙ୍କୁଶ ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠତା ଉପଭୋଗ କରୁଥିଲା ବେଳେ ୧୯ ବର୍ଷର ଶାସନକାଳ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ବିଧାନ ସଭାରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ବଢାଇବାକୁ ଯାଇ ସେମିତି ବିଶେଷ କିଛି କରିନାହାନ୍ତି । ଏଥର ଯେଉଁ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣର କଥା କହୁଛନ୍ତି ତାହା ମଧ୍ୟ କେବଳ ଲୋକସଭା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ । ବିଧାନସଭାରେ ତାଙ୍କ ଦଳ କ’ଣ ସତରେ ବରଂ ତାଙ୍କ ଶାସନକାଳରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ନାରୀ ନିର୍ଯ୍ୟାତନାର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ପୁଣି ଇତିଶ୍ରୀ ଓ ବେବିନାଙ୍କ ପରି ଘଟଣାରେ ସରକାର ଅନେକ ସମାଲୋଚିତ ହୋଇପାରିନାହାନ୍ତି । ଏପରିକି ସରକାରଙ୍କର ମବୀ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର ଖରାପ କରି କୁଭାଷା ପ୍ରୟୋଗ କରି ସମାଲୋଚନାର ଶରବ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ପିପିଲି ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥି ଆଉ ରାଧାରାଣୀ ପଣ୍ଡା ବିବାଦ ଏହାର ଏକ ଜଳ୍ପନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଯେଉଁଥିରେ ମାନ୍ୟବର ବିଧାୟକଙ୍କୁ ସେମିତି କିଛି ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତମୂଳକ ଦଣ୍ଡ ମିଳିଲା ନାହିଁ  । 

ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେତେବେଳେ ମନ୍ତ୍ରିପରିଷଦରୁ କାହାକୁ ବିଦା କରିଦେଇ ଘଟଣାରେ ସାମୟିକ ବିରତି ଲଗାଇଛନ୍ତି ସତ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ରୋକିପାରିନାହାନ୍ତି । ଜଣେ ଆଂଚଳିକ ଦଳର ମୁଖିଆ ହିସାବରେ ଓଡିଶାର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ନଦେଇ ଲୋକସଭାପାଇଁ ଦାବୀ କରିବା କେବଳ ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ କଥା । ଏହା ଛଡା ବିଜେଡିରେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଗଣତନ୍ତ୍ର ନଥିବା ବେଳେ ନାମକୁ ମାତ୍ର ଯେଉଁ ପଦାଧିକାରୀମାନେ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି କେବଳ ନାମକୁ ମାତ୍ର । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୁପ ଦଳରେ ୧୦ଜଣ ଉପସଭାପତି ଥିବାବେଳେ ସେଥିରୁ ମାତ୍ରଜଣେ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି । ପୁଣି, ୩୦ ଜିଲା ସଭାପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ଜଣେହିଁ ମହିଳା । ସେହିପରି ସଂପାଦକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଦବୀରେ ମଧ୍ୟମହିଳାମାନଙ୍କର ଉପସ୍ଥିତି ବେଶ୍ ନଗଣ୍ୟ । ଅର୍ଥାତ ମୋଟ ଉପରେ କହିବାର କଥା ହେଲା ଯେ ନବୀନ ବାବୁ ଯେତେବେଳେ ଯାଏଁ ନିଜ ଦଳରେ ୩୩% ମହିଳା ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱକୁ ସଫଳ କରାଇପାରିନାହାନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଯାଏ ସେ ଅନ୍ୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣା କଥା କହିବାର ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । ଗଣତାବିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଦଳ ହିଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ତିଆରି କରେ । ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ନବୀନ ବାବୁଙ୍କର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଆଖିବୁଜି ସମର୍ଥନ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଏ ନେଇ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ଦଳରେ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଦରକାର । ଏପରି ନକରି ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣର ଚାଲାକି କରାଯାଉଛି କେବଳ । ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣର ବାହାନାରେ ଗତ ଥରର ସଂସାଦ କିମ୍ବା ବିଧାୟକଙ୍କର ଭଉଣୀ, ସ୍ତ୍ରୀ, ମା କିମ୍ବା ଝିଅଙ୍କୁ ଟିକେଟଦେଇ ଯଦି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବାହାଦୂରୀ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ତାହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ କଥା । 

ଅପରପକ୍ଷରେ ବିଜେଡିର ଅନେକ କାମ ଯଥା ଆଚରଣ ଏବଂ ଉଚ୍ଚାରଣ ଭିତରେ ଥିବା ଆକାଶପାତାଳ ଫରକକୁ ଦେଖିଲେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦାବୀ କରାଯାଉଥିବା ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ କେବଳ ଯେ ଗୋଟିଏ ବାହାସ୍ପୋଟ ତାହା ସହଜରେ କୁହାଯାଇପାରିବ । ମହିଳାମାନଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରମାଗତଭାବେ ବଢିଚାଲିଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର, ତ୍ୱରିତ୍ ବିଚାରର ଅଭାବ ତଥା ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରୋଜଗାରର ସୁଯୋଗର ଅଭାବକୁ ଦେଖିଲେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ବିକାଶ ପାଇଁ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ନୀତି ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମେ କାମ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ମହିଳାମାନେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ କାମ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ ହିଁ ସେମାନେ ଆପଣାଛାଏଁ ରାଜନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆସିପାରିବେ ଏଥିପାଇଁ ରାଜନୈତିକ ସଂରକ୍ଷଣରଆବଶ୍ୟକତା ରହିବନାହିଁ  ।ବୋଧହୁଏ ମହିଳାମାନଙ୍କ ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏହି ଚରମ ସତ୍ୟକୁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏ ଯାଏ ବୁଝି ପାରି ନାହାନ୍ତି । ଯଦି ବୁଝିଥାଆନ୍ତେ ତେବେ ସ୍ଥାନସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଏହି ତୁଚ୍ଛା ନୀଚ ରାଜନୀତି କରିବା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିନଥାନ୍ତେ ।

 ସ୍ଥାନ, କାଳ ପାତ୍ର ର୍ନିବିଶେଷରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ଦଳ ଭିତରୁ ହିଁ ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏପରି ହେଲେ ହିଁ ନିର୍ବାଚନ ରାଜନୀତିରେ ଲଢେଇ କରିବାପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଦକ୍ଷତା ସଂପନ୍ନ ପ୍ରାର୍ଥି ବାହାରି ପାରିବେ । ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟନେତାମାନେ ନିଜ ରାଜ୍ୟର ଗଣତାବିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଯଥା ପଂଚାୟତିରାଜ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ବିଧାନସଭାଆଦିରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ଯୋର ଦେବା ଉଚିତ୍ । ଏହାପରେ ହିଁ ଲୋକସଭାର କଥା ଉଠିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏପରି ନକରି ନବୀନବାବୁ ସିଧାସଳଖ ସଂସଦରେ ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଦାବୀ କରିବା ଏକ ଭେଳିକି ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ କଥାବୋଲି ସହଜରେ କୁହାଯାଇପାରିବ ।

ଲେଖକ- ନମ୍ରତା ଚଢା

Namrata Chadha

9437001325

Namrata.chadha@gmail.com

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଘରେ ବସି କେମିତି ପାଇବେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ , ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ପ୍ରକ୍ରିୟା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Business-Odisha-how-to-apply-learning-driving-licence-in-india-delhi-uttar-pardesh-process-of-online-apply-49907
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Business-Odisha-how-to-apply-learning-driving-licence-in-india-delhi-uttar-pardesh-process-of-online-apply-49907
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 13 Mar 2019 05:37:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବନାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟ ବହୁତ ସହଜ । ଯଦି ଆପଣ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବନାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଏବଂ ଆର୍‌ଟିଓରେ ଚକ୍କର କାଟିବାକୁ ଡରୁଛନ୍ତି । ଟେନ୍‌ସନ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିଯିବ ଏହି ସୁବିଧା । ଆରମ୍ଭରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଲର୍ଣିଂ୩୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । 

ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବନାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଲଗାତାର ଭାବେ ନିୟମକୁ ସହଜ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ ଠାରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଓ ଗାଡି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାରର ଆସିବ । ଏଥିରୁ ଜଣା ପଡୁଛି କି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ରଙ୍ଗର ଡିଏଲ୍‌ ଓ ଆର୍‌ସି ମିଳିବ । ଏହାସହିତ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ସବୁ ରାଜ୍ୟର ସମାନ ଭାବେ ରହିବ । 

ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବନାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟା-

୧) ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଲର୍ଣ୍ଣି ଲାଇସେନ୍ସ ବନାଇବାକୁ ପଡିବ ।

୨) ଲର୍ଣ୍ଣି ଲାଇସେନ୍ସ ବନାଇବାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଫିସ୍‌ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଆପଣ କେବେ ବି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବନାଇ ନାହାଁନ୍ତି ତାହାଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଲର୍ଣ୍ଣି ଲାଇସେନ୍ସ ବନାଇବାକୁ ପଡିବ । ଲର୍ଣ୍ଣି ଲାଇସେନ୍ସ ପରେ ପର୍‌ମାନେଣ୍ଟ ଲାଇସେନ୍ସ ମିଳିଥାଏ । ବୟସ କମ୍‌ସେ କମ ୧୮ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

୩) ଲର୍ଣ୍ଣି ଲାଇସେନ୍ସ ବନାଇବା ପାଇ ଅନଲାଇନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବହୁତ ସହଜ । ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ୱେବସାଇଟକୁ ଯାଇ ଆପଣ ଆପ୍ଲାଏ କରିପାରିବେ । https://parivahan.gov.in/sarathiservice10/stateSelection.do କୁ ଯାଆନ୍ତୁ । ସେଠାରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ପ୍ରଥମେ ନିଜର ରାଜ୍ୟ ଚୟନ କରନ୍ତୁ । ରାଜ୍ୟ ଚୟନ କରିବା ପରେ ଲର୍ଣ୍ଣର ପାଇଁ ଅପ୍‌ସନ ଆସିବ । ସେଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପରେ ପୁରା ଫର୍ମ ଖୋଲିବ । ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବା ପରେ ଏକ ନମ୍ୱର ଜେନେରେଟ ହେବ, ତାକୁ ସେଭ୍ କରିଦେବେ । ସେଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବୟସ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର, ଆଡ୍ରେସ୍ ପ୍ରୁଫ, ଆଈଡି ପ୍ରୁଫ୍‌ ଆଟାଚ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । 

୪) ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ଫୋଟୋ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ସିଗ୍‌ନେଚର ଅପ୍‌ଲୋଡ କରିବାକୁ ପଡିବ । ତାପରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ସ୍ଲଟ୍ ବୁକ କରିବାକୁ ପଡିବ । ସ୍ଲଟ ଚୟନ କରିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଫିସ୍ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହାପରେ ରେଜିଷ୍ଟର କରିଥିବା ନମ୍ୱରରେ ଏକ ମେସେଜ ଆସିବ, ଯାହାକୁ ସେଭ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । 

୫) ଫିସ୍ ଜମା କରିବା ପରେ ସ୍ଲଟ ହିସାବରେ ଆର୍‌ଟିଓ ଅଫିସ୍ ଯାଇ ଟେଷ୍ଟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ଟେଷ୍ଟ ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହୋଇଥାଏ, ଏବଂ ଏଥିରେ ଯାତାୟାତର ନିୟମ ତଥା ଯାତାୟାତର ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ପଚରା ଯାଇଥାଏ । ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନର ଚାରୋଟି ସାମ୍ବାବ୍ୟ ଉତ୍ତର ଥାଏ । ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଉପରେ କ୍ଲିକ କରିବା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଉତ୍ତର ଠିକ୍ କି ଭୁଲ ମଧ୍ୟ ଜଣା ପଡିଥାଏ । ଟେଷ୍ଟ ସରିବା ପରେ ପରେ ଆପଣଙ୍କ ରେଜଲ୍ଟ ଆସିଯିବ, ଆପଣ ପାସ୍ ନା ଫେଲ ଜଣା ପଡିଯିବ । 

୬) ଟେଷ୍ଟରେ ପାସ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲେ, ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଅନଲାଇନ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଅନଲାଇନରେ ମିଳିଯିବ । ଏହାର ବୈଧତା ୬ ମାସ ରହିବ । ଏହି ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପରମାନେଣ୍ଟ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବାର ୧ ମାସରୁ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟଥର ପାଇଁ ନିଜ ଗାଡି ସହିତ ଆର୍‌ଟିଓ ଯାଇ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟେଷ୍ଟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଦ୍ୱିତୀୟଥର ଟେଷ୍ଟରେ ପାସ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପରମାନେଣ୍ଟ ଲାଇସେନ୍ସ ମିଳିଯିବ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୨୧୦୦ ସୁଧା ହିମାଳୟରୁ ତରଳିଯିବ ସମସ୍ତ ଗ୍ଲେସିୟର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Special-Odisha-glaciers-of-north-east-may-vanish-by-2100-says-study-48144
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Special-Odisha-glaciers-of-north-east-may-vanish-by-2100-says-study-48144
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 11 Feb 2019 11:39:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

: ଦୁନିଆରେ ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଙ୍ଗ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଛି । ଏହି କାରଣରୁ ବେଳେ ବେଳେ ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା କେତେବେଳେ ଅଧିକ ଗରମ ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି । ୨୧୦ ଜଣ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ବର୍ତମାନ ସାମନାକୁ ଆସିଛି । ଏହି ଶତାବ୍ଧୀର ଶେଷ ବେଳକୁ ହିନ୍ଦୁକୃଷ ପର୍ବତରୁ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ବରଫ ତରଳିବ । ଏହି ପର୍ବତମାଳାକୁ ଏସିଆର ୱାଟର ଟାୱାର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ।

ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଙ୍ଗ ୧.୫୦ ସେଲସିୟସରେ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ପରିସ୍ଥିତିରେ ରହେ । ଫଳରେ ଭାରତର ପୂର୍ବତ୍ତୋର କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ପୂର୍ବ ହିମାଳୟର ସମସ୍ତ ବରଫ ତରଳିଯିବ । ଏପରି ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଙ୍ଗ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନ ହୁଏ ତେବେ ପ୍ରାୟ ୯୫ପ୍ରତିଶତ  ବରଫ ସରିଯିବ । ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଙ୍ଗ ୧.୫୦ ସେଲସିୟସ ରହିଲେ ମଧ୍ୟ ୨୧୦୦ ମସିହାରେ ଏଠାରୁ ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ବରଫ ତରଳିଯିବ । 

ପୂର୍ବ ହରାଇବ ପଶ୍ଚିମ ପାଇବ :

ଋିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଗୋଟିଏ ପକ୍ଷରେ ପୂର୍ବ ଭାଗର ବରଫ ତରଳିଯିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପଶ୍ଚିମ ହିମାଳୟରେ ବରଫର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ହୋଇଯିବ ।ଏହା ଅଧିକ ବରଫପାତ ଯୋଗୁଁ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।

ପ୍ରଭାବ : ବରଫ ତରଳିବା ଠିକ ନୁହେଁ । ଏହା ଫଳରେ ନଦୀର ସ୍ରୋତ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ । ଓ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପାଣିର ଅସୁବିଧାରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ବରଫ ତରଳିଯିବ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳକୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ । ସେଥିରୁ ବନ୍ୟା ଭଳି କିଛି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ  ଦେଖାଦେବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ପବିତ୍ର ସରସ୍ୱତୀ ପୂଜା, ଉତ୍ସବ ମୁଖର ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Special-Odisha-Saraswati-puja-48097
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Special-Odisha-Saraswati-puja-48097
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 10 Feb 2019 12:13:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜି ପବିତ୍ର ବସନ୍ତ ପଂଚମୀ । ଆରାଧ୍ୟ ଦେବୀ  ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରି ଏହି ପୂଜା କରାଯାଏ । ଜ୍ଞାନ ଓ ବୁଦ୍ଧିଦାତ୍ରୀ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ଏହି ପୂଜା କଳାକାର ଓ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତି ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ହଂସ ବାହିନୀ ଓ ଜ୍ଞାନ ଦାୟିନୀ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପୂଜା ପ୍ରତିବର୍ଷ କରାଯାଏ । ବୀଣାପାଣି ମା କଣ୍ଠ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି ।

ପ୍ରତି ବର୍ଷ ମାଘ ମାସ ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷ ପଂଚମୀ ତିଥିରେ ବିଦ୍ୟାଦାତ୍ରୀ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଏ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ କଳାକାରଙ୍କ ପାଇର୍ ଏହି ପୂଜାର ଅନେକ ମହତ୍ୱ ରହିଛି । ଏହି ଦିନ ଜ୍ଞାନ ଓ ବୁଦ୍ଧିଦାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପୂଜାରେ ଅନେକ ସୁଫଳ ମିଳେ । ହଂସ ବାହିନୀ ଓ ଜ୍ଞାନ ଦାୟିନୀ ମା ସରସ୍ୱତୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟା, ଜ୍ଞାନ,ଧନ ଆଦି ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି । ପ୍ରତି ବର୍ଷ ବସନ୍ତ ପଂଚମୀ ଦିନରେ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପ୍ରତିମା ବସାଇ ସମସ୍ତ  ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ପୂଜା କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ନୂତନ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରନ୍ତି । ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ପୂଷ୍ପାଞ୍ଜଳୀ ଦେଇଥାନ୍ତି ।

ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଫୁଲ ଭଲଲାଗେ । ସରସ୍ୱତୀ ପୂଜା ଦିନ ମାଙ୍କ ପ୍ରତିମା ବସାଇ ହୋମ କରି ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ । ମା ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଚକୋଲେଟ ଡ଼େରେ ଚକୋଲେଟ ଦେଇ ପ୍ରେମ ସମ୍ପକର୍କୁ କରନ୍ତୁ ଅଧିକ ମଧୁର ଓ ନିବିଡ଼
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Lifestyle-Odisha-Chocolate-day-48050
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Lifestyle-Odisha-Chocolate-day-48050
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 09 Feb 2019 13:52:18 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜି ଭାଲେନଟାଇନ ସପ୍ତାହର ତୃତୀୟ ଦିନ । ପ୍ରେମୀଯୁଗଳମାନେ ଏହି ଦିନଟିକୁ ଚକୋଲେଟ  ଡ଼େ ଭାବରେ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଦିନରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ ମାନେ ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କୁ ଚକୋଲେଟ ଦେଇ ପ୍ରେମ ନିବେଦନ କରିଥାନ୍ତି । 

“ଲାଇଫ ହୋଗୀ କିଟକାଟ ଅର ଡ଼େରିମିଲ୍କ ଜେସି 

ଅଗର ମିଲ୍ଯାଏ ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ ତେରି ଜେସି” 

ତେବେ ଚକୋଲେଟ  ଡେ କେବଳ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ପାଇଁ ହୋଇ ନଥାଏ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଓ ବନ୍ଧୁବର୍ଗଙ୍କ ସହ ପାଳନ କରିପାରିବେ ।  ଆପଣ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପାର୍ଟନରଙ୍କୁ ଉପହାର ସହ ଚକୋଲେଟ ଦେଇ ତାଙ୍କୁ ଖୁସି କରାଇପାରିବେ । 

ପ୍ରେମ ସପ୍ତାହରେ ଏହି ଦିନ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ ପରସ୍ପରକୁ ଚକୋଲେଟ ଦେବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଅଧିକ ମଧୁର ଓ ନିବିଡ଼ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ନିଜ ପ୍ରେମିକା ଓ ପ୍ରେମିକକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଚକ୍ଲେଟ ଦେଇ ସ୍ପେସିଆଲ ଅନୁଭବ କରାନ୍ତି । ଚକୋଲେଟ ଡ଼େରେ ମନପସନ୍ଦର ଚକୋଲେଟ ଦେଇ ନିଜ ମନର ନାୟକ ନାୟିକାଙ୍କୁ ଇଂପ୍ରେସ କରାନ୍ତୁ ମନ କିଣି ନିଅନ୍ତୁ ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଭାଲେନଟାଇନ ସପ୍ତାହ, ରୋଜ ଡେ ରେ ଗୋଲାପ ଦେଇ କରନ୍ତୁ ପ୍ରେମ ନିବେଦନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/life-style-odisha-valentine-week-special-rose-day-47949
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/life-style-odisha-valentine-week-special-rose-day-47949
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 07 Feb 2019 14:31:11 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଗୋଲାପକୁ ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକ ରୂପରେ ମାନନ୍ତି । ପ୍ରତି ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରାୟ ନିଜର ପ୍ରେମର ପ୍ରକାଶ ଗୋଲାପ ଦେଇ କରିଥାଏ । ତେବେ ଆଜିଠାରୁ ଭାଲେନଟାଇନ ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ପ୍ରେମୀଯୁଗଳମାନେ ଏହାକୁ ନେଇ ଉତ୍ସାହିତ ଥାନ୍ତି । ତେବେ ଆଜି ଭାଲେନଟାଇନ ସପ୍ତାହର ପ୍ରଥମ ଦିନ । ଆଜିର ଦିନକୁ ରୋଜ ଡେ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ପ୍ରେମୀଯୁଗଳମାନେ ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କୁ ଗୋଲାପ ଫୁଲ ଦେଇଥାନ୍ତି । ତେବେ ଏହା କେବଳ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରି ପାରିବେ ଆପଣଙ୍କ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ । ଆପଣ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଗୋଲାପ ଆପଣଙ୍କ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ଦେଇ ପାରନ୍ତି । ଏହା ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ପ୍ରତୀକ । 

ଏହି ଦିନକୁ ଆପଣ ନିଜର ଭାଇ, ବନ୍ଧୁ, ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ପାଳନ କରି ପାରନ୍ତି । ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଗୋଲାପର ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଏହାର ମହତ୍ୱ ବିଷୟରେ:- 

ଲାଲ ଗୋଲାପ-ଲାଲ ରଙ୍ଗ ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକ । ଆପଣ ଯାହାଙ୍କୁ ପ୍ରେମ କରୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଲାଲ ଗୋଲାପ ଦେଇ ପାରନ୍ତି । 

ଧଳା ଗୋଲାପ-ଧଳା ରଙ୍ଗର ଗୋଲାପ ପବିତ୍ରତା, ନରମର ପ୍ରତୀକ । ଯଦି ଆପଣ କାହାକୁ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଦେଇ ପାରନ୍ତି । 

ହଳଦିଆ ଗୋଲାପ-ହଳଦିଆ ବନ୍ଧୁତାର ପ୍ରତୀକ । ରୋଜ ଡେରେ ଆପଣ ନିଜ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ଦେଇ ପାରନ୍ତି । 

ଗୋଲାପୀ ଗୋଲାପ-ଗୋଲାପୀ କୃତଜ୍ଞତାର ପ୍ରତୀକ । ଯଦି କାହାକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବାକୁ ଚାହୁଂଛନ୍ତି ତେବେ ଗୋଲାପୀ ଫୁଲ ଦିଅନ୍ତୁ । 

ତେବେ ବଜାରରେ ବର୍ତମାନ ମୂଲ୍ୟ ୨୦ରୁ ୨୫ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ଯଦି ଆପଣ ଫୁଲରେ କିଛି ସାଜସଜ୍ଜା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏଥିପ୍ରତି ଆପଣ ୧୦୦ରୁ ୧୫୦ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ପାରିବେ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାଣନ୍ତୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ସହ ଜଡିତ ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/special-odisha-the-reason-and-facts-behind-invention-of-months-name-january-to-december-47691
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/special-odisha-the-reason-and-facts-behind-invention-of-months-name-january-to-december-47691
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 02 Feb 2019 16:44:13 GMT
        </pubDate>
        <description>

କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ବିନା ଜୀବନି କିଭଳି ସମ୍ଭବ । ଯଦି କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ନଥାନ୍ତା ତେବେ ସବୁକିଛି ଅଶ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତି । ଆମେ କହୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଇଂଗ୍ରାଜୀ ମାସର ନାମ ଆବିଷ୍କାର ବିଷୟରେ । ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠାରୁ ଉତ୍ପତି ହୋଇଥିଲା ଇଂଗ୍ରାଜୀ ମାସ ଗୁଡିକର ନାମ । 

ଜାନୁଆରୀ- ଜାନୁଆରୀ ନାମ ପ୍ରଥମେ ଜେନସ ଥିଲା । ରୋମନର ଦେବତା ଜେନସଙ୍କ ନାମରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । 

ଫେବୃଆରୀ- ଲାଟିନ ନାମ ଫୈବରାରୁ ଫେବୃଆରୀ ଆସିଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ଶୁଦ୍ଧିର ଦେବତା । ସେହି ସମୟରେ କିଛି ଲୋକ ମାନନ୍ତି କି, ରୋମର ଦେବୀ ଫେବୃଏରିଆ ନାମରେ ରଖା ଯାଇଛି । 

ମାର୍ଚ୍ଚ- ରୋମାନ ଦେବତା ମାର୍ସଙ୍କ ନାମରେ ରଖାଯାଇଛି । ରୋମନରେ ବର୍ଷର ଆରମ୍ଭ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରୁ ହୋଇଥାଏ । 

ଅପ୍ରେଲ- ଲାଟିନ ଶବ୍ଦ ଏପେରାୟରରୁ ଆସିଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ଫୁଲ ଫୁଟିବା । ରୋମରେ ଏହି ମାସରେ ବସନ୍ତ ଋତୁ ଆସେ । ଏହି ସମୟରେ ଫୁଲ ଫୁଟିଥିବା କାରଣରୁ ଏଭଳି ନାମ ରଖାଯାଇଛି । 

ମଇ- ରୋମନ ଦେବତା ମରକରୀଙ୍କ ମାତା ମାଇଆଙ୍କ ନାମରେ ମଇ ରଖାଯାଇଛି । 

ଜୁନ- ରୋମରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦେବତା ଜୀଅସଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାମ ଜୂନୋ ଥିଲା । ଏହି ନାମରେ ଜୁନ ରଖାଯାଇଛି । 

ଜୁଲାଇ- ରୋମନ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ଶାସକ ଜୁଲିୟସ ସିଜରଙ୍କ ନାମରେ ଜୁଲାଇ ରଖାଯାଇଛି । କୁହାଯାଉଛି କି ଜୁଲିୟସଙ୍କ ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ଏହି ମାସରେ ହୋଇଥିଲା । 

ଅଗଷ୍ଟ- ସେଂଟ ଆଗଷ୍ଟ ସିଜରଙ୍କ ନାମରେ ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ରଖାଯାଇଛି । 

ସେପ୍ଟେମ୍ବର- ଲାଟିନ ଶବ୍ଦ ସେପ୍ଟେମରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । 

ଅକ୍ଟୋବର- ଲାଟିନ ଶବ୍ଦ ଆକ୍ଟୋରୁ ଅକ୍ଟୋବର ହୋଇଛି । 

ନଭେମ୍ବର- ଲାଟିନ ନବମରୁ ନଭେମ୍ବର ଆସିଛି । 

ଡିସେମ୍ବର- ଲାଟିନ ଶବ୍ଦ ଡିସେମରୁ ଡିସେମ୍ବରର ସୃଷ୍ଟି ।   

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସବୁଠାରୁ ନିଆରା ଭାରତର ଏହି ମନ୍ଦିର, ୮୩ ବର୍ଷରୁ ଲାଲ ଲଙ୍କାରେ କରାଯାଉଛି ଅଭିଷେକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/national-odisha-varna-mutthu-mariyamman-temple-in-tamil-nadu-india-has-83-years-old-weird-ritual-chilli-for-health-47500
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/national-odisha-varna-mutthu-mariyamman-temple-in-tamil-nadu-india-has-83-years-old-weird-ritual-chilli-for-health-47500
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 30 Jan 2019 15:22:20 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଭାରତରେ ଏଭଳି ପରମ୍ପରା ରହିଛି ଯାହାକି ଶୁଣିବାକୁ ଯେତିକି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ସେତିକି ସତ୍ୟ । ତେବେ ଭାରତରେ ଏଭଳି ମନ୍ଦିର ଗୁଡିକର କମି ନାହିଁ ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ପରମ୍ପରା ଗୁଡିକୁ ପାଳନ କରାଯାଏ । ତେବେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ମନ୍ଦିରର ଶୈଳୀ ସବୁଠାରୁ ନିଆରା । ଏଠାକାର ପରମ୍ପରା ମଧ୍ୟ ସବୁଠାରୁ ଅଲଗା । ସେଠାରେ ଏଭଳି ଏକ ମନ୍ଦିର ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତ ହେବା ପାଇଁ ଲଙ୍କାର ଅଭିଷେକ କରାଯାଏ । 

ବର୍ନା ମୁଥୁ ମରିୟମନ ମନ୍ଦିର ତାମିଲନାଡୁର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଜିଲ୍ଲା ବେଲୁପୁରମରେ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଆରୋବିଲେ ଇଂଟରନ୍ୟାସନାଲ ଟାଉନସିପ ନିକଟରେ ଏକ ଗ୍ରାମ ଇଦ୍ୟାଂଚମ୍ବାଡିରେ ରହିଛି । ଏଠାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୮ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏଠାରେ ଲଙ୍କାଭିଷେକ ଦେଖିବା ପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଏକତ୍ରିତ ହୁଅନ୍ତି । ଲୋକମାନେ ସୁସ୍ଥ ରହିବା କାମନା କରି ଏଭଳି କରାଯାଏ । ମନ୍ଦିରର ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ, ଏଠାକାର ତିନି ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ଲୋକ ହାତରେ କଙ୍କଣ ପିନ୍ଧନ୍ତି ଏବଂ ଦିନ ସାରା ଉପବାସ ରଖନ୍ତି । ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଲଣ୍ଡା କରାଯାଏ । ତାହା ପରେ ପୂଜାରୀ ତାଙ୍କୁ ଦେବତା ଭଳି ପୂଜା କରେ । ତାହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀରେ ଅଭିଷେକ କରାଯାଏ । ଏଥିରେ ଚନ୍ଦନ, ଫୁଲ ଆଦି ସାମିଲ ରହିଛି । ଏହା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଲଙ୍କାଭିଷେକ କରାଯାଏ । ସେମାନଙ୍କୁ ଲଙ୍କା ଲେପରେ ସ୍ନାନ କରାଯାଏ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଲଙ୍କା ଖୁଆଯାଏ । 

ସର୍ବ ଶେଷରେ ତାଙ୍କୁ ଲିମ୍ବ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କରାଇ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ନିଆଯାଏ । ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ତାଙ୍କୁ ଜଳୁଥିବା ଅଙ୍ଗାରରେ ଚାଲିବାକୁ ପଡେ । ଏହି ପରମ୍ପରା ପାଖାପାଖି ୮୫ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲି ଆସୁଛି । ହରିଶ୍ରୀନିବାସଙ୍କୁ ସ୍ୱୟଂ ଭଗବାନ ଦର୍ଶନ ଦେଇ ଏଠାକାର ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଗ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହି ମାର୍ଗ ବତାଇଥିଲେ ବୋଲି ଲୋକବାଣୀ ରହିଛି ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସରକାରଙ୍କ ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନାରେ ବଦଳି ଗଲା ଅରୁଲମୋଝୀଙ୍କ ଜୀବନ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ କରି ହେଲେ ଭାବୁକ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/special-story-national-odisha-mudra-yojna-changed-the-life-of-arulmojhi-gets-emotional-after-meeting-pm-47483
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/special-story-national-odisha-mudra-yojna-changed-the-life-of-arulmojhi-gets-emotional-after-meeting-pm-47483
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 30 Jan 2019 11:45:25 GMT
        </pubDate>
        <description>

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନାରେ ଲୋକମାନେ ବହୁ ଲାଭପ୍ରଦ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆମେ ଆଜି ଏଭଳି ଜଣେ ଉଦ୍ୟମୀ ମହିଳାଙ୍କ କଥା କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯିଏକି ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନାରେ ଲୋନ ନେଇ ନିଜ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ନିଜ ପରିବାରର ଭରଣ ପୋଷଣ କରିଥିଲେ । ଶୂନ୍ୟ ଦାମରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ତାଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ଏବେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଂଚିଛି । 

ଆମେ କହୁଛୁ ତାମିଲନାଡୁ ମଦୁରେରେ ରହୁଥିବା ଅରୁଲମୋଝୀ ସର୍ବାନନଙ୍କ କଥା । ଯିଏ ଏବେ ସରକାରୀ ଇ-ମାର୍କେଟପ୍ଲେସ ଜରିଆରେ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଚଳାଉଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି କି, ଜୀଇଏମ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ମାଧ୍ୟମ ନୁହେଁ ଏହା ରାଷ୍ଟ୍ର ସେବାର ଏକ ମାଧ୍ୟମ । ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜନତାଙ୍କ ଟଙ୍କା ବଂଚାଇବାର ଏହା ଏକ ମାଧ୍ୟମ । ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଯେତେବେଳେ ତାମିଲନାଡୁ ଗସ୍ତରେ ଥିଲେ ସେହି ସମୟରେ ଅରୁଲମୋଝୀ ତାଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ କରିବାକୁ ପହଂଚି ଥିଲେ । ଅରୁଲମୋଝୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସାକ୍ଷାତ କରି ଭାବୁକ ହୋଇ ପଡିଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ କି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ବ୍ୟାପାର କିଭଳି ଚାଲିଛି । ଆମେ ଏହିଠାରେ କହି ରଖୁଛୁ କି, ୨୦୧୭ରେ ମନ କି ବାତରେ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ କଥା କହିଥିଲେ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, କେନ୍ଦ୍ରର ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନା ଆଧାରରେ ଅରୁଲମୋଝୀ ଲୋନ ନେଇ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରି ଜୀଇଏମରେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ଅର୍ଡର ୨୩୪ ଟଙ୍କା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଜିଇଏମ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣା ପଡିଥିଲା କି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କିଛି ଥର୍ମୋଫ୍ଲେକ୍ସର ଆବଶ୍ୟକ । ଏହା ପରେ ସେ ଜିଇଏମ ମାଧ୍ୟମରେ ଥର୍ମୋଫ୍ଲେକ୍ସ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାହାର ଭାରଣ ମଧ୍ୟ ମିଳି ଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଅରୁଲମୋଝୀଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ଏହି ସମସ୍ତ ଘଟଣା ସେ ପତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ । 

କଣ ରହିଛି ସରକାରଙ୍କ ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନା 

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୦୧୫ରେ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହି ଆଧାରରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଛୋଟ ରକମର ଲୋନ ମିଳି ଯାଉଥିଲା । ଏହି ଯେଜନାରେ ବିନା ଗ୍ୟାରେଂଟିରେ ଲୋନ ମିଳେ । ଏଥିପାଇଁ କୌଣସୀ ପ୍ରୋସେସିଙ୍ଗ ଚାର୍ଜ ମଧ୍ୟ ଲାଗେ ନାହିଁ । ଏହା ସହ ଋଣକୁ ପରିଶୋଧ କରିବା ପାଇଁ ୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟସୀମା ରହିଛି । ଏଥିରେ ଋଣ ନେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ମୁଦ୍ରା କାର୍ଡ ଦିଆଯାଏ । ଏହା ପରେ ସେ ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଲେ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କରି ପାରିବେ । 

ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନାର ସବୁଠାରୁ ଖାସ କଥା ଏହିକି ଯେ, ଏହି ଯେଜନାରେ ଋଣ ନେଉଥିବା ୪ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୩ଜଣ ମହିଳା ରହି ପାରିବେ । ପିଏମଏମୱାଇ ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ୱେବସାଇଟ ମୁତାବକ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩, ୨୦୧୮ରେ ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନା ଆଧାରରେ ୨,୨୮,୧୪୪ କୋଟି ଋଣ ମଞ୍ଜୁରୀ ହୋଇ ସାରିଛି । ସରକାର ଏହି ଯେଜନା ଆଧାରରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨,୨୦,୫୯୬କୋଟି ଋଣ ବଂଟା ଯାଇଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ବିମୁଦ୍ରାକରଣରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ନାହିଁ ଏହି ଛୋଟ ଗ୍ରାମ, ଜାଣନ୍ତୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/national-odisha-akodara-digital-village-demonetization-47449
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/national-odisha-akodara-digital-village-demonetization-47449
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 29 Jan 2019 17:06:33 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଗୁଜୁରାଟର ଅହମଦାବାଦ ସହର ଠାରୁ ୯୦ କିମି ଦୂରରେ ସାବରକାଂଠା ଜିଲ୍ଲାର ହିମ୍ମତନଗର ଉପଜିଲ୍ଲା ସ୍ଥିତ ଅକୋଦରା ଗ୍ରାମ ଦେଶର ଏଭଳି ଏକ ଗ୍ରାମ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରତି ପରିବାର ପାଖରେ ଇବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗର ସୁବିଧା ରହିଛି । ଏହି ଗ୍ରାମରେ ମହିଳାମାନେ କ୍ଷୀର କିମ୍ବା ପରିବା କିଣିବା ପାଇଁ ହାତରେ ପର୍ସ ନେଇ ଯାନ୍ତି ନାହିଁ । କୃଷକଙ୍କୁ ନିଜର ଉତ୍ପାଦ କିଣିବାକୁ ହେଇ କିମ୍ବା ପରିବା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ହେଉ ଏଥିରେ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡେ ନାହିଁ । ସେମାନେ ଆକାଂଟରୁ ଆକାଉଂଟ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରନ୍ତି । ପାନ ଦୋକାନରେ ମଧ୍ୟ ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଏବଂ ୱାଇଫାଇ ନେଟୱାର୍କ ସୁବିଧା ରହିଛି ।

ପାଖାପାଖି ୨୨୦ ପରିବାର ଏବଂ ୧୨୦୦ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଗ୍ରାମରେ ଲୋକଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ପେଶା କୃଷି ଏବଂ ପଶୁପାଳନ । ଏହି ଗ୍ରାମକୁ ପ୍ରଥମରୁ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଆନିମଲ ହଷ୍ଟେଲର ମାନ୍ୟତା ମିଳି ସାରିଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗୁଜୁରାଟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ସମୟରେ ଏହାର ଲୋକାର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ଗ୍ରାମରେ ଲୋକମାନେ ୧୦ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ କୌଣସୀ ବିଲ ଇ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଜରିଆରେ ନିଅନ୍ତି । ପ୍ରତି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଆକାଂଟ ସେମାନଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ସହ ଜଡିତ । ଏହି କାରଣରୁ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଲାଭ ସିଧା ସମସ୍ତଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଂଟକୁ ଯାଇଥାଏ । 

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>