<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ୩୭୦ ଧାରାକୁ ବଳ ଦେଉଥିବା ୩୫ଏ କୁ ଅସ୍ତ୍ର କରି ଏହାର ପହରା ଦେଉଛନ୍ତି ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ନେତା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/national-odisha-Jammu-Kashmir-35-a-opposition-is-because-once-35-a-goes-370-will-follow-57909
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/national-odisha-Jammu-Kashmir-35-a-opposition-is-because-once-35-a-goes-370-will-follow-57909
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 03 Aug 2019 21:27:44 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଘାଟିରେ ୧୦,୦୦୦ ଅର୍ଦ୍ଧସାମରିକ ଯବାନ ନିୟୋଜିତ ସହ ୩୫ଏକୁ ହଟେଇବାକୁ ନେଇ ଏବେ ବହୁ ଅଟକଳ କରାଯାଉଛି । ଏହାକୁ ବହୁ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗତିବିଧି ସହ ମଧ୍ୟ ଯୋଡୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ନୂତନ ସରକାର ଗଠନ ହେବା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ଓ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ କାଶ୍ମୀର ଗସ୍ତ କୌଣସୀ ସଂଯୋଗ ନଥିଲା । ଯାହାକି ୩୫ଏକୁ ଢାଲ କରି ରାଜନୀତି କରି ଆସୁଥିବା ରାଜନେତାମାନେ ବାରି ପାରୁଥିଲେ । ସେଥିପାଇଁ ମେହବୁବା ମୁଫତି କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁହଁ ଖୋଲୁଖୋଲୁ ବିଷ ଓଗାଳୁଥିଲେ । 

୩୫ଏର ବିଶେଷତ୍ୱ

ସମ୍ବିଧାନର ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୫ଏ କିଛି କମ୍ ନୁହେଁ । ଜିହାଦୀ ଏବଂ ଏହି ଅନୁଚ୍ଛେଦକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି କରୁଥିବା ରାଜନେତାମାନେ ସମ୍ବିଧାନର ଆଉ ଏକ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ହଟେଇବାକୁ  କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କରୁଥିବା ଯୋଜନାକୁ ପଣ୍ଡ କରିବାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ଯଦି ୩୫ଏ ନଥାନ୍ତା ତେବେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାୟରେ ୩୭୦କୁ ହଟେଇ ଦିଆଯାଇଥାନ୍ତା। କାହାକୁ ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ନାଗରିକତ୍ୱ ଦିଆଯିବ ତାହା କେବଳ ୩୫ଏ ଆଧାରରେ ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସରକାର ଓ ବିଧାନସଭା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ ।  ଯାହାକି ଅନ୍ୟ କୌଣସୀ ରାଜ୍ୟ ନିକଟରେ ଏହି କ୍ଷମତା ନାହିଁ । ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ମୁମ୍ବାଇ ମରାଠୋଁ କା, ଦିଲ୍ଲୀରେ ଚାକିରୀ ଓ କଲେଜରେ ପ୍ରଥମ ଆସନ ଦିଲ୍ଲୀବାଲାଙ୍କର, କିମ୍ବା ଜଗନ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଚାକିରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଆରକ୍ଷଣରେ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଆସନ ଆମ ଲୋକଙ୍କର, ଇତ୍ୟାଦି ନାରା ଆପଣ ଶୁଣୁଥିବେ । 

ଯଦି ଆପଣ ଧ୍ୟାନର ସହ ଦେଖିବେ ତେବେ ୩୫ଏ ଆପଣଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଖାଯିବ । ପ୍ରାୟତଃ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟରେ ଭାଷାଗତ ଭେଦଭାବ ଦେଖାଯାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ କାଶ୍ମୀରରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଲଗା ନିୟମ ରହିଛି । ଯେଉଁମାନେ ୧୯୫୪ ମସିହା ପୂର୍ବରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି କାଶ୍ମୀରରେ ବସବାସ କରୁଥିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ନାଗରିକତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ। ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ଆପଣ କାଶ୍ମୀରରେ ମଇ ୧୪, ୧୯୫୪ ପରେ ରହିଛନ୍ତି ତେବେ ସେଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନାଗରିକତା ମିଳିବ ନାହିଁ। ଏହା ସହ ଜମି କିଣି ପାରିବେ ନାହିଁ, ସରକାରୀ ଚାକିରୀ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ, ପଞ୍ଚାୟତ କିମ୍ବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଭୋଟ ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ଏପରିକି ଦେଶର ପ୍ରଥମ ନାଗରିକ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ଏକ ଇଂଚ ଜମି କିଣି ପାରିବେ ନାହିଁ । ଆପଣ ଯଦି ସେଠାରେ ରହୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କର କିଛି ବି ଅସୁବିଧା ହେଲେ ସେଠାକାର ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରାଜକୋଷରୁ ଏକ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ ନାହିଁ । ଆପଣ ସେଠାକାର ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଅଧୀକାରକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ । ତେବେ ଏହା ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହୁ ନାହୁଁ ଏହା ସମ୍ବିଧାନର ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୫ଏ କହୁଛି ।

୩୭୦କୁ କବଚ

ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୫ଏ,  ୩୭୦ଧାରାକୁ ଢାଲ ସଦୃଶ ରକ୍ଷା କରୁଛି । ୩୭୦କୁ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନର କୌଣସୀ ପ୍ରେସିଡେନସିଆଲ ନୋଟିଫିକେସନ ଦ୍ୱାରା ହଟାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଏହି ଧାରା ଅନୁଯାୟୀ, ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଭାରତ ସରକାର କେବଳ ବୈଦେଶିକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଓ ଦୂର ସଂଚାର ମାମଲାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରି ପାରିବେ । ଏହି ତିନୋଟି ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସୀ ନିୟମ କିମ୍ବା ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଭାରତ ସରକାର ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହି ରାଜ୍ୟର ନାମ, କ୍ଷେତ୍ର, ଓ ପରିସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବାର ଅଧୀକାର ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ନାହିଁ । ରାଜ୍ୟର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ ଭାରତ ସରକାର କୌଣସୀ ନିୟମ କାନୁନ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଲାଗୁ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ । ସଂସଦର ପ୍ରସ୍ତାବିତ କୌଣସୀ କାନୁନ ଉକ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ନିଜର ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟ ନିଜେ ସମ୍ପାଦନ କରିଥାଏ । ୩୭୦ ଧାରା ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି କୌଣସୀ ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଯୁବତୀ ଭାରତର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ବିବାହ କରେ ତେବେ ସେ ପୈତୃକ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ନିଜ ଅଂଶ ଦାବୀ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ନାଗରିକତା ହରେଇବ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ପାକିସ୍ତାନର ଯୁବକଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବେ ତେବେ ନାଗରିକତ୍ୱ ଜାରୀ ରହିବା ସହିତ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ଦାବୀ କରି ପାରିବେ । 

ଯଦି ଭାରତର ସଂସଦ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ହଟାଯିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରାଯାଏ ତେବେ ଜିହାଦୀ ମାନସିକତା ରଖୁଥିବା ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀମାନେ ଏହାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିବେ ନାହିଁ । କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ସହେଯାଗ କରିବା ପାଇଁ ୩୫ଏ ରହିଛି । ଏହାକୁ ଉଠାଇବାକୁ ବହୁମତ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ । ଯେହେତୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଜିହାଦିମାନେ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବେ ନାହିଁ । କାରଣ ବିଧାନସଭାରେ ଆସନ ଗଣତି ସମୟରେ ଏବଂ ଘାଟିର ବିଧାନସଭା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପ୍ରେରଣା ପାଲଟିଲେ ସନ୍ଦୀପ କୁମାର, ଘରଘର ବୁଲି ବହି ସଂଗ୍ରହ କରି ଗରୀବ ପିଲାଙ୍କୁ ପଢାଉଛନ୍ତି ପାଠ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/national-odisha-punjabi-man-goes-door-to-door-to-collect-used-books-stationery-repurposes-it-for-poor-kids-57774
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/national-odisha-punjabi-man-goes-door-to-door-to-collect-used-books-stationery-repurposes-it-for-poor-kids-57774
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 01 Aug 2019 17:19:31 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆମେ ପ୍ରାୟତଃ ଦାମୀଦାମୀ ପୁସ୍ତକ, ଡାଏରୀ ଓ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗର କଲମ କିଣି ଥାଉ । କିନ୍ତୁ ଏସବୁକୁ ବ୍ୟବହାର ନକରି ସମୟ ଅଭାବରେ ଘରର କୌଣସୀ କୋଣରେ ଧୂଳି ଲାଗି ପଡିଥାଏ । କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି ଆମ ସମାଜରେ ହଜାର ହଜାର ଗରୀବ ଶିଶୁ ଅଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟରେ ସାଧାରଣ ପେନସିଲଟେ ବି ଜୁଟୁନି । ତେବେ ଏହି ସବୁ ଚିନ୍ତା କରି ଚଣ୍ଡୀଗଡର ଜଣେ ଯୁବକ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ସେ ମାଇଲ ମାଇଲ ଯାଇ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମିଶି ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଉପକରଣ ଏକାଠି କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେଗୁଡିକୁ ଗରୀବ ପିଲାମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟରେ ବାଣ୍ଟି ଦେଉଛନ୍ତି । 

ଦୀର୍ଘ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ସନ୍ଦୀପ କୁମାର ଦ୍ୱାରରୁ ଦ୍ୱାର ବୁଲି ବହି, ଖାତା, ପେନ, ପେନସିଲ ଏକାଠି କରୁଛନ୍ତି । ସେ ଓପୋନ ଆଇଜ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ନାମକ ଏକ ଏନଜିଓ ମଧ୍ୟମରେ ‘ରଦି ସେ ଶିକ୍ଷା’ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଛନ୍ତି । ଏନେଇ କୁମାର କହିଛନ୍ତି କି, ବହୁ ଗରୀବ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଜ୍ଞାନ ରହିଛି କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପଢିବା ପାଇଁ ଖାତା ବହି ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କର ପରିବାର ଗରୀବ ସୀମାରେଖା ତଳେ ଗତି କରୁଛି । ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଖାଇବାକୁ ଦୁଇମୁଠା ଖାଦ୍ୟ ମିଳୁନି । ତେଣୁ ସେମାନେ ପାଠ ପଢିବାକୁ ଟଙ୍କା କେଉଁଠୁ ଆଣିବେ ।  

ତେବେ ଏହି ସ୍ରୋତରେ ତାଙ୍କ ସହ ୨୦୦ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଯୋଡି ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ବହି, ଖାତା ଓ ବିଭିନ୍ନ ଦରକାରୀ ଜିନିଷ ସଂଗ୍ରହ କରୁଛନ୍ତି । ସମାଜର କଲ୍ୟାଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କାମ କରୁଥିବା ସନ୍ଦୀପଙ୍କ ଭଳି କେତେକ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଯୁବକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହିଁ ଆଜିର ସମାଜ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇ ପାରିବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           “ବୃକ୍ଷ ପୁରୁଷ” ୧୨ ବର୍ଷରେ କଲେ ୪୦ହଜାର ବୃକ୍ଷରୋପଣ, ସୃଷ୍ଟି କଲେ ଜଙ୍ଗଲ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/national-odisha-know-all-about-tree-man-of-chitrakoot-uttar-pradesh-57515
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/national-odisha-know-all-about-tree-man-of-chitrakoot-uttar-pradesh-57515
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 28 Jul 2019 17:34:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

ପରିବେଶରେ ଏବେ ସବୁଜିମା କ୍ଷୟ ହେବାକୁ ବସିଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆମକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ଯାହା ଫଳରେ ପୃଥିବୀ ଏବେ ଧ୍ୱଂସ ହେବା ଆଡକୁ ଆଗ୍ରସର ହେଉଛି । ଏଭଳି ସମୟରେ ଆମକୁ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରି ପରିବେଶ କ୍ଷୟକୁ ରୋକିବାକୁ ପଡିବ । ତେବେ ଚିତ୍ରକୂଟର ଭରତପୁର ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ୫୫ ବର୍ଷୀୟ ବାବା ଭୈୟାରାମ ଯାଦବ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି । 

ଏବେ ଲୋକଙ୍କ ଗହଣରେ ବୃକ୍ଷ ପୁରୁଷ ଭାବରେ ପରିଚିତ । ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର ବିଷୟ ଏହାକି ଯେ, ୧୪ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ପାଗଳ କହି ଡାକୁଥିଲେ । ୨୦୦୧ରେ ଭୈୟାରାମଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ ସମୟରେ ପ୍ରାଣତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ । ଏହାର ଠିକ୍ ୭ ବର୍ଷ ପରେ ତାଙ୍କର ପୁଅ ଚିକିତ୍ସା ଅଭାବରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲା । ପତ୍ନୀ ଏବଂ ପୁତ୍ରର ବିୟୋଗରେ ବାବା ଭୈୟାରାମ ୨୦୦୭ରେ ଚିତ୍ରକୂଟରେ ପାଗଳପ୍ରାୟ ହୋଇ ବୁଲୁଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ବନ ବିଭାଗର ଏକ ବୃକ୍ଷ ୧୦୦ ପୁତ୍ର ସ୍ଲୋଗାନ ଉପରେ ତାଙ୍କର ନଜର ପଡିଲା । ଏହାପରେ ସେ ନିଜ ଗ୍ରାମକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ । 

ସେ ଗାଁ ବାହାରେ ଏକ କୁଡିଆ ତିଆରି କରି ଗାଁର ୩ କିମି ଦୂରରେ ଥିବା ଜଙ୍ଗଲରେ ପାଣି ନେଇ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରିଥିଲେ । ଲୋକଙ୍କୁ ଲାଗିଥିଲା କି ସେ ପାଗଳ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯେବେ ଛୋଟ ଚାରା ବୃକ୍ଷରେ ପରିଣତ ହେଲା ସେହି ସମୟରେ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟ କଲେ । 

ବାବା କୁହନ୍ତି କି, ଆରମ୍ଭରେ ମୁଁ ୪୦ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରିଥିଲି । କିନ୍ତୁ ଧୀରେଧୀରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୪୦ ହଜାରରେ ପହଁଚିଛି । ମୁଁ ଭାବି ନେଇଥିଲି କି, ବିଧାତା ମୋର ଏକ ପୁତ୍ର ଛଡେଇ ନେଇଛି କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ପୁତ୍ରଙ୍କ ପିତା ହେବି । ବାବାଙ୍କ ତପସ୍ୟାରେ ଏବେ ୫୦ ହେକ୍ଟର ଜମି ସବୁଜିମାରେ ପରିଣତ ହୋଇ ପାରିଛି । କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ସେ ଅନୁପେଯାଗୀ ଭୂମିକୁ ବିଶାଳ ଜଙ୍ଗଲରେ ପରିଣତ କରିଛନ୍ତି । ବାବାଙ୍କ ଚେଷ୍ଟା ଦେଖି ବନ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି । ତେବେ ତାଙ୍କର ୪୦ ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରିବାକୁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରହିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଫିସ୍ ବଦଳରେ ନିଆଯାଉଛି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଅଳିଆ, ଅର୍ଥମୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷାର ଏକ ଅନନ୍ୟ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଗୁଆହାଟୀର ଏହି ଦମ୍ପତି
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/national-odisha-this-guwahati-school-takes-plastic-waste-for-fees-57370
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/national-odisha-this-guwahati-school-takes-plastic-waste-for-fees-57370
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 26 Jul 2019 14:37:54 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜିକାଲି ଶିକ୍ଷାର ମାନ ଖୁବ୍ ଉଚ୍ଚରେ । ଏଥିପାଇଁ ବହୁ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗଢି ଉଠୁଛି । ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକରେ ବହୁ ବଡବଡ ଘରର ପିଲାମାନେ ବଡ ଆମାଉଂଟ ଦେଇ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଦୁଇ ବେଳା ଦୁଇ ମୁଠା ଖାଇବାକୁ ପାଉ ନଥିବା ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସ୍ୱପ୍ନ ଛଡା ଆଉ କିଛି ନୁହେଁ । ତେବେ ଏଭଳି ସମୟରେ ଆସାମରେ ଏକ ଦମ୍ପତି ଏକ ସ୍କୁଲ ଖୋଲି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଫିସ୍ ନୁହେଁ ବରଂ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଅଳିଆ ନିଆଯାଏ । ଏଠାରେ ପଢୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ୨୫ଟି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଅଳିଆ ସଂଗ୍ରହ କରି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜମା କରିବାକୁ ପଡେ । ସ୍କୁଲ ଏହି ଅଳିଆ ଗୁଡିକୁ ପୁନଃଚକ୍ରଣ କରି ପରିବେଶ ଉପେଯାଗୀ ଇଟା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରେ ଏବଂ ଏହି ଇଟା ଗୁଡିକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ବିଲ୍ଟିଙ୍ଗ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ବ୍ୟବହାର କରେ । 

ଗୁଆହାଟୀର ଗୋରଚୁକ ଅଂଚଳରେ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହାକୁ ପ୍ରାୟତଃ ଫୋରମ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳନା କରାଯାଏ । ୨୦୧୬ରେ ମାଜିନ ମୁଖତାର ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପ୍ରତିମା ଶର୍ମା ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟର ସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ । ଏଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୧୦ଛାତ୍ର ଅଧ୍ୟୟନରତ । ଏହି ସବୁ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ବୟସ ୪ରୁ ୧୫ ବର୍ଷ । ବିଦ୍ୟାଳୟର ସବୁ ପିଲା ନିକଟସ୍ଥ ଗ୍ରାମରୁ ପଢିବାକୁ ଆସନ୍ତି । 

୨୦୧୩ରେ ସେମାନେ ନ୍ୟୁୟର୍କରୁ ଆସିଥିଲେ ଭାରତ

 ମାଜିମ କହିଛନ୍ତି କି, ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ତାଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ଥିଲା । ୨୦୧୩ରେ ସେ ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ସହ ନ୍ୟୁୟର୍କରୁ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ । ଭାରତ ଆସିବା ପରେ ସେ ନିଜର ଲକ୍ଷ୍ୟରେ କାମ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କର ସାକ୍ଷାତ ଟାଟ ଇନଷ୍ଟିଟ୍ୟୁଟରେ ପଢୁଥିବା ସୋସିଆଲ ସାଇନ୍ସର ଛାତ୍ରୀ ପ୍ରତିମା ଶର୍ମାଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ସେମାନେ ବିବାହ କରି ନେଇଥିଲେ । 

ଗରୀବଙ୍କ ହେଉଛି ହିତ ସାଧନ

ମାଜିମ କହିଛନ୍ତି କି, ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢିବା ପାଇଁ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଅର୍ଥ ନଥାଏ ସେମାନେ ପାଠ ପଢା ଛାଡି ଫ୍ୟାକ୍ଟିରେ କାମ କରନ୍ତି । ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପଢା ଛାଡିବାକୁ ପଡେ । ଏବଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ବହୁ ଗରୀବ ଛାତ୍ରଙ୍କର ହିତ ସାଧନ ହୋଇ ପାରିଛି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଅଦମ୍ୟ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଥିଲେ ଅସମ୍ଭବ ଶବ୍ଦ ହାରମାନେ, ଋତୁ ହେଉଛନ୍ତି ଏହାର ଉଦାହରଣ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/national-odisha-ias-officer-wife-ritu-jaiswal-changed-the-picture-of-her-village-57069
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/national-odisha-ias-officer-wife-ritu-jaiswal-changed-the-picture-of-her-village-57069
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 21 Jul 2019 05:17:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦୁନିଆରେ ସ୍ୱାର୍ଥପର ମଣିଷ ବହୁତ ମିଳିଯିବେ । କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ପାଇଁ, ସମାଜ ପାଇଁ ନିଃସ୍ୱାର୍ଥପର ଭାବେ କାମ କରୁଥିବା ମିଣଷଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଖୁବ୍ କମ୍ ବିଶେଷ କରି ଆଜିର ସମାଜରେ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯିଏ ନିଜର ବଳବୁଦ୍ଧିରେ ଏକ ଗାଁର ରୂପରେଖ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇ ପାରିଛନ୍ତି । ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଋତୁ ଜାୟସବାଲ, ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଫିସର ଅରୁଣ କୁମାରଙ୍କ ପତ୍ନୀ । ସେ ଏବେ ବିହାରର ସୀତାମଢି ଜିଲ୍ଲାର ସିହଁବାହିନୀ ଗ୍ରାମର ସରପଞ୍ଚ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଛନ୍ତି ସେହି ଗ୍ରାମର ଲୋକମାନଙ୍କର କୌଣସୀ ପ୍ରକାରର ଅଭାବ ଅସୁବିଧା ନାହିଁ । ତେବେ ଏହି ଗ୍ରାମର ଚିତ୍ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ କୁହନ୍ତି ଜଦି କଠୋର ଅଧ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ଦୃଢ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଥିବ ତେବେ କିଛି ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ସଫଳତାର ଚାବିକାଠି ନିଶ୍ଚୟ ତୁମ ହାତରେ ରହିବ । ସେହିଭଳି ଋତୁଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । 

ଋତୁ ଯେଉଁ ସମୟରେ ବିବାହ କରି ନିଜ ଶାସୁଘରେ ପହଁଚିଥିଲେ ସେହି ସମୟରେ ଶାସୁଘର ଗାଁକୁ ଏତେ ପଛରେ ଥିବା ଦେଖି ଚିନ୍ତିତ ହୋଇଥିଲେ । ନା ଗ୍ରାମରେ ବିଜୁଳି ଥିଲା ନା ସଡକ । ଯାହା ଫଳରେ ଋତୁ ଗ୍ରାମର ବିକାଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସରପଞ୍ଚ ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । 

ସହଜ ନଥିଲା ରାସ୍ତା

ଋତୁ ବିହାରର ସୀତାମଢି ଜିଲ୍ଲାର ସିହଁବାହିନୀ ଗ୍ରାମର ସରପଞ୍ଚ । ସେ ଯେଉଁ ସମୟରେ ଗ୍ରାମରେ ସଡକ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚାହିଁଲେ ସେହି ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଜମି ଛାଡିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କୌଣସୀ ମତେ ଋତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝାସୁଝା କରି ସଡକ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । 

ଋତୁ ଗ୍ରାମର ବିକାଶ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଠପଢାରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ୨୦୧୫ରେ ନରକଟିଆ ଗ୍ରାମର ୧୨ଜଣ ଝିଅ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମ୍ୟାଟ୍ରିକ ପାସ୍ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ସେ ୨୦୧୬ରେ ସିଂହବାହିନୀ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖିଆ ପାଇଁ ଲଢିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ୩୨ ଜଣ ଆଶାୟୀ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଋତୁଙ୍କୁ ବିଜୟ ମିଳିଥିଲା । ଏହା ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଖୋଲା ଶୌଚରୁ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲେ । ଏବେ ସେଠାରେ ବିଜୁଳି ମଧ୍ୟ ପହଁଚି ଗଲାଣି । ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ମିଳି ପାରୁଛି । ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସିଲେଇ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ଋତୁଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ସମ୍ମାନିତ କରିବା ସହ ବହୁ ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ପୂର୍ବତନ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହମିଦ ଅଂସାରୀ ପରିଚୟ ଉଜାଗର କରି ଗୁଇନ୍ଦା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଜୀବନ ବିପଦରେ ପକାଇଥିଲେ: ପୂର୍ବତନ ର’ ଅଧିକାରୀ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/National-News-Ex-VP-Hamid-Ansari-endangered-lives-of-RAW-unit-members-exposed-RAW-set-up-in-Tehran-56265
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/National-News-Ex-VP-Hamid-Ansari-endangered-lives-of-RAW-unit-members-exposed-RAW-set-up-in-Tehran-56265
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 07 Jul 2019 05:54:46 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଭାରତୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ର’ (RAW)ର ଜଣେ ପୂର୍ବ ଅଧିକାରୀ ଏକ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛନ୍ତି । ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପୂର୍ବତନ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହମିଦ ଅଂସାରୀ ବର୍ଷ 1990-92ରେ ଇରାନରେ ଭାରତୀୟ ରାଜଦୂତ ଥିବା ସମୟରେ ତେହରାନରେ ର’ (RAW)ର ସେଟଅପକୁ ଉଜାଗର କରି ସେଠାରେ କାମ କରୁଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇଥିଲେ । 

ଅଧିକାରୀ ଜଣଙ୍କ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଂସାରୀ, ଆଇବିର ଆଡିସନାଲ ସେକ୍ରଟେରୀ ରତନ ସେହଗଲଙ୍କ ସହ ମିଶି 1992 ବମ ବିସ୍ଫୋରଣ ପୂର୍ବରୁ ର’ (RAW)ର ଗୋଳ୍ଫ ୟୁନିଟକୁ ପଙ୍ଗୁ କରି ଦେଇଥିଲେ । ନୋଟ( ଅଧିକାରୀ ଜଣଙ୍କ ବୋଧେ 1993 ବିସ୍ଫରଣ କଥା କହିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଭୁଲରେ 1992 ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି ।)

ଏକ ଜଣାଶୁଣା ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦ’ ସଣ୍ଡେ ଗାର୍ଡିଆନରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ପୂର୍ବତନ ର’ (RAW)ର ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖି ତେହରାନରେ ରାଜଦୂତ ଥିବା ସମୟରେ ର’ (RAW)ର  ଅଭିଯାନକୁ ଉଜାଗର କରି ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କ୍ଷତି  ପହଞ୍ଚାଇବା ନେଇ ଅଂସାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଅଧିକାରୀ ଜଣଙ୍କ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଂସାରୀ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ହିତକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାସହ ସେ ଇରାନର ସରକାର ଏବଂ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଏସଏବିଏକେକୁ ସାହାଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ର’ (RAW)ର ଅପରେସନକୁ ଅନେକ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା । ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଚାରିଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସରେ କାମ କରୁଥିବା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ସହ ରାଜନୈତିଜ୍ଞ ମାନଙ୍କୁ ଏସଏବିଏକେ ଅପହରଣ କରିଥିଲା ଏବଂ ଅଂସାରୀ ଜାଣିଶୁଣି ଭାରତ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ହିତର ଧ୍ୟାନ ରଖି ନଥିଲେ । 

ପୂର୍ବତନ ର’ (RAW)ର ଅଧିକାରୀ ସୁଦ ଖବର କାଗଜକୁ ବୟାନ ଦେଇ ମଇ 1991ରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀ ସନ୍ଦୀପ କପୁର ଅପହରଣ ମାମଲା ସମ୍ପର୍କରେ କହିଥିଲେ । ସୁଦଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଏସଏବିଏକେ ସନ୍ଦୀପଙ୍କୁ ସେହରାନ ବିମନ ବନ୍ଦରରୁ ଅପହରଣ କରି ନେଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ତେହରାନରେ ଭାରତୀୟ ରାଜଦୂତ ଥିବା ଅଂସାରୀଙ୍କୁ  ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ଏହାକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେଇ ନଥିଲେ । ସେ ଅଧିକାରୀ ସନ୍ଦୀପ କପୁରଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ କିଛି ବି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନଥିଲେ । ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ପଠା ଯାଇଥିବା କନଫିଡେନସିଆଲ ରିପୋର୍ଟରେ ଏସଏବିଏକେ ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ବଦଳରେ ସନ୍ଦୀପଙ୍କ ଗତିବିଧିକୁ ସନ୍ଦେହାସ୍ପଦ ଦର୍ଶାଇ, ସ୍ଥାନୀୟ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଥିବା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିଲା । 

ଏହି ଘଟଣାର 3 ଦିନ ପରେ ଏକ ଅଜଣା କଲ ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ପାଖକୁ ଆସିଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ସନ୍ଦୀପ ରାସ୍ତା କଡରେ ପଡିଥିବା ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସନ୍ଦୀପଙ୍କୁ ଡ୍ରଗ୍ସର ହାଇ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଥିଲା,ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଅନେକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସଂସଦରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ: ଚିନ୍ତା ନା ଭେଳିକି ?
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Woman-odisha-13-Reservation-of-woman--in-parliament-is-false--52075
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Woman-odisha-13-Reservation-of-woman--in-parliament-is-false--52075
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 19 Apr 2019 18:34:08 GMT
        </pubDate>
        <description>

୨୦୧୯ର ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଗୁଲ ବାଜି ସାରିଛି ଏବଂ ଏବେ ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏଥିପାଇଁ ନିଜ ନିଜ ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ଚୁଡାନ୍ତ ରୂପ ଦେଉଛନ୍ତି । ଚଳିତ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ସହ ଓଡିଶାର ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ଭାଜପା,ବିଜେଡି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଘମାଘୋଟ ଲଢେଇ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ସବୁଦଳ ନିଜ ନିଜ ପସନ୍ଦର ରଣନୀତି ତିଆରି କରି ଅନ୍ୟଦଳକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ସବୁଦଳର ଏଜେଣ୍ଡାରେ ମହିଳା, ଚାଷୀ, ଶ୍ରମିକ, ଚାକିରିଆ ଏବଂ ଯୁବକଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଳା ପୁଳା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ନିର୍ବାଚନର ଠିକ୍ ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଆୟୁଧ କରି ଜାତୀୟ ରାଜନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟପଟରେ ନିଜ ଛବିକୁ ଅଧିକ ଉଜ୍ଝଳ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ସଂସଦରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି କରିବାପାଇଁ ମହିଳାମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ସଂସଦରେ ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣର ଦାବୀ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଏହି ଇଚ୍ଛାକୁ  ସମ୍ମାନନ ଜଣାଇ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ସଂସଦୀୟ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ପାସ କରିଦେଇଛି । ପୁଣି ମୁଖ୍ୟମବୀ ନିଜେ ମଧ୍ୟ କିଛି ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଏ ନେଇ ସମର୍ଥନ ହାସଲ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ପୁଣି ନିଜ ଦଳ ତରଫରୁ ଓଡିଶାର ୨୧ ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବାକୁ ଥିବାବେଳେ ଏଥିରୁ ୩୩% ମହିଳାଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ଅନେକ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ପ୍ରକୃତରେ ମୁଖ୍ୟମବୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କ’ଣ ତାହା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ନିଜେ ବିଧାନସଭାରେ ନିରଙ୍କୁଶ ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠତା ଉପଭୋଗ କରୁଥିଲା ବେଳେ ୧୯ ବର୍ଷର ଶାସନକାଳ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ବିଧାନ ସଭାରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ବଢାଇବାକୁ ଯାଇ ସେମିତି ବିଶେଷ କିଛି କରିନାହାନ୍ତି । ଏଥର ଯେଉଁ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣର କଥା କହୁଛନ୍ତି ତାହା ମଧ୍ୟ କେବଳ ଲୋକସଭା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ । ବିଧାନସଭାରେ ତାଙ୍କ ଦଳ କ’ଣ ସତରେ ବରଂ ତାଙ୍କ ଶାସନକାଳରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ନାରୀ ନିର୍ଯ୍ୟାତନାର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ପୁଣି ଇତିଶ୍ରୀ ଓ ବେବିନାଙ୍କ ପରି ଘଟଣାରେ ସରକାର ଅନେକ ସମାଲୋଚିତ ହୋଇପାରିନାହାନ୍ତି । ଏପରିକି ସରକାରଙ୍କର ମବୀ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର ଖରାପ କରି କୁଭାଷା ପ୍ରୟୋଗ କରି ସମାଲୋଚନାର ଶରବ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ପିପିଲି ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥି ଆଉ ରାଧାରାଣୀ ପଣ୍ଡା ବିବାଦ ଏହାର ଏକ ଜଳ୍ପନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଯେଉଁଥିରେ ମାନ୍ୟବର ବିଧାୟକଙ୍କୁ ସେମିତି କିଛି ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତମୂଳକ ଦଣ୍ଡ ମିଳିଲା ନାହିଁ  । 

ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେତେବେଳେ ମନ୍ତ୍ରିପରିଷଦରୁ କାହାକୁ ବିଦା କରିଦେଇ ଘଟଣାରେ ସାମୟିକ ବିରତି ଲଗାଇଛନ୍ତି ସତ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ରୋକିପାରିନାହାନ୍ତି । ଜଣେ ଆଂଚଳିକ ଦଳର ମୁଖିଆ ହିସାବରେ ଓଡିଶାର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ନଦେଇ ଲୋକସଭାପାଇଁ ଦାବୀ କରିବା କେବଳ ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ କଥା । ଏହା ଛଡା ବିଜେଡିରେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଗଣତନ୍ତ୍ର ନଥିବା ବେଳେ ନାମକୁ ମାତ୍ର ଯେଉଁ ପଦାଧିକାରୀମାନେ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି କେବଳ ନାମକୁ ମାତ୍ର । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୁପ ଦଳରେ ୧୦ଜଣ ଉପସଭାପତି ଥିବାବେଳେ ସେଥିରୁ ମାତ୍ରଜଣେ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି । ପୁଣି, ୩୦ ଜିଲା ସଭାପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ଜଣେହିଁ ମହିଳା । ସେହିପରି ସଂପାଦକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଦବୀରେ ମଧ୍ୟମହିଳାମାନଙ୍କର ଉପସ୍ଥିତି ବେଶ୍ ନଗଣ୍ୟ । ଅର୍ଥାତ ମୋଟ ଉପରେ କହିବାର କଥା ହେଲା ଯେ ନବୀନ ବାବୁ ଯେତେବେଳେ ଯାଏଁ ନିଜ ଦଳରେ ୩୩% ମହିଳା ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱକୁ ସଫଳ କରାଇପାରିନାହାନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଯାଏ ସେ ଅନ୍ୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣା କଥା କହିବାର ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । ଗଣତାବିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଦଳ ହିଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ତିଆରି କରେ । ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ନବୀନ ବାବୁଙ୍କର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଆଖିବୁଜି ସମର୍ଥନ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଏ ନେଇ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ଦଳରେ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଦରକାର । ଏପରି ନକରି ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣର ଚାଲାକି କରାଯାଉଛି କେବଳ । ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣର ବାହାନାରେ ଗତ ଥରର ସଂସାଦ କିମ୍ବା ବିଧାୟକଙ୍କର ଭଉଣୀ, ସ୍ତ୍ରୀ, ମା କିମ୍ବା ଝିଅଙ୍କୁ ଟିକେଟଦେଇ ଯଦି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବାହାଦୂରୀ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ତାହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ କଥା । 

ଅପରପକ୍ଷରେ ବିଜେଡିର ଅନେକ କାମ ଯଥା ଆଚରଣ ଏବଂ ଉଚ୍ଚାରଣ ଭିତରେ ଥିବା ଆକାଶପାତାଳ ଫରକକୁ ଦେଖିଲେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦାବୀ କରାଯାଉଥିବା ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ କେବଳ ଯେ ଗୋଟିଏ ବାହାସ୍ପୋଟ ତାହା ସହଜରେ କୁହାଯାଇପାରିବ । ମହିଳାମାନଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରମାଗତଭାବେ ବଢିଚାଲିଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର, ତ୍ୱରିତ୍ ବିଚାରର ଅଭାବ ତଥା ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରୋଜଗାରର ସୁଯୋଗର ଅଭାବକୁ ଦେଖିଲେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ବିକାଶ ପାଇଁ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ନୀତି ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମେ କାମ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ମହିଳାମାନେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ କାମ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ ହିଁ ସେମାନେ ଆପଣାଛାଏଁ ରାଜନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆସିପାରିବେ ଏଥିପାଇଁ ରାଜନୈତିକ ସଂରକ୍ଷଣରଆବଶ୍ୟକତା ରହିବନାହିଁ  ।ବୋଧହୁଏ ମହିଳାମାନଙ୍କ ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏହି ଚରମ ସତ୍ୟକୁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏ ଯାଏ ବୁଝି ପାରି ନାହାନ୍ତି । ଯଦି ବୁଝିଥାଆନ୍ତେ ତେବେ ସ୍ଥାନସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଏହି ତୁଚ୍ଛା ନୀଚ ରାଜନୀତି କରିବା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିନଥାନ୍ତେ ।

 ସ୍ଥାନ, କାଳ ପାତ୍ର ର୍ନିବିଶେଷରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ଦଳ ଭିତରୁ ହିଁ ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏପରି ହେଲେ ହିଁ ନିର୍ବାଚନ ରାଜନୀତିରେ ଲଢେଇ କରିବାପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଦକ୍ଷତା ସଂପନ୍ନ ପ୍ରାର୍ଥି ବାହାରି ପାରିବେ । ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟନେତାମାନେ ନିଜ ରାଜ୍ୟର ଗଣତାବିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଯଥା ପଂଚାୟତିରାଜ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ବିଧାନସଭାଆଦିରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ଯୋର ଦେବା ଉଚିତ୍ । ଏହାପରେ ହିଁ ଲୋକସଭାର କଥା ଉଠିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏପରି ନକରି ନବୀନବାବୁ ସିଧାସଳଖ ସଂସଦରେ ୩୩% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଦାବୀ କରିବା ଏକ ଭେଳିକି ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ କଥାବୋଲି ସହଜରେ କୁହାଯାଇପାରିବ ।

ଲେଖକ- ନମ୍ରତା ଚଢା

Namrata Chadha

9437001325

Namrata.chadha@gmail.com

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଘରେ ବସି କେମିତି ପାଇବେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ , ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ପ୍ରକ୍ରିୟା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Business-Odisha-how-to-apply-learning-driving-licence-in-india-delhi-uttar-pardesh-process-of-online-apply-49907
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Business-Odisha-how-to-apply-learning-driving-licence-in-india-delhi-uttar-pardesh-process-of-online-apply-49907
        </guid>
        <pubDate>
           Wed, 13 Mar 2019 05:37:53 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବନାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟ ବହୁତ ସହଜ । ଯଦି ଆପଣ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବନାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଏବଂ ଆର୍‌ଟିଓରେ ଚକ୍କର କାଟିବାକୁ ଡରୁଛନ୍ତି । ଟେନ୍‌ସନ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିଯିବ ଏହି ସୁବିଧା । ଆରମ୍ଭରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଲର୍ଣିଂ୩୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । 

ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବନାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଲଗାତାର ଭାବେ ନିୟମକୁ ସହଜ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ ଠାରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଓ ଗାଡି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାରର ଆସିବ । ଏଥିରୁ ଜଣା ପଡୁଛି କି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ରଙ୍ଗର ଡିଏଲ୍‌ ଓ ଆର୍‌ସି ମିଳିବ । ଏହାସହିତ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ସବୁ ରାଜ୍ୟର ସମାନ ଭାବେ ରହିବ । 

ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବନାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟା-

୧) ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଲର୍ଣ୍ଣି ଲାଇସେନ୍ସ ବନାଇବାକୁ ପଡିବ ।

୨) ଲର୍ଣ୍ଣି ଲାଇସେନ୍ସ ବନାଇବାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଫିସ୍‌ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଆପଣ କେବେ ବି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବନାଇ ନାହାଁନ୍ତି ତାହାଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଲର୍ଣ୍ଣି ଲାଇସେନ୍ସ ବନାଇବାକୁ ପଡିବ । ଲର୍ଣ୍ଣି ଲାଇସେନ୍ସ ପରେ ପର୍‌ମାନେଣ୍ଟ ଲାଇସେନ୍ସ ମିଳିଥାଏ । ବୟସ କମ୍‌ସେ କମ ୧୮ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

୩) ଲର୍ଣ୍ଣି ଲାଇସେନ୍ସ ବନାଇବା ପାଇ ଅନଲାଇନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବହୁତ ସହଜ । ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ୱେବସାଇଟକୁ ଯାଇ ଆପଣ ଆପ୍ଲାଏ କରିପାରିବେ । https://parivahan.gov.in/sarathiservice10/stateSelection.do କୁ ଯାଆନ୍ତୁ । ସେଠାରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ପ୍ରଥମେ ନିଜର ରାଜ୍ୟ ଚୟନ କରନ୍ତୁ । ରାଜ୍ୟ ଚୟନ କରିବା ପରେ ଲର୍ଣ୍ଣର ପାଇଁ ଅପ୍‌ସନ ଆସିବ । ସେଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପରେ ପୁରା ଫର୍ମ ଖୋଲିବ । ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବା ପରେ ଏକ ନମ୍ୱର ଜେନେରେଟ ହେବ, ତାକୁ ସେଭ୍ କରିଦେବେ । ସେଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବୟସ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର, ଆଡ୍ରେସ୍ ପ୍ରୁଫ, ଆଈଡି ପ୍ରୁଫ୍‌ ଆଟାଚ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । 

୪) ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ଫୋଟୋ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ସିଗ୍‌ନେଚର ଅପ୍‌ଲୋଡ କରିବାକୁ ପଡିବ । ତାପରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ସ୍ଲଟ୍ ବୁକ କରିବାକୁ ପଡିବ । ସ୍ଲଟ ଚୟନ କରିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଫିସ୍ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହାପରେ ରେଜିଷ୍ଟର କରିଥିବା ନମ୍ୱରରେ ଏକ ମେସେଜ ଆସିବ, ଯାହାକୁ ସେଭ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । 

୫) ଫିସ୍ ଜମା କରିବା ପରେ ସ୍ଲଟ ହିସାବରେ ଆର୍‌ଟିଓ ଅଫିସ୍ ଯାଇ ଟେଷ୍ଟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ଟେଷ୍ଟ ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହୋଇଥାଏ, ଏବଂ ଏଥିରେ ଯାତାୟାତର ନିୟମ ତଥା ଯାତାୟାତର ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ପଚରା ଯାଇଥାଏ । ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନର ଚାରୋଟି ସାମ୍ବାବ୍ୟ ଉତ୍ତର ଥାଏ । ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଉପରେ କ୍ଲିକ କରିବା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଉତ୍ତର ଠିକ୍ କି ଭୁଲ ମଧ୍ୟ ଜଣା ପଡିଥାଏ । ଟେଷ୍ଟ ସରିବା ପରେ ପରେ ଆପଣଙ୍କ ରେଜଲ୍ଟ ଆସିଯିବ, ଆପଣ ପାସ୍ ନା ଫେଲ ଜଣା ପଡିଯିବ । 

୬) ଟେଷ୍ଟରେ ପାସ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲେ, ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଅନଲାଇନ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଅନଲାଇନରେ ମିଳିଯିବ । ଏହାର ବୈଧତା ୬ ମାସ ରହିବ । ଏହି ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପରମାନେଣ୍ଟ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବାର ୧ ମାସରୁ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟଥର ପାଇଁ ନିଜ ଗାଡି ସହିତ ଆର୍‌ଟିଓ ଯାଇ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟେଷ୍ଟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଦ୍ୱିତୀୟଥର ଟେଷ୍ଟରେ ପାସ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପରମାନେଣ୍ଟ ଲାଇସେନ୍ସ ମିଳିଯିବ ।  

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୨୧୦୦ ସୁଧା ହିମାଳୟରୁ ତରଳିଯିବ ସମସ୍ତ ଗ୍ଲେସିୟର
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Special-Odisha-glaciers-of-north-east-may-vanish-by-2100-says-study-48144
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Special-Odisha-glaciers-of-north-east-may-vanish-by-2100-says-study-48144
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 11 Feb 2019 11:39:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

: ଦୁନିଆରେ ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଙ୍ଗ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଛି । ଏହି କାରଣରୁ ବେଳେ ବେଳେ ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା କେତେବେଳେ ଅଧିକ ଗରମ ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି । ୨୧୦ ଜଣ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ବର୍ତମାନ ସାମନାକୁ ଆସିଛି । ଏହି ଶତାବ୍ଧୀର ଶେଷ ବେଳକୁ ହିନ୍ଦୁକୃଷ ପର୍ବତରୁ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ବରଫ ତରଳିବ । ଏହି ପର୍ବତମାଳାକୁ ଏସିଆର ୱାଟର ଟାୱାର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ।

ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଙ୍ଗ ୧.୫୦ ସେଲସିୟସରେ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ପରିସ୍ଥିତିରେ ରହେ । ଫଳରେ ଭାରତର ପୂର୍ବତ୍ତୋର କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ପୂର୍ବ ହିମାଳୟର ସମସ୍ତ ବରଫ ତରଳିଯିବ । ଏପରି ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଙ୍ଗ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନ ହୁଏ ତେବେ ପ୍ରାୟ ୯୫ପ୍ରତିଶତ  ବରଫ ସରିଯିବ । ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଙ୍ଗ ୧.୫୦ ସେଲସିୟସ ରହିଲେ ମଧ୍ୟ ୨୧୦୦ ମସିହାରେ ଏଠାରୁ ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ବରଫ ତରଳିଯିବ । 

ପୂର୍ବ ହରାଇବ ପଶ୍ଚିମ ପାଇବ :

ଋିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଗୋଟିଏ ପକ୍ଷରେ ପୂର୍ବ ଭାଗର ବରଫ ତରଳିଯିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପଶ୍ଚିମ ହିମାଳୟରେ ବରଫର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ହୋଇଯିବ ।ଏହା ଅଧିକ ବରଫପାତ ଯୋଗୁଁ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।

ପ୍ରଭାବ : ବରଫ ତରଳିବା ଠିକ ନୁହେଁ । ଏହା ଫଳରେ ନଦୀର ସ୍ରୋତ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ । ଓ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପାଣିର ଅସୁବିଧାରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ବରଫ ତରଳିଯିବ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳକୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ । ସେଥିରୁ ବନ୍ୟା ଭଳି କିଛି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ  ଦେଖାଦେବ । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ପବିତ୍ର ସରସ୍ୱତୀ ପୂଜା, ଉତ୍ସବ ମୁଖର ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/Special-Odisha-Saraswati-puja-48097
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/Special-Odisha-Saraswati-puja-48097
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 10 Feb 2019 12:13:27 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଆଜି ପବିତ୍ର ବସନ୍ତ ପଂଚମୀ । ଆରାଧ୍ୟ ଦେବୀ  ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରି ଏହି ପୂଜା କରାଯାଏ । ଜ୍ଞାନ ଓ ବୁଦ୍ଧିଦାତ୍ରୀ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ଏହି ପୂଜା କଳାକାର ଓ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତି ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ହଂସ ବାହିନୀ ଓ ଜ୍ଞାନ ଦାୟିନୀ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପୂଜା ପ୍ରତିବର୍ଷ କରାଯାଏ । ବୀଣାପାଣି ମା କଣ୍ଠ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି ।

ପ୍ରତି ବର୍ଷ ମାଘ ମାସ ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷ ପଂଚମୀ ତିଥିରେ ବିଦ୍ୟାଦାତ୍ରୀ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଏ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ କଳାକାରଙ୍କ ପାଇର୍ ଏହି ପୂଜାର ଅନେକ ମହତ୍ୱ ରହିଛି । ଏହି ଦିନ ଜ୍ଞାନ ଓ ବୁଦ୍ଧିଦାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପୂଜାରେ ଅନେକ ସୁଫଳ ମିଳେ । ହଂସ ବାହିନୀ ଓ ଜ୍ଞାନ ଦାୟିନୀ ମା ସରସ୍ୱତୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟା, ଜ୍ଞାନ,ଧନ ଆଦି ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି । ପ୍ରତି ବର୍ଷ ବସନ୍ତ ପଂଚମୀ ଦିନରେ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପ୍ରତିମା ବସାଇ ସମସ୍ତ  ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ପୂଜା କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ନୂତନ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରନ୍ତି । ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ପୂଷ୍ପାଞ୍ଜଳୀ ଦେଇଥାନ୍ତି ।

ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଫୁଲ ଭଲଲାଗେ । ସରସ୍ୱତୀ ପୂଜା ଦିନ ମାଙ୍କ ପ୍ରତିମା ବସାଇ ହୋମ କରି ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ । ମା ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି ।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>