<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
 <rss version="2.0">
   <channel>
      <title>Khabar Odisha</title>
      <link>https://khabarodisha.com/</link>
      <description>
        Khabar Odisha: Breaking news, views, reviews from across India
      </description>
      <copyright>
        Copyright:(C) Khabar Odisha.
      </copyright>
      <image>
        <title>Khabar Odisha</title>
        <link>https://khabarodisha.com/</link>
        <url>
          https://khabarodisha.com/passets/images/logo.png
        </url>
      </image>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ବିଶ୍ଵ ଏଡସ୍ ଦିବସ, ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ଏଚଆଇଭି ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି ୧୫-୨୪ ବର୍ଷୀୟା ୬୦୦ ମହିଳା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/state-odisha-world-aids-day-600-women-aged-15-24-are-getting-infected-every-week-64729
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/state-odisha-world-aids-day-600-women-aged-15-24-are-getting-infected-every-week-64729
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 01 Dec 2019 23:45:42 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ବିଶ୍ଵ ଏଡସ୍ ଦିବସ। ୩୧ ବର୍ଷ ଧରି ୧୯୮୮ରେ ବିଶ୍ଵରେ ଏଚଆଇଭି ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରତି ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ଵ ଏଡସ୍ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ୯୦ ଦଶକ ଯାଏଁ ଏଡସ୍ ରୋଗ ଚରମ ସୀମାରେ ପହଁଚିଥିଲା। ତେବେ ଏବେ ଏଡସ୍ ପ୍ରତି ସଚେତନତା ବଢିଛି। ଏଡସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନର ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଆକଳନ କରିବାକୁ ଗଲେ ଏବେବି ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ୧୫-୨୪ ବର୍ଷର ୬୦୦୦ ମହିଳା ଏଚଆଇଭିରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ଵ ଏଡସ୍ ଦିବସରେ କମ୍ୟୁନିଟିଜ୍ ମେକ୍ ଦ ଡିଫରେନ୍ସ ଅର୍ଥାତ୍ ସମୁଦାୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଥିମ୍ ରଖାଯାଇଛି। 

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଡସର ଉତ୍ପତ୍ତି କିନଶାସା ଶହରରୁ ହୋଇଥିଲା। ଯାହାକି ଏବେ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ରିପବଲିକ୍ ଅଫ୍ କଙ୍ଗୋର ରାଜଧାନୀ। ଏଡସକୁ ନେଇ ସବୁଠାରୁ ଦୁଃଖଦ ବିଷୟ ଏହାକି ଯେ, ଏଡସ୍ ରୋଗ ବ୍ୟାପିବାର ୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏହି ରୋଗକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା। ୟୁନିସେଫର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଗତ ବର୍ଷ ୧୭ ଲକ୍ଷ ଏଡସ୍ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ୧୯୯୭ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୩୦ ଲକ୍ଷ ଥିଲା। ଏଡସ୍ ରୋଗରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେଣି। ସେହିପରି ୮୧ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣା ନାହିଁ କି ସେମାନେ ଏଡସ୍ ରୋଗରେ ପୀଡିତ।  

ଭାରତରେ ୧୯୮୬ରେ ତାମିଲନାଡୁରେ ପ୍ରଥମ ଏଡସ୍ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା। ୟୁଏନ୍ ଏଡସ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତରେ ଏଚଆଇଭି ସଂକ୍ରମଣରେ ୪୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇଛି। ୨୦୧୭ ଯାଏଁ ୭୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଏଚଆଇଭି ଷ୍ଟାସ୍ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ୬୩ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଚିକିତ୍ସା କରାଉଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ଚିକିତ୍ସା କରାଉଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ୨୧ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଏଡସରେ ପୀଡିତ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮,୮୮,୦୦୦ ମହିଳା ପୀଡିତା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୁଅନ୍ତୁନି, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ରାସ୍ତାରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛନ୍ତି ଆପଣ !
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/National-news-we-are-preparing-for---suicide-by-ignoring-environmental---crisis-64591
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/National-news-we-are-preparing-for---suicide-by-ignoring-environmental---crisis-64591
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 28 Nov 2019 04:25:34 GMT
        </pubDate>
        <description>

ନିକଟ ଅତିତରେ ଅତି ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିବା ଫିଲ୍ମ ଆଭେଞ୍ଜର୍ସର ଖଳନାୟକ ଥେନୋସ ପୃଥିବୀ ସହିତ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ଅଧା ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଶେଷ କରୁଛି । ଥେନୋସ ଅନୁସାରେ ଏହି ଜନସଂଖ୍ୟା ପରିବେଶ ଏବଂ ସଂସାଧନକୁ ବର୍ବାଦ କରି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି, ଏଥିପାଇଁ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଅଧା ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଶେଷ କରିବା ଦରକାର । ଏହି ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ସୁପର ହିରୋମାନେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡକୁ ଥେନୋସରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ମହାଯୁଦ୍ଧ ଲଢିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଶେଷରେ ସଫଳ ହୋଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତରେ ଯାହା ଘଟୁଛି ତାହା ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିପରୀତ । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ପୃଥିବୀରେ ଅଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ରୁପେ ବାସ୍ତବିକତା କଳ୍ପନାକୁ ହରାଇଛି । ଏଠାରେ କୌଣସି ଥେନୋସକୁ ଆମକୁ ହରାଇବାକୁ ପାଇଁ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିବନି, କାହିଁକି ନାଁ ଏହି ପୃଥିବୀରେ ରହୁଥିବା ଆମେ ମଣିଷ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ସାମୂହିକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଦିଗରରେ ଆଗେଇ ଚାଲିଛି । ବରଂ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ଭୟାନକ ଏହା ଯେ ଆମେ ଚାରି ଆରବ ବୟଷ୍କ ତିନି ଆରବ ଶିଶୁ ଏବଂ ନିର୍ଦୋଷ ଯୁବକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ଦିଗକୁ ଟାଣି ନେଉଛୁ, ଯେଉଁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ପାପର ଭାଗିଦାର ମଧ୍ୟ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି । 

ସମସ୍ତ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ଏହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ, ବିପଦର ଘଣ୍ଟି ସବୁ ଦିଗରୁ ବାଜିବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହା କଥାର ଆଂଶକା ରହିଛି ଯେ ଆମର ଲାଳସା ଏବଂ ଅତ୍ୟାଚାର ଆଗରେ ପୃଥିବୀର ସହନଶକ୍ତି ଶେଷ ହୋଇଛି । ବାୟୁ ଏବଂ ଜଳ ବିଷାକ୍ତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଭୁଗର୍ଭରେ ଥିବା ସମ୍ପଦ ଶେଷ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ତପମାତ୍ର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ପୃଥିବୀର ସୁରକ୍ଷା କବଚ ଭାଙ୍ଗିବାରେ ଲାଗିଛି । ବିଶାଳକାୟ ଗ୍ଲାସିୟର ତରଳିବାରେ ସାଗିଛି । ମୌସୁମୀ ଚକ୍ର ବଦଳିବାରେ ଲାଗିଛି । ବନ୍ୟା ଏବଂ ମରୁଡିର ହଠାତ ଆକ୍ରମଣ ହାହାକାର ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ବିଡମ୍ୱନା ଦେଖନ୍ତୁ ଆମେ ଦୁଇ ଚାରି ଦିନ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀର ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ହେଉ ଅବା କେରଳର ବନ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରି ପୁଣି ନିଜର ନିଦକୁ ଫେରିଯାଇଥାଉ । ମହାବିନାଶର ପାଦର ଶବ୍ଦକୁ ଶୁଣିବାକୁ ଆମେ ମାନ କରି ଆସୁଛୁ । ପୃଥିବୀର ଲକ୍ଷାଧିକ ପ୍ରଜାତି ମଧ୍ୟରୁ ଏକା ଆମେ, ଯିଏ ନିଜକୁ ଏହି ପରି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବା । 

ଆମର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଂସ୍ଥାକୁ ଦେଖନ୍ତୁ । ସେଠାରେ ଆମର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ଲୋକମାନେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ତର୍କ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀ ବିପଦରେ ଅଛି ନାହିଁ, ଯଦି ବିପଦ ଅଛି କଣ କରାଯିବା ଦରକାର , କିଏ ଏହାର ଦାୟିତ୍ୱ ନେବ ଏବଂ କିପରି ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ବର୍ତ୍ତି ପାରିବା । ଅନେକଙ୍କୁ ଲାଗୁଛି ଯେ ଏହା କେବଳ ଆମର କଳ୍ପନା ଅଟେ ଏବଂ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଆଖି ବନ୍ଦ କରିବା ବସିଲେ ସବୁକିଛି ଠିକ ହୋଇଯିବ । କିନ୍ତୁ ଆଶଂକା ଏହା ଯେ ସେହି ସମୟ କେବେ ଆସିବନି । ଫେରିବାର କୌଣସି ରାସ୍ତା ନଥିବ ଏବଂ ମହାବିନାଶ ନିଜର ରଥ ଆଗକୁ ବଢେଇବ । କିହେ ମଧ୍ୟ ଜାଣି ନାହିଁ ଯେ ପୃଥିବୀର ପ୍ରାକୃତିକ ସନ୍ତୁଳନ ବିଗାଡିବା କେତେ ବଡ ବିପଦ ଆଣିବ । ହୋଇପାରେ ଯେ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଏଭଂ ସାଧାନ ସମ୍ପନ୍ନ ଲୋକ ନିଜକୁ ଏଥିରେ ବଞ୍ଚାଇ ନେବେ, ଯେତେବେଳେ କି ଏକ ବଡ ଜନସଂଖ୍ୟା ଏହାର ଗର୍ଭରେ ସମାହିତ ହେବେ । 

ଯଦି ଆମକୁ ସାମୂହିକ ଆତ୍ମହତ୍ୟାକୁ ବଞ୍ଚିବାର ଅଛି, ତେବେ ନିଦକୁ ଉଠିବାକୁ ପଡିବ । ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡକୁ ଅନନ୍ତ ସମୟ ଏବଂ ସ୍ପେସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି କ୍ଷୁଦ୍ର ପୃଥିବୀ ଏକ ଦୁର୍ବଳ କିସ୍ତି ପରି ଠିଆହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମିଳିଥିବା  ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପୃଥିବୀ ଏକ ମାତ୍ର ଗ୍ରହ ଯେଉଁଠାରେ ଜୀବନ ରହିଛି । ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଠାରେ ଏପରି ଦୁନିଆ ନାହିଁ, ଯେଉଁଠାରେ ମାନବ ଜାତି ଶରଣ ପାଇ ପାରିବ । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରଜାତି ଜୀବନକୁ ବାଛିଥାନ୍ତା । କିନ୍ତୁ ମଣିଷ ?

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆପଣଙ୍କର କଲ୍ ରେକର୍ଡ଼ ହେଉଛି କି ? ଏମିତି କରନ୍ତୁ ଚେକ୍ ଓ ଏଥିରୁ ନିସ୍ତାର ପାଆନ୍ତୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/special-odisha-how-to-know-if-someone-is-recording-your-call-64140
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/special-odisha-how-to-know-if-someone-is-recording-your-call-64140
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 19 Nov 2019 04:23:56 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ବିରୁଦ୍ଧରେ କେହି ଆପଣଙ୍କର କଲ୍ ରେକର୍ଡ଼ କରୁଥିବ ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ବରଦାସ୍ତ ହେବନି। ମାତ୍ର ଅନେକ ଥର ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଜଣା ପଡ଼ିନଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ କଲ୍ ରେକର୍ଡ଼ ହୋଇ ଚାଲିଥାଏ। ଭାରତ ସହିତ ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ ବିନା ଅନୁମତିରେ କଲ୍ ରେକର୍ଡ଼ କରିବା ବେଆଇନ ଅଟେ।

ସବୁଠୁ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ଏହା ଯେ, ଆପଣ ଏହା କେମିତି ସନ୍ଧାନ କରିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କର କଲ ରେକର୍ଡ଼ କରାଯାଉଛି।  ଆପଣଙ୍କ କଲ୍ ରେକର୍ଡ଼ ହେଉଛି ନା ନାହିଁ ଏହା ସନ୍ଧାନ କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପକ୍ଷେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ। ମାତ୍ର ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ଯେବେ ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ଏମିତି କଲ୍ ରେକର୍ଡ଼ କରୁଛନ୍ତି। 

ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ସାଧାରଣତଃ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ଜରିଆରେ କଲ୍ ରେକର୍ଡ଼ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜଣା ପଡ଼େ ନାହିଁ ଯେ ଆପଣଙ୍କ  କଲ୍ ରେକର୍ଡ଼  ହେଉଛି। ମାତ୍ର କଲ୍ ରେକର୍ଡ଼ିଂକୁ ବୁଝିବା ଲାଗି ଆପଣ କିଛି  ଜିନିଷ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ରଖି ପାରିବେ। 

ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଶୁଣନ୍ତୁ- ଥମ୍ବ ରୁଲ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖକୁ କେହି କଲ୍ କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣ କାହାକୁ କଲ୍ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ କଲ୍ ସମୟରେ କିଛି ସେକେଣ୍ଡ କିମ୍ବା ମିନିଟ୍ ପରେ ବିପର ସ୍ଵର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି ତେବେ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଯେ କେହି ଆପଣଙ୍କର କଲ୍ ରେକର୍ଡ଼ କରୁଛି।

ଫୋନ ଓଭରହିଟିଂ- ଏହା ଏକ ସମସ୍ୟା, ମାତ୍ର ଏହି ସମସ୍ୟା ଯଦି ବାରମ୍ବାର ହେଉଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍। କାରଣ କଲ ରେକର୍ଡ଼ିଂ ଏହି ପରି ମଧ୍ୟ କରାଯାଏ। ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ ଏହି ଧରଣର ସଫ୍ଟ ଓୟାର ଇନଷ୍ଟଲ ହୋଇଥାଏ ଯାହା କଲ୍ ରେକର୍ଡିଂକୁ ଅନ୍ୟ ଆଡ଼େ ପଠାଇଥାଏ। ଏହି ପରି କ୍ରମାଗତ କଲ୍ ରେକର୍ଡ଼ ଏବଂ ଅନ୍ୟତ୍ର ପଠାଇବା କାରଣରୁ ଓଭର ହିଟିଂ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ। 

ଯଦି ଆପଣ ସେତେଟା ଫୋନ ବ୍ୟବହାର କରୁନାହାନ୍ତି ଏବଂ କୌଣସି ନୋଟିଫିକେସନ ମଧ୍ୟ ଆସୁନାହିଁ ତଥାପି ସ୍କ୍ରିନ ଅନ ହୋଇ ଯାଉଛି କିମ୍ବା ସାଇଲେଣ୍ଟ ମୋଡ୍ ମନେ ମନେ ଅଫ  ହୋଇ ଯାଉଛି, ତେବେ ବୁଝି ନିଅନ୍ତୁ ଯେ ଫୋନର ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି କରାଯାଉଛି। 

ମାଇକ୍ ଆଇକନ- ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ସବୁଠୁ ଉପର ପ୍ୟାନେଲରେ ଯଦି ବିନା କୌଣସି ଜରୁରୀ ମାଇକ୍ ଆଇକନ ଦେଖାଯାଉଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ କଲ୍ ରେକର୍ଡ଼ କରାଯାଉଛି। ତେଣୁ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରି ଦିଅନ୍ତୁ। 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ସାବଧାନ ! RO ପାଣି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବହୁତ କ୍ଷତିକାରକ, କାଢି ଦେଉଛି ଶରୀର ଉପଯୋଗୀ ଉପାଦାନ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/special-odisha-ro-water-could-be-dangerous-for-health-as-it-Removes-good-miners-from-drinking-water-64038
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/special-odisha-ro-water-could-be-dangerous-for-health-as-it-Removes-good-miners-from-drinking-water-64038
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 17 Nov 2019 04:17:48 GMT
        </pubDate>
        <description>

 ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ବଡ଼ ସହରରେ ପିଇବା ଯୋଗ୍ୟ ସ୍ଵଚ୍ଛ ପାଣି ଆରଓରୁ ହିଁ ମିଳିଥାଏ କିମ୍ବା ବିଶୁଦ୍ଧୀକରଣ ପାଣିର ବୋତଲ ଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଥାଏ। ଆର ଅର୍ଥ ରିଭର୍ସ ଓସମୋସିସ୍, ଯାହା ପାଣିକୁ ବିଶୁଦ୍ଧ କରିବାରେ ଏମିତି ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଯାହାକୁ ଲୋକେ ଆଖି ବୁଜି ବିଶ୍ଵାସ କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଆପଣ କଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି, ଆରଓ ପାଣି ଆପଣଙ୍କ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଲାଗି କେତେ କ୍ଷତିକାରକ।

ଏନଜିଟି ଦେଲା ଚେତାବନୀ

ନ୍ୟାସନାଲ ଗ୍ରୀନ ଟ୍ରାଇବୁନାଲ(ଏନଜିଟି) ପାଣିକୁ ବିଶୁଦ୍ଧ କରୁଥିବା ଆରଓ ଟେକନିକକୁ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ବିପଦଜ୍ଜନକ ଦର୍ଶାଇ ସାରିଛି। ଗତ ଦିନରେ ଏନଜିଟି ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲା ଯେ, ଆରଓରେ ଲାଗୁଥିବା ବିପଦଜ୍ଜନକ ଟେକନିକକୁ ନିଷେଧ କରାଯାଉ। ଏନଜିଟି ମେ ୨୦ରେ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲା ଯେ ଯେଉଁ ଇଲାକାରେ ଗୋଟିଏ ଲିଟର ପାଣିରେ ଟିଡିଏସର ମାତ୍ରା ୫୦୦ ମିଲିଗ୍ରାମ କିମ୍ବା ସେଥିରୁ କମ ରହୁଛି, ଉକ୍ତ ଇଲାକାରେ ଆରଓର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଯାଉ। ମାତ୍ର ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମେ ୨୦ରେ ଏହି ଆଦେଶ ଉପରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇନଥିଲା। ଅର୍ଥାତ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ସବୁ ଜାଣି ସୁଦ୍ଧା ଆରଓ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇନଥିଲା। ଯାହା ଏବେ ଅନେକ ଜାଗାରେ ପାଣି ଲୋକଙ୍କ ଲାଗି ବିପଦଜ୍ଜନକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି।

କଣ ଏହି ଟିଡିଏସ ?

ଟିଡିଏସର ଅର୍ଥ ଟୋଟାଲ ଡିସଲଭ ସୋଲିଡ଼(Total dissolved Solid) ଅର୍ଥାତ ପାଣିରେ ମିଶ୍ରିତ ଜୈବିକ ପଦାର୍ଥ, ଯେପରି ବ୍ୟାକ୍ଟରିଆ, ଭାଇରସ ଓ ମେଟାଲ ପରି ଲେଡ୍, କ୍ୟାଡମିୟମ, ଆଇରନ, ମାଗ୍ନେସିୟମ, ଆର୍ସେନିକ। ଏହି ସବୁ ତତ୍ଵ ଶରୀର ଲାଗି ଗମ୍ଭୀର ସ୍ଥିତି ଉତ୍ପନ କରିପାରେ। ଆର୍ସେନିକରେ କ୍ୟାନ୍ସର ପରି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ  ହୋଇପାରେ। ଏହାକୁ ପାଣିରୁ ବାହାର କରିବା ଲାଗି ଆରଓର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ମାତ୍ର ଆରଓ ଆର୍ସେନିକକୁ ପାଣିରୁ କାଢିବା ସହ ସେହି ଜରୁରୀ ଉପାଦାନକୁ ମଧ୍ୟ କାଢ଼ି ଦେଉଛି ଯାହା ଶରୀର ଲାଗି ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ ଅଟେ। ଏଥିପାଇଁ ଏନଜିଟି ନିଜର ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ, ଆରଓ କାରଣରୁ ପାଣିର ଅପଚୟ ଘଟୁଛି ଏବଂ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଲାଗି କ୍ଷତିକାରକ ହେଉଛି। 

କଣ ପାଇଁ ଆରଓ ପାଣି କ୍ଷତିକାରକ ?

ଆରଓ ଟେକନିକରେ ପାଣି ବିଶୁଦ୍ଧ ହେଉଥିବା ବେଳେ ସେଥିରେ ଥିବା ଖଣିଜ ଉପାଦାନ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଯାଉଛି ଏବଂ ଶରୀରରେ ଖଣିଜ ଉପାଦାନର ଅଭାବ କାରଣରୁ ଥକ୍କାପଣ, ଦୁର୍ବଳତା, ମାଂସପେଶୀରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଓ ହାର୍ଟ ସମ୍ଵନ୍ଧିତ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଅର୍ଥାତ ଯେଉଁ ଆରଓକୁ ଲୋକେ ଘରେ ଲଗାଇ ଏହା ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ସ୍ଵଚ୍ଛ ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି, ବାସ୍ତବରେ ଉକ୍ତ ପାଣି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଲାଗି ବହୁତ ବିପଦଜ୍ଜନକ ଅଟେ। ଏଥିପାଇଁ ଏନଜିଟି ଏହାକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଛି। 

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ମଧ୍ୟ ଏହା ସ୍ଵୀକାର କରିଛି

କେବଳ ଏନଜିଟି ନୁହଁ ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ(ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ) ମଧ୍ୟ ଆରଓର ପାଣି ଶରୀର ଲାଗି କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ସ୍ଵୀକାର କରିଛି। ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ମୁତାବକ ଏକ ଲିଟର ପାଣିରେ ଟିଡିଏସର ମାତ୍ରା ଯଦି ୫୦୦ ମିଲିଗ୍ରାମ କିମ୍ବା ସେଥିରୁ କମ ରହିଛି ତେବେ ପାଣିକୁ ଆରଓରେ ସ୍ଵଚ୍ଛ କରିବା ଦରକାର ନାହିଁ। ଅର୍ଥାତ ପ୍ରତି ଲିଟରରେ ୫୦୦ ମିଲିଗ୍ରାମ  ଟିଡିଏସ ଥିବା ପାଣି ପିଆଯାଇ ପାରିବ ଏବଂ ଏଥିରେ ଶରୀର ପ୍ରତି କୌଣସି କ୍ଷତି ନାହିଁ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ଶିଶୁ ଦିବସ, ସାରା ଦେଶରେ ପାଳନ ହେଉଛି ଚାଚା ନେହେରୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିବସ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/state-odisha-Childrens-day-Birth-Day-Of-chacha-Neheru-63860
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/state-odisha-Childrens-day-Birth-Day-Of-chacha-Neheru-63860
        </guid>
        <pubDate>
           Thu, 14 Nov 2019 20:12:01 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ଶିଶୁ ଦିବସ। ଭାରତବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଣ୍ଡିତ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କ ଜନ୍ମଦିବସକୁ ସାରା ଦେଶରେ ଶିଶୁ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ଆଜି ଏହି ମହାନ ଆତ୍ମାଙ୍କର ୧୩୦ତମ ପୁଣ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ । ଶିଶୁମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ଓ ସମୃଦ୍ଧି ପ୍ରତି ଯତ୍ନବାନ ଥିବା ନେହେରୁ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ରଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଚେତନତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ନିଜ ଜନ୍ମଦିନଟିକୁ ଶିଶୁଦିବସ ଭାବରେ ନାମିତ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରଠାରୁ ଦେଶର ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିଶୁ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି।  

୧୮୮୯ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ୧୪ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରଥିବା ନେହେରୁ ବିଦେଶରୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଦେଶପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଅଗାଧ ପ୍ରେମ ରହିଥିଲା । ଲଣ୍ଡନରୁ ଆଇନ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ପିତାଙ୍କ ପରି ସେ ଆଇନକୁ ତାଙ୍କର ପେଷା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନସ୍ଥ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ସମୟର ପରାଧୀନ ଭାରତ ପ୍ରତି ତାଙ୍କ ମନ ସବୁବେଳେ ଆନ୍ଦୋଳିତ ହେଉଥିଲା । ସେ ସ୍ୱାଧିନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ଝାସ ଦେଇ ଅନେକ ଥର କ।ରାବାରଣ କରିଥିଲେ । ସେ ଜଣେ ଉଚ୍ଚକୋଟୀର ଆଇନଜ୍ଞ ସାଂଗକୁ ଜଣେ ରଷ୍ଟ୍ରନୀତିଜ୍ଞ ଭାବରେ ବେଶ ଜଣାଶୁଣା ।

ଆଜିର ଶିଶୁ କାଲିର ନାଗରିକ । ସେମାନଙ୍କୁ ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ପ୍ରତିରୂପ ଭାବରେ ନେହେରୁ ବିଚାର କରି ଆସୁଥିଲେ । ତେଣୁ ଦେଶମାତୃକାର ନିର୍ମାଣରେ ଶିଶୁମାନଙ୍କର ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ଅଗ୍ରଗତିର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବା ନେଇ ନେହେରୁ ସଦାସର୍ବଦା ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଆସୁଥିଲେ । ଶିଶୁମାନେ ଶାରିରୀକ ଓ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ କିପରି ପରିପୃଷ୍ଟ ହେବେ ସେ ନେଇ ସେ ଆହ୍ୱାନ କରି ଆସୁଥିଲେ । ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଅଗାଧ ସ୍ନେହ ଥିଲା । ନେହେରୁ ଶିଶୁଙ୍କର ସାକ୍ଷରତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ପୃଷ୍ଟିହୀନତାରୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଥିଲେ । 

ନବଭାରତ ନିର୍ମାତା ଭାବରେ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ଜଣାଶୁଣା ।  ସେ ଶିଶୁପ୍ରିୟ ଓ ଶିଶୁବତ୍ସଳ ଥିଲେ । ଶିଶୁମାନଙ୍କ ସହ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବାକୁ ସେ ଖୁବ ଭଲ ପାଉଥିଲେ । ତେଣୁ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଚାଚା ନେହେରୁ ଭାବରେ ପରିଚିତ ଥିଲେ । ଏପରିକି ସେ ସବୁବେଳେ ତାଙ୍କ ପକେଟରେ ଏକ ଗୋଲାପ ଫୁଲ ଧରି ବୁଲୁଥିଲେ। ଏହି ମହାନ ମହାନାୟକଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିବସକୁ ସାରା ଭାରତରେ ଶିଶୁ ଦିବସ ରୂପେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ୫୦ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବାକୁ ଲାଗିଥିଲା ସର୍ତ୍ତ, ୪୨ ପରେ ବିଗିଡ଼ିଲା ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ମୃତ୍ୟୁ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/special-odisha-jaunpur-man-died-on-eating-42-eggs-due-to-bet-in-jaunpu-63342
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/special-odisha-jaunpur-man-died-on-eating-42-eggs-due-to-bet-in-jaunpu-63342
        </guid>
        <pubDate>
           Mon, 04 Nov 2019 02:02:55 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଜୌନପୁରରେ ହସ ହସରେ ଲାଗିଥିବା ସର୍ତ୍ତ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ପାଲଟିଗଲା। ଅଣ୍ଡା ଓ ମଦ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ସର୍ତ୍ତ ଜିତିବା ଚକ୍କରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଜର ଜୀବନ ହରାଇବାକୁ ପଡ଼ିଛି।  ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ୫୦ ଅଣ୍ଡା ଖାଇଲେ ଦୁଇ ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳିବା ସର୍ତ୍ତ ଲଗାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ୪୨ଟି ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ମାତ୍ରେ ଅଚେତ୍ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲେ। ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ତୁରନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ୍ନୌର ପିଜିଆଇରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

ଏହି ମାମଲା ୟୁପିର ଜୌନପୁରର ବିବିଗଞ୍ଜ ବଜାରର। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ  ଶାହଗଞ୍ଜ କୌତଲବାଲି ଅଞ୍ଚଳର ଅର୍ଗୁପୁର କଲାନ ଧୌରହରା ଗାଁର ସୁଭାଷ ଯାଦବ(୪୨)  ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ ବୋଲେରୋ ଚଲାଇ ପରିବାର ଚଳାଉଥିଲେ। ସେ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିବିଗଞ୍ଜ ବଜାରରେ ଜଣେ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ କିଏ କେତେ ଅଣ୍ଡା ଖାଇ ପାରିବ ତାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଲା ଏବଂ ସର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟ ଲାଗି ଯାଇଥିଲା। ୫୦ ଅଣ୍ଡା ଓ ଗୋଟିଏ ବୋତଲ ମଦ ପିଇଲେ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାର ସର୍ତ୍ତ ଲାଗିଥିଲା। 

ସୁଭାଷ ସର୍ତ୍ତ ମାନି ନେଇଥିଲେ ଓ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିଲେ। ସେ ୪୧ ଅଣ୍ଡା ଖାଇ ଦେଇଥିଲେ, ମାତ୍ର ଯେମିତି ୪୨ତମ ଅଣ୍ଡା ଖାଇଲେ ସେ ଅଚେତ୍ ହୋଇ ତଳେ ପଡ଼ି ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ  ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ। ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଥିବା ଦେଖି ଡାକ୍ତର ଲକ୍ଷ୍ନୌର ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ ସ୍ନାତକତ୍ତୋର ଆୟୁର୍ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ,  ସୁଭାଷ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦ୍ଵିତୀୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀଠୁ ଚାରୋଟି ଝିଅ ହେବା ପରେ ସେ ନଅ ମାସ ପୂର୍ବେ ଦ୍ଵିତୀୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ପରିଜନଙ୍କ ମୁତାବକ ତାଙ୍କର ଦ୍ଵିତୀୟ ପତ୍ନୀ ସଂପ୍ରତି ଗର୍ଭବତୀ ରହିଛି। ଏହି ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           1977 ପରେ ହୋଇଥିବା 138 ରାଜ୍ୟ ସରକାରରେ 40 ମେଣ୍ଟ ସରକାର, ହାରାହାରି କାର୍ଯ୍ୟକାଳ 26 ମାସରୁ ବି କମ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/National-news-government-in-maharashtra-even-10-days-after-election-result-special-63313
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/National-news-government-in-maharashtra-even-10-days-after-election-result-special-63313
        </guid>
        <pubDate>
           Sun, 03 Nov 2019 08:50:58 GMT
        </pubDate>
        <description>

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ହରିୟାଣାରେ ନିର୍ବାଚନ ପରିଣାମ ଘୋଷଣା ହେବାର 10 ଦିନରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତି ସାରିଛି । ବିଜେପି ହରିୟାଣାରେ ଜେଜେପି ସହ ମେଣ୍ଟ କରି ପୁଣିଥରେ ସରକାର କରିଛି, କିନ୍ତୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଶିବସେନା ଏବଂ ବିଜେପି ମେଣ୍ଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧ ସରକାର ଗଠନ କରିପାରି ନାହିଁ । ଏଥିରେ ଶିବସେନାର ଅଢେଇ ବର୍ଷ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆସନ ଦାବି ରାସ୍ତାର କଣ୍ଟା ହୋଇଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଦୁଇ ଦଳର ଜିଦର ପରିଣାମ ସ୍ୱରୁପ ପ୍ରଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣି ଥରେ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇପାରେ । ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ  ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ଗଢିବା ପାଇଁ ମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ପଦ ଏବଂ ବିଭାଗ ନେଇ ବିବାଦ ହେଉଥିବା ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀ ସରକାରକୁ ନେଇ ସଂକଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବ । ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ 1977ରୁ 2018 ସୁଦ୍ଧା 138 ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଗଠନ ହୋଇସାରିଛି, କିନ୍ତୁ ଏଥିରୁ 40ଟି ସରକାର ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଥିଲା, ଯାହାଙ୍କ ହାରାହାରି କାର୍ଯ୍ୟକାଳ 26 ମାସରୁ ମଧ୍ୟ କମ ରହିଛି । ଏହି ଅବସ୍ଥା କେନ୍ଦ୍ରର ସରକାର ଗୁଡିକର ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏଠାରେ 1989 ମସିହା ପରେ ଲଗାତାର ମେଣ୍ଟ ସରକାର ରହିଛି । 2014 ପରଠାରୁ ବିଜେପିକୁ ଏକାକୀ ବହୁମତ ମିଳୁଛି କିନ୍ତୁ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ହି କେନ୍ଦ୍ରରେ ରହିଛି ।  1996ରେ ବିଜେପି କେବଳ 13 ଦିନ ପାଇଁ ସରକାର ଚଲାଇ ପାରିଥିଲା । ମେଣ୍ଟର ଏହି ରାଜନୀତି ଦେଶକୁ ଅନେକ ଚକିତ କରିବା ପରି ନିଷ୍ପତ୍ତିର ସାକ୍ଷୀ କରିଛି ।   

ସରକାର ଗଢିବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପଟେ ବିଜେପି ଏବଂ ବାମଦଳ ପରି ଘୋର ବିରୋଧୀ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ ଅନ୍ୟପଟେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରେ ପିଡିପି ଏବଂ ବିଜେପିର ଅମେଳ ସରକାର ମଧ୍ୟ ମେଣ୍ଟର ଦାନ ଥିଲା । ରାମବିଳାସ ପାସୱାନ ପରି କିଛି ନେତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମେଣ୍ଟ ସରକାରକୁ ଚଲାଇ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ପରିଚୟ ମିଳିଛି । ଏହା ମେଣ୍ଟ ରାଜନୀତିର କମାଲ ଥିଲା ଯେ ନିର୍ଦଳୀୟ ବିଧାୟକ ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧୁକୋଡା ଝାରଖଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ୟୁପିଏ ମେଣ୍ଟ ସମୟରେ ସେ 2006ରୁ 2008 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଥିଲେ । ନିର୍ଦଳୀୟ ବିଧାୟକ ଭାବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଭାରତର ତୃତୀୟ ନେତା ହୋଇଥିଲେ । କ୍ଷମତାର ଲୋଭରେ ହୋଇଥିବା ମେଣ୍ଟର ପ୍ରବଳ ଦୁରୁପଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । 1993 ମସିହାରେ ନରସିଂହ ରାଓ ସରକାରରେ ସାଂସଦଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ଦେବା ଘଟଣା ହେଉ ଅବା ସାଂସଦଙ୍କ ଉପରେ ଟଙ୍କା ଉଡାଇବା । ମେଣ୍ଟ କାରଣରୁ ଦୁର୍ବଳ ସରକାର ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏହପରି କାମ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ଏଥିରେ ସାଂସଦ ଏବଂ ବିଧାୟକଙ୍କୁ କିଣା ମଧ୍ୟ ଯାଉଛି । 

ପ୍ରଥମ ମେଣ୍ଟ ସରକାର- କେନ୍ଦ୍ରରେ 1977 ତ ରାଜ୍ୟରେ 1967ରେ ପ୍ରଥମ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ହୋଇଥିଲା

ଭାରତରେ ଯଦି ମେଣ୍ଟ ସରକାରର ଇତିହାସ କଥା କହିବା ତେବେ 1977 ମସିହାରେ ମୋରାରଜୀ ଦେସାଇଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଜନତା ପାର୍ଟିର ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ହୋଇଥିଲେ, ଏଥିରେ ସମୁଦାୟ 13ଟି ଦଳ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ପ୍ରଥମ ବିନା କଂଗ୍ରେସୀ ସରକାର ହୋଇଥିଲା । ଅନ୍ୟପଟେ ଯଦି ରାଜ୍ୟରେ ମେଣ୍ଟର କଥା କହିବା ତେବେ ସ୍ୱାଧିନତାର 20 ବର୍ଷରେ ମାର୍ଚ୍ଚ 15 ତାରିଖ 1967ରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ପ୍ରଥମ ସଂଯୁକ୍ତ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ସରକାର ହୋଇଥିଲା । ଏହାକୁ ଛାଡି କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞ 1953 ମସିହାରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିବା ମିଳିତ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳକୁ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରର ପ୍ରଥମ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ମାନନ୍ତି । ଏହି ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳ 13 ମାସରେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । ଏହପରି 1957ରେ ଓଡିଶାରେ ମଧ୍ୟ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ହୋଇଥିଲା ଯାହା ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେବା ପୂର୍ବରୁ 1961 ମସିହାରେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ସବୁକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ମେଣ୍ଟ ଧରାଯାଉ ନାହିଁ । 

ସବୁଠାରୁ ଅମେଳ: ରାଜନୀତିର ଦୁଇ ବିରୋଧୀ ପିଡିପି-ବିଜେପି କରିଥିଲେ ସରକାର

ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ଯଦି ସବୁଠାରୁ ମେଳ ଖାଉନଥିବା ମେଣ୍ଟ କଥା କହିବା ତେବେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ 2015ରେ ହୋଇଥିବା ବିଜେପି ଏବଂ ପିଡିପି ସରକାର । ସିଦ୍ଧାନ୍ତିକ ଏବଂ ବୈଚାରିକ ଭାବେ ଘୋର ବିରୋଧୀ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଦଳ ମିଶି ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିଲେ । ଧାରା 370 ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟତାକୁ ନେଇ ଦୁହି ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ବିରୋଧ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସରକାର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । 

ମେଣ୍ଟର ସବୁଠାରୁ ବଡ ମହାରଥୀ: ବର୍ତ୍ତମାନରେ ପାସୱାନ ମେଣ୍ଟ ରାଜନୀତିର ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନୀ

ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଜନୀତିରେ ଲୋକ ଜନଶକ୍ତି ପାର୍ଟିର ମୁଖ୍ୟ ରାମବିଳାସ ପାସୱାନଙ୍କ ନାଁ ମେଣ୍ଟର ରାଜନୀତିରେ ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛି । 2000ରେ ଜେଡିୟୁରୁ ଅଲଗା ହେବା ପରେ ସେ ଲୋକ ଜନଶକ୍ତି ପାର୍ଟିର ଗଠନ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଏନଡିଏ ସରକାରରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । 2002 ଗୁଜରାଟ ଦଙ୍ଗା ପରେ ଏନଡିଏରୁ ଅଲଗା ହୋଇଥିଲେ । 2004 ମସିହାରେ ମନମୋହନ ସରକାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ 2009ରେ କଂଗ୍ରେସରୁ ଅଲଗା ହୋଇଥିଲେ । 2010 ମସିହାରେ ଲାଲୁ ଯାଦବ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ପଠାଇଥିଲେ । 2014 ଏବଂ 2019ରେ କେନ୍ଦ୍ରର ବିଜେପି ସରକାରରେ ପୁଣି ଥରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । 

ସବୁଠାରୁ ସଫଳ : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, କେରଳ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସଫଳ ରହିଛି ମେଣ୍ଟ

15 ମାର୍ଚ୍ଚ 1967ରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ସଂଯୁକ୍ତ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଭାବେ ଏକାଠି ହୋଇଥିବା ୟୁନାଇଟେଡ ଲେଫ୍ଟ ଇଲେକ୍ସନ କମିଟି ଏବଂ  ୟୁନାଇଟେଡ ଲେଫ୍ଟ ଫ୍ରଣ୍ଟକୁ ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ମେଣ୍ଟ ଭାବେ ଧରାଯାଉଛି । କେରଳରେ 1960ରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରଜାସୋଶଲିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସହ ମେଣ୍ଟ କରି ସରକାର ଗଠନ କରିଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ହେବା ଜାରି ରହିଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବିଜେପି 1995 ମସିହାରେ ଶିବସେନା ସହ ମିଶି ସରକାର କରିଥିଲା ।  

ଯେତେବେଳେ ମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଏକଠି ହୋଇଥିଲେ ବିରୋଧୀ

1989ରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସର ପରାଜୟ ହୋଇଥିଲା । ବହୁମତ ନଥିବାରୁ ବିରୋଧୀ ଦଳର ଆସନରେ ବସିଥିଲା । ଜନତା ଦଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ଦଳକୁ ନେଇ ହୋଇଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୋର୍ଚ୍ଚା ସରକାର ଗଠନ କରିଥିଲା । ଏଥିରେ ସବୁଠାରୁ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଏହା ଯେ ବିଜେପି ଏବଂ ବାମାମୋର୍ଚ୍ଚାର ସମର୍ଥନ ଆଧାରରେ ସରକାର ହୋଇଥିଲା । 1989 ପରଠାରୁ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା 12ଟି  ସରକାର ହୋଇ ସାରିଛି । ରାଜ୍ୟରେ ଘୋର ବିରୋଧୀ ଥିବା ବିଏସପ ଏବଂ ଏସପି ମଧ୍ୟ 2019ରେ ମେଣ୍ଟ କରି ସାରିଛନ୍ତି ।  

ଲୋହିଆଙ୍କୁ କୁହାଯାଏ ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ମେଣ୍ଟର ଜନକ

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସମାଜବାଦୀ ଡ.ରାମମନୋହର ଲୋହିଆଙ୍କୁ ସ୍ୱାଧିନତା ପରେ ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିର ମେଣ୍ଟର ଜନକ କୁହାଯାଉଛି । 1960ର ଦଶନ୍ଧିରେ କଂଗ୍ରେସ ବିରୋଧୀ ରାଜନୀତିର ବିକାଶ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ବିରୋଧୀରେ ଏକଜୁଟ କରିଥିଲେ । 1962 ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଲୋହିଆ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେ ଏପରି ଏକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଦେଇଥିଲେ ଯାହା ପଛରେ ନେତାମାନେ ଠିଆ ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । 

ଛତିଶଗଡ ଏପରି ଏକ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠାରେ ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ମେଣ୍ଟ ସରକାର ହୋଇ ନାହିଁ, ଝାରଖଣ୍ଡ ଏହାର ବିରୋଧୀ

• ସ୍ୱାଧିନତା ପୂର୍ବରୁ 1946ରେ ଅନ୍ତରୀଣ ସରକାର ହୋଇଥିଲା । ଏହା ଏକ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଥିଲା ।

• ମାର୍ଚ୍ଚ 1977ରୁ ଜୁନ 1979( 857) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରଥମ ବିନା ବାହାର ସରକାର ମୋରରାଜୀ ଦେସାଇ କରିଥିଲେ । 

• ଝାଡଖଣ୍ଡ ଏପରି ଏକ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠାରେ ସର୍ବଦା ମେଣ୍ଟ ସରକାର ହୋଇଛି ।

• ଛତିଶଗଡ ଏପରି ଏକ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠାରେ କେବେ ମଧ୍ୟ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ହୋଇ ନାହିଁ । 

• 1989ରୁ 2009 ମଧ୍ୟରେ ଏପରି ସାତଟି ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିରେ କୌଣସି ଦଳକୁ ଲୋକସଭାରେ ବହୁମତ ମିଳି ନାହିଁ । ସବୁ ସରକାର ମେଣ୍ଟର ରହିଥିଲା । 

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଜାଣନ୍ତୁ ଟଙ୍କା ପ୍ରଚଳନର ଇତିହାସ, କିଏ କରିଥିଲେ ଏହାର ଆରମ୍ଭ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/special-odisha-ser-saha-suri-first-started-coin-in-india-history-61957
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/special-odisha-ser-saha-suri-first-started-coin-in-india-history-61957
        </guid>
        <pubDate>
           Fri, 11 Oct 2019 04:49:45 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଟଙ୍କା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ପରିଶ୍ରମ କରିଥାନ୍ତି। କୁହନ୍ତି ପାଖରେ ଅର୍ଥ ନଥିଲେ କେହି ଚିହ୍ନନ୍ତି ନାହିଁ। ତେବେ କଣ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ଏହି ଟଙ୍କାର ଇତିହାସ। ଏହାକୁ କିଏ ପ୍ରଚଳନ କରିଥିଲା। କେବେ କରିଥିଲା। ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଟଙ୍କାର ଇତିହାସ। 

ଭାରତରେ ପ୍ରଥମେ ସେର ଶାହା ସୁରୀ ଟଙ୍କାର ପ୍ରଚଳନ କରିଥିଲେ। ଭାରତରେ ସୂରୀ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରିଥିବା ତଥା ଭାରତର ସିଂହ ନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସେର ଶାହା ସୂରୀ ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବହୁ ବଡ ବଡ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ସେ ଏଭଳି ସବୁ ପ୍ରଥାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଯାହାକି ଆଜି ଯାଏଁ ଆମେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛୁ। 

୧୪୫୧ରେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅଫଗାନ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ବହୁ ଲୋକ ନିଜ ଅବସ୍ଥା ସୁଧାରିବାକୁ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଥିଲେ ଇବ୍ରାହିମ ସୂରୀ। ଯିଏକି ଘୋଡା ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପୁଅ ହସନ ଖାନ ଜୌନପୁରର ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଚମଲଖାନଙ୍କ ସେବାରେ ଥିଲେ। ହସନ ଖାନଙ୍କ ୪ଜଣ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ୮ଟି ସନ୍ତାନ ଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ  ଥିଲେ ଫରିଦ ଖାନ ଅର୍ଥାତ୍ ସେର ଶାହା ସୂରୀ। ତାଙ୍କ ଜନ୍ମକୁ ନେଇ ଇତିହାସକାର ଅଲଗା ଅଲଗା ମତ ଦେଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବହୁ ଇତିହାସକାରଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ ୧୪୮୬ରେ ହୋଇଥିଲା। 

୧୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଫରିଦ ଖାନ ନିଜ ସାବତ ମାଙ୍କ ଠାରୁ ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇ ଘର ଛାଡି ଜୌନପୁର ପଳାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ସେ ଶିକ୍ଷାଲାଭ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ୧୫୨୨ରେ ବିହାରର ଗଭର୍ଣ୍ଣର ସୁଲତାନ ମହମ୍ମଦ ଖାନଙ୍କ ସେବାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ନିଜର ସୌର‌୍ୟ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯାଇ ସେ ଥରେ ଏକାକୀ ସିଂହର ସାମ୍ନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସିଂହକୁ ମାରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଏହି ପରାକ୍ରମ ପରଠାରୁ ସେର ଖାନ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେର ଖାନ ମୋଗଲ ଶାସକ ବାବରଙ୍କ ସେବାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ୧୫୩୪ରେ ସେର ଖାନ ସୁରଜଗଡ ଯୁଦ୍ଧରେ ମହମ୍ମଦ ଶାହାକୁ ପରାସ୍ତ କରି ବଙ୍ଗାଳର ବହୁ ଅଂଶ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସେପଟେ ୧୫୩୦ରେ ବାବରଙ୍କ ପରଲୋକ ପରେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ହୁମାୟୁନ ମୋଗଲ ଶାସନ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ୧୫୩୭-୩୯ ଯାଏଁ ହୁମାୟୁନ ଆଗ୍ରା ନଥିଲେ। ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ସେର ଖାନ ଆଗ୍ରା ହାସଲ କରିଥିଲେ। 

ଏହି କ୍ରମରେ ୧୫୪୦ରୁ ଭାରତରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ଅଫଗାନ ଶାସନ ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ସେର ଶାହା ସୂରୀ ତାଙ୍କ ଶାସନ କାଳର ୭ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ବହୁ ଉପଲବ୍ଧି ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଟଙ୍କା ପ୍ରଚଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଯାହା ଆମେ ଆଜି ବି ବ୍ୟବହାର କରୁଛେ। ତାଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ଏଭଳି ଥିଲା କି ସେର ଶାହାଙ୍କ ଶତ୍ରୁ ହୁମାୟୁନ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ରାଜାଙ୍କର ଗୁରୁ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ଆଜି ବିଶ୍ଵ ଡାକ ଦିବସ
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/special-odisha-world-post-day-61809
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/special-odisha-world-post-day-61809
        </guid>
        <pubDate>
           Tue, 08 Oct 2019 21:50:26 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ବିଶ୍ଵ ଡାକ ଦିବସ। ଡାକ ସେବା କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖବର ପହଁଚାଇବାକୁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଏବଂ ଶସ୍ତା ମାଧ୍ୟମ। ଯେଉଁ ସମୟରେ ଫୋନର ବ୍ୟବହାର ନଥିଲା ସେହି ସମୟରେ ଦୂରରେ ରହୁଥିବା ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ନିକଟରେ ଖବର ପହଁଚାଇବା ଡାକ ଏକମାତ୍ର ମାଧ୍ୟମ ଥିଲା। ଠିକ୍ ଆଜିର ଦିନରେ ଡାକ ସେବାର ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। 

୧୮୭୪ ଅକ୍ଟୋବର ୦୯ରେ ୟୁନିଭରସାଲ ପୋଷ୍ଟାଲ ୟୁନିଅନ ଗଠନ କରିବା ପାଇଁ ସୁଇଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ବର୍ଣ୍ଣରେ ୨୨ଟି ଦେଶ ଏକ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ କରିଥିଲେ। ୧୯୬୯ରେ ଜାପାନର ଟୋକିଓରେ ହୋଇଥିବା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅକ୍ଟୋବର ୦୯କୁ ବିଶ୍ଵ ଡାକ ଦିବସ ପାଳନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ୧୮୭୬ରେ ୟୁନିଭରସାଲ ପୋଷ୍ଟାଲ ୟୁନିଅନର ସଦସ୍ୟ ଥିବା ଭାରତ ପ୍ରଥମେ ଏଶିୟା ଦେଶ ଥିଲା। ଜନସଂଖ୍ୟା ଓ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମେଲ୍ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଆଧାରରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମରୁ ଫାଷ୍ଟ କାଟେଗୋରୀର ସଦସ୍ୟ ଥିଲା। ଏହାପରେ ୧୮୫୪ ଅକ୍ଟୋବର ୧ରେ ଭାରତ ସରକାର ଡାକ ପାଇଁ ଏକ ବିଭାଗ ସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ। 

ପୋଷ୍ଟାଲ ନେଟୱର୍କରେ ଡାକ ଘରକୁ ୪ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଯଥା- ପ୍ରଧାନ ଡାକଘର, ଉପ ଡାକ ଘର, ଅତିରିକ୍ତ ବିଭାଗୀୟ ଉପ ଡାକ ଘର, ଅତିରିକ୍ତ ବିଭାଗୀୟ ଶାଖା ଡାକ ଘର। ଏହି ସବୁ ଡାକ ଘର ଗୁଡିକ ଏକା ଭଳି କାମ କରିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଡେଲିଭରୀ କାମ ବିଶିଷ୍ଟ ଡାକ ଘର ଦ୍ଵାରା କରାଯାଇଥାଏ। 

ଭାରତରେ ଆଧୁନିକ ଡାକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଆରମ୍ଭ ୧୮ଶହ ଶତାବ୍ଦୀରୁ ହୋଇଥିଲା। ୧୭୬୬ରେ ଲର୍ଡ କ୍ଲାଇବଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସ୍ଥାପିତ ଡାକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବିକାଶ ୱାରେନ ହେଷ୍ଟିଙ୍ଗସ୍ ୧୭୭୪ରେ କୋଲକାତାର ଜିପିଓରେ ସ୍ଥାପନା କରାଯାଇଥିଲା। ଚେନାଇ ଓ ମୁମ୍ବାଇର ଜେନେରାଲ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍ କ୍ରମଶଃ ୧୭୮୬ ଓ ୧୭୯୩ରେ ବିକଶିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଡିଜିଟାଲାଇଜେଶନ ହେବା ଦ୍ଵାରା ଡାକକୁ ନୂତନ ଟେକନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଯୋଡାଗଲା। ଡାକ, ପାର୍ସଲ, ଲେଟର୍ସ ପହଁଚାଇବା ପାଇଁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରାଗଲା। ଏବେ ଅନଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆନିଆ କରାଯାଉଛି। 

ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଡାକ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୮୨ ପ୍ରତିଶତ ବୈଶ୍ଵିକ ଜନସଂଖ୍ୟାଙ୍କୁ ହୋମ ଡେଲିଭରୀର ସୁବିଧା ମିଳୁଛି। ଜଣେ ଡାକ କର୍ମଚାରୀ ୧,୨୫୮ ଲୋକଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଇଥାଏ। ଏବେ ଦୁନିଆରେ ୫୫ ପ୍ରକାରର ପୋଷ୍ଟାଲ ଇ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। ଡାକ ୭୭ ପ୍ରତିଶତ ଅନଲାଇନ ସେବା ଦେଉଛି। ୫ ଦିନ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନରେ ୮୩.୬୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଣ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଡାକ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟା ଯାଇଥାଏ। ୧୪୨ଟି ଦେଶରେ ପୋଷ୍ଟାଲ କୋଡ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି। ଭାରତୀୟ ଡାକ ବିଭାଗର ପିନକୋଡ୍ ନମ୍ବର ଆଧାରରେ ଦେଶରେ ଡାକ ବିତରଣର କାମ କରାଯାଉଛି। ପିନକୋଡ ନମ୍ବରର ଆରମ୍ଭ ୧୯୭୨ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ କରାଯାଇଥିଲା।

        </description>
      </item>
      <item>
        <title>
           ନବରାତ୍ରୀର ଅଷ୍ଟମ ଦିନ : ମହାଷ୍ଟମୀରେ ମହାଗୌରୀ ବେଶରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ମା’ ଜଗଦମ୍ବା
        </title>
        <link>
           https://khabarodisha.com/Special/state-odisha-navaratri-8th-day-mahagouri-besa-61667
        </link>
        <guid>
           https://khabarodisha.com/Special/state-odisha-navaratri-8th-day-mahagouri-besa-61667
        </guid>
        <pubDate>
           Sat, 05 Oct 2019 23:05:19 GMT
        </pubDate>
        <description>

ଆଜି ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜାର ଅଷ୍ଟମ ଦିନ । ଏନେଇ ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗ ଉତ୍ସବମୁଖର। ମନ୍ଦିର ଠାରୁ ମଣ୍ଡପ ଯାଏଁ ପୁଲକିତ ହୋଇ ଉଠିଛି। କାହିଁକି ନା ମା’ ଆସିଛି। ନଅ ଦିନ ବ୍ୟାପୀ ହେଉଥିବା ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜାର ଆଜି ସପ୍ତମ ଦିନ। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଶୈଳପୁତ୍ରୀ, ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନରେ ବ୍ରହ୍ମଚାରିଣୀ, ତୃତୀୟ ଦିନରେ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟା, ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ କୁସ୍ମାଣ୍ଡା, ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ସ୍କନ୍ଦମାତା, ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ କାତ୍ୟାୟନୀ, ସପ୍ତମ ଦିନରେ କାଳରାତ୍ରୀ ଓ ଅଷ୍ଟମ ଦିନରେ ମହାଗୌରୀ ରୂପରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ମା’ ଦୁର୍ଗା। ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି, ଅଷ୍ଟମୀରେ ମା’ ଆଦିଶକ୍ତିଙ୍କ ଅଷ୍ଟମ ଏବଂ ଶାନ୍ତ ରୂପ ମା’ ମହାଗୌରୀଙ୍କ ଉପାସନା କରାଯାଏ । 

ପୌରାଣିକ କଥାନୁସାର , ଦେବୀ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ରୂପରେ ମା’ ମହାଗୌରୀ ଭଗବାନ ମହାଦେବଙ୍କୁ ସ୍ୱାମୀ ରୂପେ ପାଇବା ପାଇଁ କଠୋର ତପସ୍ୟା କରିଥିଲେ । ଥରେ ନିଳକଣ୍ଠଙ୍କ ରୁକ୍ଷ ବାକ୍ୟରେ ମା’ଙ୍କ ମନକୁ ଆଘାତ ପହଁଚିଥିଲା ଏବଂ ମା’ କଠୋର ତପସ୍ୟାରେ ଲିନ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଅନେକ ଯୁଗ ପରେ ମା’ଙ୍କ ତପସ୍ୟା ଯେତେବେଳେ ଭଗ୍ନ ହୋଇନଥିଲା ପ୍ରଭୂ ଭୋଳାନାଥ ସ୍ୱୟଂ ମା’ଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ବାହାରି ପଡିଥିଲେ । ମା’ଙ୍କୁ ତପସ୍ୟାରେ ଏଭଳି ମଗ୍ନ ଥିବାର ଦେଖି ଭଗବାନ ଶିବ ଆଶ୍ଚର‌୍ୟ୍ୟଚକିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଅନେକ ଯୁଗ ଅନ୍ତରାଳେ ମଧ୍ୟ ମାତାଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଉର୍ଜ୍ଜା ଏବଂ ତେଜ ବାହାରୁଥିଲା । ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ଶରୀରର ରଙ୍ଗ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଭଳି, ତାଙ୍କ ମନଲୋଭା ଛବି ଚନ୍ଦ୍ରମା ସମାନ ଶ୍ୱେତ ଏବଂ ଜୁଇ ଫୁଲ ଭଳି ଧବଳ । ମାତାଙ୍କ ବସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଆଭୁଷଣରେ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇ ଦେବୀ ଉମା ଗୌରବରଣର ବରଦାନ ମିଳିଛି ଏବଂ ମା’ଙ୍କ ନାଁ “ମହାଗୌରୀ” ରହିଛି ।

ପୁରାଣରେ ଆଉ ଏକ କଥା ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ବର ରୂପେ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ମାତାଙ୍କୁ କଠୋର ତପ କରିବାକୁ ପଡେ । ଅନେକ ଯୁଗ ତପସ୍ୟା କରିବା କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ଶରୀର କଳା ପଡିଯାଏ । ଦେବୀଙ୍କ ତପରେ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇ ମହାଦେବ ତାଙ୍କୁ ଅର୍ଦ୍ଧାଙ୍ଗିନୀ ରୁପେ ସ୍ୱୀକାର କରନ୍ତି ଏବଂ ମଳିନ ପଡିଥିବା ତାଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଗଙ୍ଗା ଜଳରେ ଧୋଇଦିଅନ୍ତି । ଏହାପରଠାରୁ ଦେବୀଙ୍କ ମଳିନ ଶରୀର ଅତ୍ୟନ୍ତ କାନ୍ତିମାନ ଗୌରବର୍ଣ୍ଣର ହୋଇଯାଏ । ସେବେଠାରୁ ହିଁ ମା’ଙ୍କ ନାଁ ମହାଗୌରୀ ରହିଛି । ନବରାତ୍ରୀର ମହାଷ୍ଟମୀରେ ମାଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କଲେ ସର୍ବତ୍ର ସିଦ୍ଧି ଲାଭ ମିଳେ। 

ମା’ଙ୍କ ଧ୍ୟାନ

ଯା ଦେବୀ ସର୍ବଭୂତେଷୁ ମା ମହାଗୌରୀ ରୂପେଣ ସଂସ୍ଥିତା।

ନମସ୍ତସ୍ୟୈ ନମସ୍ତସ୍ୟୈ ନମସ୍ତସ୍ୟୈ ନମୋ ନମଃ।।

        </description>
      </item>
   </rss>
 </channel>