ପଞ୍ଜାବ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଖୋଲିଛନ୍ତି ମାଗଣା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିର ଦୋକାନ,ସେପଟେ ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ବଢିଚାଲିଛି ଋଣ ଭାର
Khabar Odisha:With-the-Punjab-Assembly-elections-looming-all-political-parties-have-opened-free-promise-shops-while-the-debt-burden-on-the-state-is-on-the-rise

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୨୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପଞ୍ଜାବ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୨ କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ସେମାନଙ୍କ ମାଗଣା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିର ଦୋକାନକୁ ସଜାଇଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚରଣଜିତ୍ ସିଂ ଚାନ୍ନି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ୟୁନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ୩ ଟଙ୍କା ହେବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିବାବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ୩୦୦ ୟୁନିଟ୍ ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେପଟେ ବିନା ମୂଲ୍ୟରେ ୪୦୦ ୟୁନିଟ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଶିରୋମାନି ଅକାଳୀ ଦଳ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ କେଜ୍ରିୱାଲ ଆହୁରି ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ସେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପଞ୍ଜାବରେ ତାଙ୍କ ସରକାର ଗଠନ ହୁଏ ତେବେ ସେ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମସ୍ତ ବାଳିକା ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କୁ ମାସକୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବେ।

ଯଦି କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ପ୍ରତିଜ୍ଞାକୁ ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଏ, ତାହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ସହଜ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ ଜ୍ଝ ବର୍ତ୍ତମାନ ପଞ୍ଜାବର ୯୯.୦୮ ଲକ୍ଷ ବାଳିକା ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଭୋଟର ତାଲିକା ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶ ପାଇନାହିଁ। ଅନ୍ତିମ ଭୋଟର ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଏକ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ଯଦି ସମସ୍ତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏକ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଗୋଟିଏ ମାସରେ ୧୦୦୦ କୋଟି ଏବଂ ବର୍ଷରେ ୧୨,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧, ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ପଞ୍ଜାବ ସରକାର ୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଯଦି ଆମେ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିବା, ପଞ୍ଜାବର ସମସ୍ତ ଉତ୍ସରୁ ୭୨,୦୪୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ ଅଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପଞ୍ଜାବ ସରକାରଙ୍କ ଋଣ ପାଇଁ ସୁଧ ଦେୟ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା, ସରକାର ଦେଇଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସବସିଡି, ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ଏବଂ ସାମାଜିକ ପେନ୍ସନ୍ ପାଇଁ ୭୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପଞ୍ଜାବ ସରକାର ୨୦,୩୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ସୁଧ ଟିକସ ଦେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି କେଜ୍ରିୱାଲ ନିର୍ବାଚନରେ ଜିତନ୍ତି, ତେବେ ସେ ୩୦୦ ୟୁନିଟ୍ ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୧୧,୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅତିରିକ୍ତ ବୋଝ ହେବ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment