କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ସୁସ୍ଥ ହେବାର ଦୁଇ-ତିନି ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେବ ଲକ୍ଷଣ- ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟି
Khabar Odisha:Symptoms-will-be-observed-for-two-to-three-months-after-the-corona-infection-recovery---Oxford-University
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୨୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ ରୋଗୀମାନେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପରେ ଦୁଇରୁ ତିନିମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ, ଥକାପଣ, ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଉଦାସୀନତା ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇପାରେ।

ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍ ହୋଇଥିବା 58 ଜଣ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରଭାବ ଦେଖିଥିଲେ। ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଏକାଧିକ ଅଙ୍ଗ ଏକ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଥାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରମାଗତ ଫୁଲା ହେତୁ ଏହି ସମସ୍ୟା କିଛି ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଅନ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସମୀକ୍ଷା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ମେଡରିଭରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇସାରିଛି 

ଅକ୍ସଫୋର୍ଡର ରେଡକଲିଫ୍ ମେଡିସିନ୍ ବିଭାଗର ଜଣେ ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନଗୁଡିକ କରୋନା ସହିତ ଜଡିତ ଅଧିକ ଶାରୀରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକୁ ଦର୍ଶାଉଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କ୍ଲିନିକ୍ ଯତ୍ନର ଏକ ମଡେଲ୍ ବିକଶିତ କରିବାକୁ ସୂଚାଇଥାଏ ଯାହା ଡିସଚାର୍ଜ ରୋଗୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ନଜର ରଖିପାରେ 

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ବ୍ରିଟେନର ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର୍ ହେଲଥ ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେହେତୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥାଏ ତେଣୁ କୋଭିଡ୍ -19କୁ 'ଲଙ୍ଗ କୋଭିଡ୍' ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ  ଏହା ଶରୀର ଏବଂ ମନ ଉପରେ ଅନେକ ଲକ୍ଷଣ ରହିଥାଏ 

ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଫଳାଫଳ ଦର୍ଶାଏ ଯେ 64 ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀଙ୍କର ଜୀବାଣୁ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଦୁଇରୁ ତିନି ମାସ ପରେ ଦେଖାଯାଏ। 55% ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥକାପଣର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଇଥାଏ 

କୋଭିଡ -19 ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 60 ପ୍ରତିଶତ ଏମଆରଆଇ ସ୍କାନରୁ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। କିଡନୀରେ 29%, ହୃଦୟରେ 26% ଏବଂ ଯକୃତରେ 10% ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି । ଡକ୍ଟର ରମଣ କହିଛନ୍ତି, 'ଅଙ୍ଗରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଏହି ଅସ୍ୱାଭାବିକତା ପ୍ରବାହର ସେରମ୍ ମାର୍କର୍ ସହିତ ଦୃଢ ଭାବରେ ଜଡିତ ।

ପ୍ରକାଶ ଥାଉ ଯେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ 4 କୋଟିରୁ ଅଧିକ କରୋନା ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଜୀବାଣୁ ଦ୍ବାରା 11 ଲକ୍ଷ 22 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଭାରତରେ 20 ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନାର 7,48,499 ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ରହିଛି  ଦେଶରେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment