କୃଷି ବିଲକୁ ନେଇ ହଙ୍ଗାମା, ବିରୋଧୀ ଦଳର ଆବେଦନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଲ୍ ଦସ୍ତକତ ନକରି ରାଜ୍ୟସଭା ପଠାନ୍ତୁ
Khabar Odisha:opposition-parties-have-sought-time-to-meet-President-Ramnath-Kovind
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

 କୃଷି ବିଲକୁ ନେଇ ସଂସଦରୁ ରାସ୍ତାରେ ସଂଘର୍ଷ ଜାରି ରହିଛି । ଏହି ହଙ୍ଗାମା ମଧ୍ୟରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ସମୟ ମାଗିଛନ୍ତି। ବିରୋଧୀଦଳଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଆବେଦନ କରାଯିବ ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଉଭୟ କୃଷି ବିଲରେ ଦସ୍ତଖତ ନକରି ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ପଠାନ୍ତୁ ।

ବିରୋଧୀଦଳ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟସଭାରେ କଣ ଘଟିଥିଲା ​​ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ। ରବିବାର ରାଜ୍ୟସଭାରେ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ (ପଦୋନ୍ନତି ଏବଂ ସରଳୀକରଣ) ବିଲ୍ -2020 ଏବଂ କୃଷକ (ସଶକ୍ତିକରଣ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା) ମୂଲ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତତା ଚୁକ୍ତିନାମା ଏବଂ କୃଷି ସେବା ବିଲ୍ -20 ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ରାଜ୍ୟସଭା ଅନୁମୋଦନ କରିଛି।

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବିରୋଧୀ ଦଳମାନେ ଆଠଜଣ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଉଠାଇବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିରୋଧୀମାନେ ଆସନ୍ତାକାଲି ରାଜ୍ୟସଭାରେ ପୁଣି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବେ।

ପ୍ରକାଶ ଥାଉ ଯେ କୃଷି ବିଲକୁ ନେଇ ବହୁତ ହଟ୍ଟଗୋଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ରବିବାର ଦିନ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଆଲୋଡ଼ନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବିଲ୍ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା । ଅନେକ ବିରୋଧୀ ସାଂସଦ ଉପସଭାପତିଙ୍କ ଚେୟାରର ଲିଫଲେଟ୍ ଚିରି ମାଇକ୍ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ।

ଏହା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି ରାଜ୍ୟସଭା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡୁ ସୋମବାର ସମୁଦାୟ ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ମୋଟ ଆଠ ଜଣ ସାଂସଦଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ସଞ୍ଜୟ ସିଂ, ଡେରେକ ଓବ୍ରାଇନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ ନିଲମ୍ବିତ ସାଂସଦ ସୋମବାର ସକାଳ ଠାରୁ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି ।

କୃଷି ବିଲକୁ ନେଇ ସରକାର ଏବଂ ବିରୋଧୀ ଗଭୀର ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ସୋମବାର ତାଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିୟମ ପରେ କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଫସଲ ବିକ୍ରୟ କରିବାର ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇବେ, କିନ୍ତୁ ବିରୋଧୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଛ କହୁଛନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment