ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ନିର୍ମାଣରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ବନିଲା ଭାରତ, ଏଣିକି ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ବିକ୍ରି କରିବେ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ
Khabar Odisha:govt-allows-export-of-made-in-india-ventilators
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୦୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଦେଶରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ସରକାର ମାର୍ଚ୍ଚ 24 ତାରିଖରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ରପ୍ତାନି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ, ଯଦି ଦେଶରେ ଅଧିକ କରୋନା ବିସ୍ତାର ହୁଏ ତେବେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଅଭାବ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସରକାର ଆଶଙ୍କା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ରପ୍ତାନି ଉପରେ ସରକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବାସ୍ତବରେ, ଗତ ଏକ ମାସ ଧରି ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ରପ୍ତାନି ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହଟାଇବାକୁ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମେଡିକାଲ୍ ଡିଭାଇସ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି (AIMED) ଦାବି କରିଥିଲା । କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଚିଠି ଲେଖି AIMED ଅଗଷ୍ଟ 2020 ରୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ରପ୍ତାନି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମାଗିଥିଲେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ରପ୍ତାନିକୁ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ହାର 2.15 ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି, ଏହାକୁ ଆହୁରି ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି । ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ପାଇଁ ବହୁତ କମ୍ ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଜୁଲାଇ 31 ରେ, କେବଳ 0.22 ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ଥିଲା | ତେଣୁ ସରକାର ଅଗଷ୍ଟରୁ ରପ୍ତାନିକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି ।

ଜୁଲାଇର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ, AIMED ରିପୋର୍ଟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲା ​​ଯେ ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରର ଅତ୍ୟଧିକ ଷ୍ଟକ ରହିବ | କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ନିର୍ମାତା ଜୋରସୋରରୋ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଦେଶରେ ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ପାଉଛି | କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଡର ମିଳୁନାହିଁ, ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ ପାଖରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଷ୍ଟକ୍ ଅଛି, ତେଣୁ ରପ୍ତାନି ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ |

ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ରପ୍ତାନିକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଭେଣ୍ଟିଲେଟରଗୁଡ଼ିକ ବିଦେଶରେ ନୂତନ ବଜାର ଖୋଜିବା ସ୍ଥିତିରେ ରହିବ। ଜାନୁଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ଭେଣ୍ଟିଲେଟରର 20 ରୁ ଅଧିକ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦକ ଦେଶରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ନିର୍ମାଣ କରୁଥିଲେ |

ଏଥି ସହ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ଏକ ଟ୍ୱିଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ବିଶ୍ୱକୁ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ରପ୍ତାନିକୁ ମୋଦୀ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ନୂତନ ଚାକିରି ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ |

ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପରେ ଦେଶରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ନିର୍ମାତା ମାନେ ଶାନ୍ତିରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେଇପାରିବେ କାରଣ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ମାସ ହେଲାଣି ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ରପ୍ତାନୀ ଉପରେ ସରକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ, ଅନେକ ବଡ କମ୍ପାନୀ କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ତିଆରି କରୁଥିବାରୁ ଦେଶରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ହୋଇଯାଇଥିଲା |

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment