ଛତିଶଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ସଫଳତା, ଗାଁରେ ସରିଲା ଶତପ୍ରତିଶତ ଟିକାକରଣ
Khabar Odisha:The-success-of-Chhattisgarh-district-has-resulted-in-100-per-cent-vaccination-in-the-village
ଛତିଶଗଡ, ଜୁନ ୧୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଛତିଶଗଡର ଦାନ୍ତେୱାଡା ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଛୋଟ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ରେଙ୍ଗାନାର ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ହୋଇପାରିଛି ଯେଉଁଠାରେ ୧୮ ଓ ୪୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ କରାଯାଇଛି।

ଏହାର ଶ୍ରେୟ କଠିନ ପରିଶ୍ରମୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, କରୋନା ସଚେତନତା ଦଳକୁ ଯାଇଥାଏ, ଯାହାର ପ୍ରୟାସରେ କିଛି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟିକା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସତ୍ତ୍ବେ ୨୯୪ ଜଣଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ଛତିଶଗଡର ବସ୍ତର ଡିଭିଜନ୍ ହେଉଛି ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କର ଏକ ଗଡ଼, ଯେଉଁମାନେ ସମୁଦାୟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ରହନ୍ତି । ଏଠାରେ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଜୀବନ ସେତେ ବିକଶିତ ନୁହେଁ ଓ କେତେକ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ପରିପୃଷ୍ଟ ।

ଦାନ୍ତେୱାଡା ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ନାକୁଲନର୍ ରୋଡରେ ଅବସ୍ଥିତ ଆଦିବାସୀ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ୩୧୦ ଭୋଟର ଅଛନ୍ତି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୯୪ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ କରାଯାଇଛି।

'ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। ତେଣୁ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଏହା ଯେପରି ଘଟୁଛି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଏହି ଟିକାକରଣ କରିଥିଲେ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଡ. ଜିସି ଶର୍ମା ଓ ବାଗେଲରେ ଅବସ୍ଥିତ ସିଭିଲ ସର୍ଜନ ଡ. ସଞ୍ଜୟ କୁମାର କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଥମେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ କୁଆକୋଣ୍ଡାରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ଟୀକାକରଣ ଅଧିବେଶନ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ କାରଣ ଲୋକମାନେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଥିଲେ ଏବଂ ଜାବ ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିବେ ନାହିଁ। ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏହି ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସାନମାଟି ତେଲାମି, ଗ୍ରାମ ରେଙ୍ଗାନାର ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ କରୋନା ସଚେତନତା ଦଳ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ। ସମସ୍ତେ, ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ସହାୟତାରେ, ଘର ଦ୍ୱାରକୁ ଯିବା ଓ ଟିକାକରଣର ଲାଭ ବିଷୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଟୀକା ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ।

ସଚେତନତା ଦଳର ସଦସ୍ୟ ସାନ୍ତ୍ରମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ବିଷୟରେ କିଛି ଦ୍ୱିଧା ଅଛି କିନ୍ତୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ପରେ ଲୋକମାନେ ଟିକା ନେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ।

କୁଆକୋଣ୍ଡାର ଟିକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବାରମ୍ବାର ଟିକା ସଚେତନତା ଅଧିବେଶନ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ସମସ୍ତଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ସହିତ ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ସଫଳତା ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୧୨୫ ଗ୍ରାମବାସୀ ଟିକାକରଣ କରିଥିଲେ। ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ଆହ୍ବାନ ପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମଧ୍ୟ ଡ୍ରାଇଭରେ ଉତ୍ସାହର ସହ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଶେଷ ଦିନରେ, ଯେତେବେଳେ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଦଳ ରେଙ୍ଗାନାର ଟିକାକରଣ ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ଯେ ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନେ ଏପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଟିକା ନେଇ ନାହାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଗଲା ଏବଂ ଶେଷରେ ଟିକାକରଣ କରାଗଲା।

ଦନ୍ତେୱାଡା ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଦୀପକ ସୋନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଞ୍ଚାୟତରେ କରୋନା ସଚେତନତା ଦଳ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଦଳଗୁଡିକ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିରନ୍ତର ନଜର ରଖନ୍ତି। କାଉନସେଲିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକମାନେ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଥିଲେ। ଫଳସ୍ୱରୂପ, ରେଙ୍ଗାନାରରେ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଶତପ୍ରତିଶତ ଟିକାକରଣ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment