21 ବର୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ସ୍ତରରେ ମହିଳାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଘରୋଇ ହିଂସା,ଚଳିତବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରୁ ମେ ମାସ ମଧ୍ୟରେ 2,383 ମାମଲା ଦାଖଲ
Khabar Odisha:The-highest-level-of-domestic-violence-in-21-years-2383-cases-filed-between-January-and-May-this-year

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ଜୁନ୍ 21(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):2021 ମସିହାରେ ଜାନୁୟାରୀରୁ ମେ ମଧ୍ୟରେ 2300 ରୁ ଅଧିକ ଘରୋଇ ହିଂସା ଅଭିଯୋଗ ଜାତୀୟ ମହିଳା ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକି 2000 ପରଠାରୁ ଏତିକି ସଂଖ୍ୟକ ମାମଲା କୌଣଷି ବର୍ଷ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ।

ତେବେ ଅଧିକାଂଶ ଅଭିଯୋଗ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରୁ ଆସିଛି।  ତେବେ, NFHS-5 ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର 70% ମହିଳା ଶାରୀରିକ ହିଂସାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ, ଏହା ବିଷୟରେ କାହାକୁ ଜଣାଇ ନଥିଲେ।  ଏପରିକି ଯେଉଁମାନେ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜସମିନ୍ ନିହାଲାନି ଏବଂ ସୁମନ୍ତ ସେନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ଘରୋଇ ହିଂସାର ସର୍ବାଧିକ ମାମଲା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଘଟିଥିଲା ବେଳେ ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା ଦାଖଲ ହୋଇଛି।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ଘରୋଇ ହିଂସା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ପଛକୁ ଦିଲ୍ଲୀ,ମହାରାଷ୍ଟ୍ର,ହରିୟାଣା,ବିହାର, ତାମିଲନାଡୁ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଆଦି ରହିଛନ୍ତି।
 
ତେବେ 70 ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଶାରୀରିକ ହିଂସା ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଏହି ଘଟଣାରେ କୋଣଷି ଅଭିଯୋଗ ବା ସହାୟତାର ଦାବି କରି ନାହାନ୍ତି। ଏହି ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଥିବାବେଳେ ଏହା ପଛକୁ ବିହାର ଗୁଜୁରାଟ,କର୍ଣ୍ଣାଟକ,ମହାରାଷ୍ଟ୍ର,ତେଲେଙ୍ଗାନା,ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରହିଛନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment