ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆସନ୍ତା ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଟୀକାକରଣର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସପ୍ତାହରେ ୪ ଦିନ ହେବ ଟୀକାକରଣ
Khabar Odisha:Preparations-for-the-vaccination-which-is-scheduled-to-begin-in-Delhi-on-the-16th-of-next-month-will-take-place-four-days-a-week
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୧୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା)

କରୋନା ମହାମାରୀ ସହ ମୁକାବିଲାର ଅନ୍ତ ନିମନ୍ତେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକା ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି। ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ସଂଯୋଜକ ତଥା ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଗୁରୁବାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟିକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସରିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଜାନୁଆରୀ ୧୬ରେ ୮୧ଟି ସ୍ଥାନରେ ଏହି ଟିକାକରଣ କରାଯିବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନରେ ୧୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ସପ୍ତାହରେ ୪ ଦିନ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ ।

କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଆମେ ୮୧ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଏହାକୁ କିଛିଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୧୭୫ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ। ଏହା ପରେ ସମଗ୍ର ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧୦୦୦ କେନ୍ଦ୍ର ଟୀକାକରଣ ହେବ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟିକା ଦିଲ୍ଲୀରେ ସପ୍ତାହରେ ଚାରି ଦିନ ସୋମବାର, ମଙ୍ଗଳବାର, ଗୁରୁବାର ଏବଂ ଶନିବାର ଦିନ ଦିଆଯିବ। ବୁଧବାର ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାରର ଅବଶିଷ୍ଟ ଦୁଇଦିନ ଅନ୍ୟ ଟୀକାକରଣର କାର୍ଯ୍ୟ ହେବ ଯାହା ପୂର୍ବ ପରି ଜାରି ରହିବ ।

କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ୨,୭୪,୦୦୦ ଡୋଜ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛୁ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଡୋଜ ଦିଆଯିବ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଅତିରିକ୍ତ ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାୟ ୧,୨୦,୦୦୦ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ୨,୭୪,୦୦୦ ଡୋଜ ଯଥେଷ୍ଟ ହେବ ।

ଜାନୁଆରୀ ୧୬ରୁ କୋଭିଡ- ୧୯ ବିରୋଧରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀର ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସୁପର ସ୍ପେସିଆଲିଟି ହସ୍ପିଟାଲରେ ୨୦,୦୦୦ ଡୋଜ ଇଣ୍ଡିଆ ବାୟୋଟେକ୍ ଉତ୍ପାଦିତ କୋଭାକ୍ସାଇନ୍ ଟିକା ରଖାଯାଇଛି। ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡର କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକାର ପ୍ରଥମ ସାମଗ୍ରୀ ମଙ୍ଗଳବାର ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସୁପର ସ୍ପେସିଆଲିଟି ହସ୍ପିଟାଲର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଂରକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ସାମଗ୍ରୀରେ ୨.୬୪ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ ଅଛି ଏବଂ ଏହାକୁ କଡା ସୁରକ୍ଷା ଅଧୀନରେ ରଖାଯାଇଛି ।

ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୁଧବାର ୨୦,୦୦୦ ଡୋଜ କୋକେନ ଟିକା ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ତିନୋଟି ସ୍ତରର ସୁରକ୍ଷା ରହିଛି ଏବଂ ୧୫ଟି ନୂତନ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment