କୋଭାକ୍ସିନର ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ ନେଇଥିବା ଲୋକେ ଏହି ଦେଶକୁ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ, ଦରକାର ପଡିବନି କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ
Khabar Odisha:People-who-have-taken-two-doses-of-covexin-can-travel-to-the-country-no-quarantine-is-required
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୨୮(ଖବର ଓଡିଶା):

କରୋନା ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଆଣ୍ଟି କରୋନା ଭାଇରସ ସ୍ୱଦେଶୀ ଟିକା ‘କୋଭାକ୍ସିନ’ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ମାତ୍ର ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏହି ଟିକା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୁ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦନ ହୋଇନାହିଁ । ଏହାର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ହୁ ଆସନ୍ତା ୪ ନଭେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଅନେକ ଦେଶ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ କୋଭାକ୍ସିନର ଡୋଜ ନେବାରୁ ନିଜ ଦେଶରେ ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଆଉ ଏଥିରେ ଏବେ ଓମାନ ଯୋଡି ହୋଇଛି । 

ବର୍ତ୍ତମାନ ଓମାନ କୋଭାକ୍ସିନକୁ କୋଭିଡ ୧୯ ଟିକା ଅନୁମୋଦିତ ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି । ଓନାମର ରାଜଦାନୀ ମସ୍କାଟରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ଏକ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଓମାନ ସରକାର ଭାରତର ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେବେ ଯେଉଁମାନେ ଯାତ୍ରା କରିବାର୧୪ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କୋଭାକ୍ସିନର ଉଭୟ ଡୋଜ ନେଇଥିବାର ପ୍ରମାଣ ରହିଥିବ । 

ଆଉ ଏହି ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । ହୁର ଅନୁମୋଦନ ବିଚାରାଧୀନ ଥିବାରୁ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ ଏବଂ ଆମେରିକା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ସହିତ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇ ନାହାନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ଓମାନ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶ ଏହି ଟିକାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । କୋଭାକ୍ସିନର ଉଭୟ ଡୋଜ ନେଇଥିବା ଭାରତୀୟମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଟିକା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସହିତ ଇରାନ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment