ନଭେମ୍ବରରେ ଓଡ଼ିଶାର ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ ୪,୧୩୬ କୋଟି
Khabar Odisha:Odisha-Records-64-Growth-In-GST-Collection-In-Nov

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ମାସ ତୁଳନାରେ ଚଳିତ ନଭେମ୍ବରରେ ଓଡିଶା ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହରେ ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କରିଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି। ନଭେମ୍ବର, ୨୦୨୦ ରେ ୨୫୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ତୁଳନାରେ ରାଜ୍ୟ ଗତ ମାସରେ ୪,୧୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ କରିଛି। ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟରେ ସଂଗ୍ରହର ଅଭିବୃଦ୍ଧି କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ମାସ ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ରହିଆସିଛି । ଜିଏସ୍‌ଟି କମିଶନରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହା କହିଛି ଯେ ଏହା କାର‌୍ୟ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରଠାରୁ ଏହା ରାଜ୍ୟ ଜିଏସ୍‌ଟିର ସର୍ବାଧିକ ସଂଗ୍ରହ ଅଟେ।

ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ ୨୮,୦୩୨.୯୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଗତ ଆର୍ଥିକ ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୭,୨୨୯.୨୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ୬୨.୭୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି। ସେହିପରି ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଓଡିଶା ଜିଏସ୍‌ଟି (ଓଜିଏସ୍‌ଟି) ସଂଗ୍ରହରେ ରାଜ୍ୟ ୬୯.୭୬ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ରେକର୍ଡ କରିଛି। ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଓଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ ୬୮୧.୯୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ ତୁଳନାରେ ୧,୧୫୭.୬୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା।

୨୦୨୧ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଭ୍ୟାଟ୍ (ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଏବଂ ମଦ) ର ମୋଟ ସଂଗ୍ରହ ୮୪୪.୪୫ କୋଟି ଥିଲାବେଳେ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ସେହି ଉତ୍ସରୁ ୬୦୧.୬୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା । ନଭେମ୍ବର ୨୧ ରେ ଏହି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଅଟୋମୋବାଇଲ୍, ଖଣି ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ସଂଗ୍ରହର ଫଳାଫଳ ବୋଲି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment