ଶୀତଦିନେ ନିଶ୍ଚିତ ଖାଆନ୍ତୁ ରସୁଣ, ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ରହିବେ ସୁସ୍ଥ
Khabar Odisha:Garlic-benefits-in-winter
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର 24( ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

 ଶୀତଋତୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି  । ଏହି ଋତୁରେ ରସୁଣ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ  । ଏହା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ  ।  ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ରସୁଣ ଖାଇବା ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଠିକ ଅଟେ  । ରସୁଣ ଶରୀରକୁ ଭିତରୁ ଗରମ ରଖେ   ।  ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶୀତଦିନେ ରସୁଣ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ଅଟେ  ।  

ଶୀତଦିନେ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶ 

ଶୀତଦିନେ ଲୋକମାନେ ସାଧାରଣତ ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ  । ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢେ  । 

ମଧୁମେହ

ଶୀତଦିନେ ମଧୁମେହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁ ରସୁଣ ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ  । ଏଥିରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଗୁଣ ଅଛି ଯାହା ରକ୍ତରେ ଚିନି ପରିମାଣକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିଥାଏ  । ଏହା ମଧୁମେହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖେ  । 

ରକ୍ତ ଚାପ 

ରସୁଣରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ପୋଟାସିୟମ୍ ଥାଏ ଯାହା ଶରୀରର ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ  । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତି  । 

ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା 

ରସୁଣରେ ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଉପାଦାନ ଥାଏ ଯାହା ଦାନ୍ତ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ  । ଦାନ୍ତରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ରସୁଣ କାମ କରେ  । ଲବଙ୍ଗ ସହିତ ରସୁଣକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ଦାନ୍ତରେ ଲଗାଇଲେ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ  ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment