ଶକ୍ତି ମିଲ୍ସ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ତିନି ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କଲେ ବମ୍ବେ କୋର୍ଟ
Khabar Odisha:Bombay-court-sentences-Shakti-Mills-journalist-to-three-years-in-prison-for-gang-rape

ବମ୍ବେ, ନଭେମ୍ବର ୨୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅଗଷ୍ଟ ୨୨, ୨୦୧୩ ରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମୁମ୍ବାଇର ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଶକ୍ତି ମିଲ୍ସରେ ଜଣେ ଫଟୋଗ୍ରାଫର ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବା ତିନିଜଣଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅପରାଧକୁ ସମାଜର ବିବେକକୁ ଚକିତ କରିଦେଇଛି। ଏହା ସହିତ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ବଳାତ୍କାରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାମଲା ଏକ ଘୃଣ୍ୟ ଅପରାଧ । ଏହା କେବଳ ଶାରୀରିକ ନୁହେଁ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଏହା ପୀଡିତାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଜନମତକୁ ଆଧାର କରି ସାମ୍ବିଧାନିକ କୋର୍ଟ ଦଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ହେଉଛି ନିୟମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଏକ ବ୍ୟତିକ୍ରମ। 

“ମୃତ୍ୟୁ ଅନୁତାପର ସଂକଳ୍ପକୁ ସମାପ୍ତ କରେଟ୍ଟ ଅଭିଯୁକ୍ତ କେବଳ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡର ଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅପରାଧ ପାଇଁ ଅନୁତାପ କରିବାକୁ ସେମାନେ ଆଜୀବନ ଧାର୍ମିକ କାରାଦଣ୍ଡର ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ସମାଜରେ ଅନୁକରଣ କରିବା ନୁହେଁ । ତେବେ ସଂସ୍କାରର କୌଣସି ପରିସର ନାହିଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ପୁର୍ବରୁ ୨୦୧୪ ରେ, ସେସନ୍ କୋର୍ଟ ତିନି ଜଣଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୨୦୧୩ ରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବଳାତ୍କାରକାରୀଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment