ପାକିସ୍ତାନକୁ ବଡ ଝଟକା, ଫାଇଟର୍ ଜେଟ୍ ଅପଗ୍ରେଡ୍ ପାଇଁ ମନା କରିଦେଲା ଫ୍ରାନ୍ସ
Khabar Odisha:France-refuses-to-allow-Pakistan-to-launch-fighter-jets
ଦିଲ୍ଲୀ,ନଭେମ୍ବର 21 (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଅଧିକ ମଜଭୁତ କରିବା ପାଇଁ ମିରାଜ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ, ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ଆଗୋଷ୍ଟା ୯୦ ବି ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ ନବୀକରଣ କରିବା ପାଇଁ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡିଥିଲା ହେଲେ ଫ୍ରାନ୍ସ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ରୋକଠୋକ୍ ମନା କରିଦେଇଛି । ଯାହାଫଳରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ଲାଗିଛି। ବାସ୍ତବରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ପାକିସ୍ତାନର ମିରାଜ -୩ ଏବଂ ମିରାଜ -୫ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ମଧ୍ୟ ନବୀକରଣ କରିବ ନାହିଁ। ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ପାକିସ୍ତାନରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ଫାର୍ମ ଡାସାଲ୍ଟ ଆଭିଏସନ୍ର ୧୫୦ ଟି ମିରାଜ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଅଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧା କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ସୂଚନାନୁସାରେ, ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ପାଙ୍ଗଓ୍ୱର ମହମ୍ମଦଙ୍କ କାର୍ଟୁନକୁ ଫ୍ରାନ୍ସର ସମର୍ଥନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଳ ମାକ୍ରୋନଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲା । ଏହାପରେ ଏବେ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ତେଣୁ ପ୍ରାନ୍ସ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଦେଇଛି ।ଏପରିକି ପାକିସ୍ତାନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସିଧାସିଧା ମନା କରିଦେଇଛି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟ କତରକୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସାହାଯ୍ୟ ନକରିବାକୁ କହିଛି। ପାକିସ୍ତାନୀ ମୂଳ ଟେକ୍ନିସିଆନମାନଙ୍କୁ ଏହାର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରେ କାମ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ନଦେବାକୁ ଫ୍ରାନ୍ସ କତରକୁ କହିଛି। ଫ୍ରାନ୍ସ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ବିଷୟରେ ବୌଶୟିକସୂଚନା ପାକିସ୍ତାନକୁ ଲିକ୍ କରିପାରିବେ। ତେବେ ସୁଚନା ଅନୁସାରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପାକିସ୍ତାନ ଗତ କିଛି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ମିରାଜ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିଣୁଛି। ଏଥି ସହିତ ପାକିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ ଇସଲାମାବାଦରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ମରାମତି କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାକିସ୍ତାନର ଫ୍ରାନ୍ସ-ଇଟାଲୀ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ନବୀକରଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଫ୍ରାନ୍ସ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment