ପୁଣି ଥରେ ଭାରତକୁ ବୁଝାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା ଚୀନ, କହିଲା "ରଣନୈତିକ ଭୁଲବୁଝାମଣା" ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହୁ ଭାରତ
Khabar Odisha:China-once-again-tried-to-persuade-India-saying-stay-away-from-strategic-misunderstandings-
ବେଜିଂ, ଜୁଲାଇ ୦୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଦେଖାଦେଇଛି | ଏହି ସମୟରେ ଚୀନ୍ ସରକାର କହିଛି ଯେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ ସମ୍ପର୍କରେ 'ରଣନୈତିକ ଭୁଲବୁଝାମଣା' ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଲଦାଖ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବିଷୟରେ ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଜାଓ ଲିଜିଆନ୍ ବେଜିଂରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୀମାରେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଜଟିଳ କରୁଥିବା କୌଣସି ବି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ସଡ଼କ ଓ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣରେ ନିୟୋଜିତ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ଜାଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଭାରତର କିଛି ନେତା 'ଦାୟିତ୍ୱହୀନ ମନ୍ତବ୍ୟ' ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଦୁଇ ଦେଶର ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଭାରତ ଏକ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସହିତ ଚୀନ୍ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ଆମର ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କର ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାର୍ଥ ବଜାୟ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଚାଇନାର ଆପ୍ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, "ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାରିକ ସହଯୋଗ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । କୃତ୍ରିମ ଭାବରେ ଏହିପରି ସହଯୋଗରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସୃଷ୍ଟି କରିବା କେବଳ ଡବ୍ଲୁଟିଏଓ ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ ନୁହେଁ, ବରଂ ଭାରତର ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛି ।" ଚୀନ୍ ନିଜ ଦେଶର ବ୍ୟବସାୟର ଆଇନଗତ ଅଧିକାରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବ ବୋଲି ପରୋକ୍ଷ ଭାବରେ ସେ ଭାରତକୁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment