Home >
ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ 2.0 କୁ ପୂରିବାକୁ ଯାଉଛି ଏକ ବର୍ଷ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସରକାର ନେଇଥିବା 5ଟି ସଫଳ ନିଷ୍ପତି ସମ୍ପର୍କରେ
Khabar Odisha:One-year-to-go-before-the-Modi-government-20-find-out-about-the-5-successful-decisions-taken-by-the-government-in-this-one-year
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଆସନ୍ତା ମେ 30 ରେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ସରକାର 2.0ର କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ମୋଦି ସରକାର ଅନେକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସଫଳତା ମଧ୍ୟରେ କିଛି ପ୍ରମୁଖ ସଫଳତା ହେଉଛି ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ମାନୟତାକୁ ସମାପ୍ତ କରିବା ଏବଂ ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ ଲାଗୁ କରିବା ଏବଂ ଦେଶର କିଛି ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ମିଶ୍ରଣ ସହ ଜଡିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତିନ ତଲାକ୍ ଆଇନକୁ ରଦ୍ଦ କରିବା ଭଳି କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି ।

ଏହି ସମସ୍ତ ସଫଳତା ବ୍ୟତୀତ, ଅଦୃଶ୍ୟ ରାକ୍ଷାସ ମହାମାରୀ କରୋନା ମୁକାବିଲା ନେଇ ଅନେକ କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଏବଂ ଏହାକୁ ସଫଳତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ସଫଳତା ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଶଂସିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ମହାମାରୀ କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ନେତା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଲୋକମାନଙ୍କ ମନରେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ ଜନ୍ମିଛି ଯେ କରୋନା ସଙ୍କଟକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ମୋଦୀ ସରକାର ବହୁ ପରିମାଣରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକାଇବା ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ପ୍ରଥମ 1 ବର୍ଷ କିପରି କଟିଛି -

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଷ୍ଟାଟସକୁ ସମାପ୍ତ କରିବା -

NDA ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ମୋଦୀ ସରକାର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ମୋଦି ସରକାର ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା 370 କୁ ହଟାଇ ରାଜ୍ୟକୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖ ଦୁଇଟି କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ | ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ କାଶ୍ମୀରରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଦେଶ, ଏକ ଆଇନ ଏବଂ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର କାରଣ ସାଜିଥିଲା ।

ପ୍ରବଳ ବିରୋଧ ସତ୍ତ୍ୱେ ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଆଇନ ଅଣାଯାଇଥିଲା -

ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଆଇନ ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରମୁଖ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଯାହା ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଚର୍ଚ୍ଚା ସାଉଁଟିଥିଲା । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ନିରନ୍ତର ବିରୋଧ | କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ବିରୋଧକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ଏହା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ନିୟମ ସହିତ ପାକିସ୍ତାନ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରେ ରହୁଥିବା ହିନ୍ଦୁ, ଶିଖ, ବୌଦ୍ଧ, ପାର୍ସୀ ଏବଂ ଇହୁଦୀମାନେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତ୍ୱ ପାଇପାରିବେ। ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରବଳ ବିରୋଧ ହେବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଆଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶର କୌଣସି ନାଗରିକର ନାଗରିକତା ଛଡ଼ାଯିବ ନାହିଁ, ବରଂ ନାଗରିକତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଏହି ଆଇନ ଅଣାଯାଇଛି।

ତିନ ତଲାକରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଲେ ମୁସଲିମ ମହିଳାମାନେ -

ମୋଦୀ ସରକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁଯାୟୀ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମୁସଲମାନ ମହିଳାମାନେ କିଭଳି ତିନ ତଲାକରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ସେ ନେଇ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ। ତିନ ତଲାକ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ମୋଦି ସରକାର ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭାରେ 'ସୁରକ୍ଷା ମୁସଲିମ୍ ମହିଳା ବିବାହ ଅଧିକାର ବିଲ୍ -2019' ପାରିତ କରିଛନ୍ତି।  ଏହା ପରେ ଦେଶରେ ତିନି ଅଗଷ୍ଟ 2019 ରୁ ଛାଡପତ୍ର ଦେବା ଆଇନଗତ ହୋଇଛି

ଅନେକ ବଡ ବଡ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ ବ୍ୟାଙ୍କ ମାନଙ୍କର ମିଶ୍ରଣ -

ଦେଶରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଂସ୍କାର ଦିଗରେ ଚାରୋଟି ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗଠନ ପାଇଁ ଦଶଟି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ମିଶ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ଓରିଏଣ୍ଟାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ କମର୍ସ ଏବଂ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଥିଲା। ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଆହ୍ଲାବାଦ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ବିଲୟ କରାଯାଇଥିଲା | ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ କର୍ପୋରେସନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ୟୁନିଅନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସହିତ ଯୋଡିବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ପରସ୍ପର ସହ ମିଶ୍ରଣ ହେବା ଫଳରେ NPA ବୃଦ୍ଧିରେ ଯଥେଷ୍ଟ ସହାୟକ ହୋଇପାରିଥିଲା | ଏହା ସହିତ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ 55,250 କୋଟି ଟଙ୍କା ବେଲଆଉଟ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ମହାମାରୀ କରୋନାର ସଫଳ ମୁକାବିଲା କରିବା -

ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ନହେବା ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ଅନେକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପୂର୍ବବସ୍ଥାକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସେ 20 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଦାବି କରିଛି ଯେ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତି ସତ୍ତ୍ୱେ ମୋଦୀ ସରକାର ଦେଶରେ କରୋନାକୁ ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକିବାରେ ଅନେକାଂଶରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment