Home >
୫୬ଟି ସି-୨୯୫ ମଧ୍ୟମ ପରିବହନ ବିମାନ ପାଇଁ ଏୟାରବସ୍ ସହିତ ୨୨,୦୦୦ କୋଟି ଡଲାର ଚୁକ୍ତି କଲେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
Khabar Odisha:Govt-seals-mega-deal-with-Airbus-for-purchase-of-56-C-295-military-transport-aircraft

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୪(ଖବର ଓଡିଶା): ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଶୁକ୍ରବାର ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପାଇଁ ୫୬ଟି ସି-୨୯୫ ମଧ୍ୟମ ପରିବହନ ବିମାନ ପାଇଁ ଏୟାରବସ୍ ସହିତ ୨୨,୦୦୦ କୋଟି ଡଲାର ଚୁକ୍ତି କରିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସୁରକ୍ଷା କ୍ୟାବିନେଟ କମିଟି ଏକ ଚାଳିଶ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କ୍ରୟକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲେ । 

ସି-୨୯୫ଏସ୍ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପୁରୁଣା ଆରର୍ଭୋ-୭୪୮ ବିମାନକୁ ବଦଳାଇବ । ଏୟାରବସ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ସ୍ପେସ୍ ଏବଂ ଟାଟା ଆଡଭାନ୍ସଡ ସିଷ୍ଟମ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ମିଳିତ ଭାବେ ଏରୋସ୍ପେସ୍ ସେକ୍ଟରରେ ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ପଦକ୍ଷେପ ଅଧୀନରେ ନୂତନ ପରିବହନ ବିମାନ ସହିତ ବାୟୁସେନାକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବ।

ଏୟାରବସ୍ ଫ୍ଲାଏୱେ ସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଥମ ୧୬ ଟି ବିମାନ ଯୋଗାଇବ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ୪୦ ଟି ଟାଟା ଆଡଭାନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଦ୍ୱାରା ଭାରତରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ । ଆଭ୍ରୋ ରିପ୍ଲେସମେଣ୍ଟ ପୁର୍ବରୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଥିଲା ।

୨୦୧୨ ରେ ଆଭ୍ରୋ ବିମାନକୁ ୫୬ ଟି ନୂତନ ବିମାନ ସହିତ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅଧିଗ୍ରହଣ ପରିଷଦ ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ରୟ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ସାମରିକ ହାର୍ଡୱେର କିଣିବା ଦିଗରେ ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ଅଟେ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment