Home >
ଚୀନ୍ ସହ ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ପାଣିପାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଯବାନଙ୍କୁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ, ସୀମାରେ ଲାଗିବ ଡୋପଲର ରାଡାର
Khabar Odisha:Doplar-radar-will-set-in-leha-boarder
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର 25 (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

 ଚୀନ୍ ସହ ଜାରି ରହିଥିବା ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଯବାନମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଖବର ।

ଲେହରେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ଭିତ୍ତିଭୂମି ନବୀକରଣ କରାଯାଉଛି । ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏଠାରେ ଡୋପଲର ରାଡାର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଉଛି  । ସେନାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗତିବିଧି ଏଥିରୁ ଉପକୃତ ହେବ । ଏହା ସହିତ ସମଗ୍ର ଲଦାଖରେ 10 ଟି ନୂତନ ପାଣିପାଗ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ସ୍ଥାନ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । 

 ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣରୁ ସଠିକ୍ ତଥ୍ୟ ସଠିକ୍ ପାଣିପାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଦ୍ୱାରା ଲାଭବାନ ହେବ । ଲଦାଖରେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ସଠିକ୍ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା ପାଇଁ ଲେହରେ ଥିବା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।  ଏଥିରେ ଡୋପଲର ରାଡାର ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ, ଯାହାଫଳରେ ପାଗର ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଉପଲବ୍ଧ ହେବ  ।  ରାଡାରର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଏହା ଅଧ ଘଣ୍ଟାରୁ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପାଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବ ।

ପାଣିପାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନର ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ, ଅନେକ ଥର ଯବାନମାନଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ, କିନ୍ତୁ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ସ୍ଥାପନ ହେତୁ ସେନା ପାଣିପାଗର ସମସ୍ତ ସୂଚନା ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଦାନ କରିବ  । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭଡାଖରେ ଲଦାଖ, ଲେହ, କାର୍ଗିଲ ଏବଂ ଦ୍ରାସରେ କେବଳ ତିନୋଟି ସ୍ଥାନ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସମଗ୍ର ୟୁନିଅନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆହୁରି 10 ଟି ସ୍ଥାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ।  ଏଥିରେ ଜାନସ୍କର, ପାରଚିକ୍, ସାଙ୍କୁ, ନିଓମା, ତୁର୍ତ୍ତୁକ୍, ନୋବ୍ରା, ପାଙ୍ଗୁ ଭଳି ସ୍ଥାନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଲେହରେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ବିକିରଣ, ପ୍ରଦୂଷଣ ଏବଂ ଓଜୋନ ୟୁନିଟ୍ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଲଦାଖର ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉନ୍ନୟନ କେବଳ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ସମଗ୍ର ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିୟୋଜିତ ସେନା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହେବ । 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment