Home >
କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୁର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତି ଟେଲିକମ୍ ସେକ୍ଟରକୁ ମିଳିଲା ବଡ ରିହାତି
Khabar Odisha:Cabinet-approves-4-year-moratorium-on-AGR-dues-100-FDI-in-telecom-sector

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବସିଥିବା କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ଚାରି ବର୍ଷର ମୋରାଟୋରିୟମ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଟେଲିକମ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ବିଦେଶୀ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ (ଏଫଡିଆଇ) ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଭୋଡାଫୋନ୍ ଆଇଡିଆ ଏବଂ ଭାରତୀ ଏୟାରଟେଲ ପରି ବର୍ତ୍ତମାନର ଟେଲକୋକୁ ରିଲିଫ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ଯାହା ଅତୀତର ଦେୟରୁ ହଜାରେ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଟେଲିକମ୍ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ବୈଷ୍ଣବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ମୋଟ ରାଜସ୍ୱ (ଏଜିଆର) ର ସଂଜ୍ଞାକୁ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଜିଆର ଅଧୀନରେ ଅଣ ଟେଲିକମ୍ ରାଜସ୍ୱ ହଟାଯିବ।

କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସହଯୋଗ କରିଥିବା ଟେଲିକମ୍ କ୍ଷେତ୍ରର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ବୈଷ୍ଣବ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନଅଟି ଗଠନମୂଳକ ସଂସ୍କାରକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଟେଲିକମ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ମାର୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ଟେଲିକମ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଏଫଡିଆଇକୁ ସରକାର ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଶିଳ୍ପରେ କିଛି କମ୍ପାନୀ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ନଗଦ ପ୍ରବାହ ଚିନ୍ତାକୁ ହ୍ରାସ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment