Home >
ବ୍ରହ୍ମୋସ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳ, 400 କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରିବ
Khabar Odisha:BrahMos-supersonic-cruise-missile-test-successful-destroying-more-than-400-km-of-targets
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୧୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ନୌସେନାର ସ୍ୱଦେଶୀ ଷ୍ଟିଲ ଡେଷ୍ଟ୍ରୟର ଚେନ୍ନାଇରୁ ବ୍ରହ୍ମୋସ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି। ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆରବ ସାଗରରେ ଏକ ଟାର୍ଗେଟକୁ ଧକ୍କା ଦେଇଛି ।

ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ଜଟିଳ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସ କରିବାରେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସଫଳତାର ସହିତ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି ​​| ବ୍ରାହ୍ମୋସ୍ ପ୍ରାଇମ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ନୌସେନାର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ଦୀର୍ଘ ଦୂରତାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜକୁ ପରାଜୟ କରାଇବ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର 400 କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରିବ । ବ୍ରାହ୍ମୋସ୍ ହେଉଛି ଏକ ରାମଜେଟ୍ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଯାହା ବୁଡ଼ାଜାହାଜ, ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ, ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ଭୂମିରୁ ମଧ୍ୟ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇପାରିବ | ଭାରତ ଏବଂ ଋଷର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ବ୍ରହ୍ମୋସ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି।

ଏହାର ପରିସର ପ୍ରଥମେ 290 କିଲୋମିଟର ଥିଲା | ତେବେ ଏହାର କ୍ଷମତା 400 କିଲୋମିଟରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। କେତେକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର 450 କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ଶତ୍ରୁ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ।

ଲଦାଖ ଏବଂ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଥିବା ଅନେକ ରଣନୀତିକ ସ୍ଥାନରେ ଭାରତ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ବ୍ରହ୍ମୋସ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ କରିସାରିଛି।

ଏକ ଇଣ୍ଡୋ-ଋଷର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟୋଗ 'ବ୍ରାହ୍ମୋସ୍ ଏରୋସ୍ପେସ୍' ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉତ୍ପାଦନ କରେ ଯାହା ଜଳମଗ୍ନ, ଜାହାଜ, ବିମାନ କିମ୍ବା ସ୍ଥଳ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରୁ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଗତ ବର୍ଷ ମେ ମାସରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ସୁଖୋଇ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରୁ ବ୍ରହ୍ମୋସ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଏକ ଏରିଏଲ୍ ସଂସ୍କରଣକୁ ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment