ସିରମ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଟ୍ଯୁଟ୍ ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ଥିବା କୋଭିଡ ଟିକା "ନୋଭାଭ୍ୟାକ୍ସ" 90 ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବି
Khabar Odisha:Novavax-Covid-Vaccine-To-Be-Made-By-Serum-Institute-Shows-90-Efficacy

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ 14(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସୋମବାର ନୋଭାଭ୍ୟାକ୍ସ ଏହାର ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର-ଆଧାରିତ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ବିଳମ୍ବିତ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଜୀବାଣୁ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏହାର ଟିକା 90% ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ।

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ମେକ୍ସିକୋର ପ୍ରାୟ 30,000 ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ନୋଭାଭାକ୍ସକୁ 2021 ଆଗାମି କିଛି ମାସରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପ୍ରାଧିକରଣ ପାଇଁ ଫାଇଲ କରିବାକୁ ଟ୍ରାକରେ ରଖିଛି ବୋଲି କମ୍ପାନୀ କହିଛି।

ନୋଭାଭକ୍ସର ପ୍ରୋଟିନ୍ ଆଧାରିତ କୋଭିଡ ଟିକା ପ୍ରାର୍ଥୀ କୋଭିଡର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରକାରଗୁଡିକ ବିରୁଦ୍ଧରେ 93% ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଥିଲା ଯାହା ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥା ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି ବୋଲି ନୋଭାଭକ୍ସ କହିଛନ୍ତି।

ନୋଭାଭ୍ୟାକ୍ସ ଏହାର ପରୀକ୍ଷଣ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ରାଜିଲ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଭାରତରେ ମିଳିଥିବା COVID-19 ର ପ୍ରକାରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ କରିଛି ବୋଲି ନୋଭାଭାକ୍ସର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶର ମୁଖ୍ୟ ଡକ୍ଟର ଗ୍ରେଗୋରୀ ଗ୍ଲେନ ରଏଟର୍ସକୁ କହିଛନ୍ତି।

ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଟିକା 91% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଥିଲା ଏବଂ ଗୁରୁତର ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥିଲା ​​ଏବଂ COVID-19 ର ମଧ୍ୟମ ଏବଂ ଗୁରୁତର ରୋଗକୁ ରୋକିବାରେ 100% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଥିଲା। କରୋନାର ପ୍ରକାରଗୁଡିକ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏହା ପ୍ରାୟ 70% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଥିଲା ଯାହା ନୋଭାଭାକ୍ସ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ବୋଲି ଗ୍ଲେନ କହିଛନ୍ତି।

ଗ୍ଲେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବାସ୍ତବରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଟିକା ଏକ ଜୀବାଣୁଙ୍କଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ ଯାହା ଜଙ୍ଗଲରେ ଘୁରି ବୁଲୁଛି।

ନୋଭାଭାକ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଟିକା ସାଧାରଣତ ଭଲଭାବେ ସହ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ। ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଥକାପଣ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଏବଂ ସାଧାରଣତ ସାମାନ୍ୟ ଥିଲା । ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଗୁରୁତର ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ।

2021 ର ତୃତୀୟ ତ୍ରୈମାସିକ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ମାସିକ 100 ନିୟୁତ ଡୋଜ ଏବଂ 2021 ର ଚତୁର୍ଥ ତ୍ରୈମାସିକରେ ମାସକୁ 150 ନିୟୁତ ଡୋଜ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ନୋଭାଭକ୍ସ ଟ୍ରାକରେ ରହିଛି ବୋଲି କମ୍ପାନୀ କହିଛି।
ଏର୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୋଭାଭ୍ୟାକ୍ସ ସଟ ତିଆରି ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିବା ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସହଭାଗିତାରେ ନୋଭାଭାକ୍ସ ଭାରତରେ ଏହାର ନିୟାମକ ଦାଖଲ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment