Home >
ଭାରତ- ଚୀନ ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମୁହଁ ଖୋଲିଲେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ, କହିଲେ ଚୀନ ସୀମାରେ ସୈନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ବଢାଉଛି
Khabar Odisha:Indo-China-border-dispute-the-defense-minister-said-China-was-increasing-the-number-of-troops-on-the-border
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୦୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଭାରତ-ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମାରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥଣ୍ଡା ପଡିନି । ଏକ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଦୁଇ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ସୀମାରେ ପରସ୍ପର ବିପକ୍ଷରେ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି। ଯାହାର ସରକାର ମଧ୍ୟ କୂଟନୈତିକ ସମାଧାନ ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି | ଏହି ସମୟରେ ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଏକ ଘରୋଇ ଚ୍ୟାନେଲକୁ ଦେଇଥିବା ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ନିଜର ସୈନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି ବୋଲି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥିପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିବାର କିଛି ନାହିଁ, ଭାରତ ମଧ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି ଯାହା ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବା ଉଚିତ୍।

ଜୁନ୍ 6 ରେ ବସିବ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ -

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ସହିତ କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ ଏହି ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଭାରତ ଚିନ୍ତା କରୁଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, LAC ଉପରେ ଚୀନ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନିଜର ସାମରିକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଆର୍ମି ମୁଖ୍ୟ ଏମ ନରୱାନାଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁନ୍ 6 ରେ ଉଭୟ ଦେଶର ସାମରିକ ନେତାଙ୍କ ଏକ ବୈଠକ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ଏହାର ସମାଧାନ ହେବ।

ଡୋକଲାମ ଫର୍ମୁଲାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବ ଭାରତ -

ଡୋକଲାମ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଭଳି ଏହି ସମାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସମାଧାନ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡୋକଲାମ ସମୟରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସାମରିକ ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ସେହିଭଳି ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ | ସେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ LAC ଉପରେ ନିଜର ସୈନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି, ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ଭାରତ ଯାହା କରିବା ଉଚିତ୍ ତାହା କରୁଛି।

ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଉଦ୍ଧୃତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ LAC ରେ 2500 ରୁ ଅଧିକ ସୈନିକ ନିୟୋଜିତ କରିଛି। ଏଥିସହ ଚୀନ ପକ୍ଷରୁ ସୀମା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ନିର୍ମାଣ କାମ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି । ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଉପଗ୍ରହରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଫଟୋ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଏହାର ସୀମା ଅଞ୍ଚଳରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବିଭିନ୍ନ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ସୀମାରେ ତୋପ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହ ସୈନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପକ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment