ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ ହେଲା ସ୍ୱଦେଶୀ ହେଲିକପ୍ଟର “ଲାଇଟ୍ କମ୍ବାଟ୍”,ଅନ୍ଧାରରେ କରିପାରିବ ଅପରେସନ୍‌
Khabar Odisha:Indian-Air-Force-inducts-indigenous-helicopter-Light-Combat-capable-of-operations-in-the-dark
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,ଅକ୍ଟୋବର 3(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ ହେଲା ଲାଇଟ୍ କମ୍ବାଟ୍ ହେଲିକପ୍ଟର । ଯୋଧପୁର ଏୟାରବେସ୍ ରେ ଏହାକୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପକ୍ଷରୁ ଟ୍ୱିଇଟ୍ କରି ସୁଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

ଏହି ସ୍ୱଦେଶୀ ହେଲିକପ୍ଟର ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ଅପରେସନ୍ କରାଯାଇପାରିବ । ଯାହା ଫଳରେ ଆହୂରୀ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା । ଏହି ହେଲିକପ୍ଟରର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ନିଜ ସୈନ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ଖୋଜିକରି ଉଦ୍ଧାର କରିବା ,ଶତ୍ରୁର ଏୟାର ଡ଼ିଫେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା , ଡ଼୍ରୋନ୍ ତଥା ଅନ୍ୟ ଅତ୍ସଶତ୍ସକୁ ରୋକି ତଳକୁ ଖସାଇବା ଏବଂ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚରେ ଥିବା ଶତ୍ରୁର ବଙ୍କରକୁ ଧ୍ୱସଂ କରାଇବା ।

ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି ଅନ୍ଧାରରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ତାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ । ଲାଇଟ୍ କମ୍ବାଟ୍ ହେଲିକପ୍ଟର କକ୍ ପିଟ୍ ତଳେ ଏମ୍ ୬୨୧ କାନନ୍  ଲାଗିଛି । ଏହା ୨୦ ମିଲିମିଟରର ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ କାନନ୍ ଅଟେ ।

ଫ୍ରାନ୍ସ ର ଏକ କମ୍ପାନୀ ନେକ୍ସଟର ଏହାକୁ ତିଆରି କରିଥିବା ବେଳେ ଏହି କ୍ୟାନନର ଓଜନ ୪୫.୫ କିଲୋଗ୍ରାମ ଅଟେ । ଏହାର ମୋଟ ଲମ୍ବ ୮୬.୯ ଇଞ୍ଚ । ଯେଉଁଠାରେ ବ୍ୟାରେଲ୍ ଯଥା ଟ୍ୟୁବ୍ ର ଲମ୍ବ ୫୭ ଇଞ୍ଚ । 

 ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଏକ ତୋପ ପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ଯାହା ପ୍ରତି ମିନିଟରେ ୮୦୦ ବୁଲେଟ୍ ଫାୟାର୍ କରେ । 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment